مراقبتهای پوستی که هرروز باید انجام دهیم تا پوستی صاف داشته باشیم


روتین پوست اصطلاحی است که به انجام سه مرحله برای حفاظت از پوست گفته می شود: هدف از روال مراقبتی پوست یا همان روتین پوست این است که پوست خود را در بهترین حالت خود نگهداری کنید و عیب های آن را کمتر در معرض دید قرار دهید. کریست...


روتین پوست اصطلاحی است که به انجام سه مرحله برای حفاظت از پوست گفته می شود:

 • پاکسازی (شست و شوی پوست)
 • بالانس کردن (استفاده از تونر)
 • هیدراته کردن (استفاده از مرطوب کننده)

هدف از روال مراقبتی پوست یا همان روتین پوست این است که پوست خود را در بهترین حالت خود نگهداری کنید و عیب های آن را کمتر در معرض دید قرار دهید. کریستینا هالی (Kristina Holey) متخصص مراقبت از مو در سان فرانسیسکو می گوید: کارهایی که برای مراقبت از زیبایی برای خود انجام می دهید موجب می شود که از درون نیز تغییر کنید. با توجه به افزایش سن، پوست شما نیاز دارد تا رسیدگی بیشتری به آن شود و این کار نیازمند صبر و حوصله است. راهکارهای زیادی برای جوانسازی پوست صورت وجود دارند که با کمی وقت می توانید آن ها را انجام دهید.

مراحل روتین روزانه مراقبت از پوست

قدم اول: جنس پوستتان را بشناسید.

با تشخیص جنس پوستتان شروع کنید. سپس خواهید دانست که چگونه از آن مراقبت کنید.

 • پوست خشک، پوست پوست، زبر و زمخت است.
 • پوست چرب، براق و روغنی است و منفذهای بزرگی دارد.
 • پوست ترکیبی یا مختلط یا T شکل، در برخی نقاط (گونه ها) خشک و در بقیه نقاط (پیشانی، بینی و چانه) چرب است.
 • پوست حساس پس از استفاده کردن لوازم آرایش یا فرآورده های دیگر ممکن است سوزش، سوختگی یا خارش داشته باشد.
 • پوست معمولی، یکدست، صاف و در برابر حساسیت مقاوم است.

قدم دوم: پاک کردن پوست

اولین قدم برای مراقبت روزانه از پوست پاک کردن درست و اصولی آن از انواع آلودگی ها است. با توجه به نوع پوستتان از انواع فوم، ژل و یا دستمال های مرطوب می توانید استفاده کنید. البته در هنگام استفاده از دستمال مرطوب با احتیاط باشید و آن را محکم روی صورتتان نکشید. اگر پوست صورت شما خشک، چرب یا مختلط نیست برای روتین روزانه میتوانید فقط از آب ولرم برای شستشو کمک بگیرید.

قدم سوم: تونر بزنید

خاصیت تونرها ( یا تونیک های پوستی ) بازگرداندن phپوست به حالت متعادل و مناسبی است که ممکن است با استفاده از شوینده ها به هم بخورد. به این ترتیب استفاده از تونر متناسب با جنس پوست شما رطوبت از دست رفته را به آن بر میگرداند. تونرها حاوی این مواد هستند: اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی برای از بین بردن سلول های مرده پوستی، بهبود بخشیدن پوست آسیب دیده در برابر آفتاب. استفاده از تونر برای پوست های چرب، خشک و مختلط از مواردی است که به شما کمک می‌کند پوست متعادل تری داشته باشید.

قدم چهارم: هیدراته کردن

ممکن است فکر کنید برای استفاده از مرطوب کننده بسیار جوان هستید یا اینکه پوستتان بسیار چرب است اما همه پوست ها به رطوبت نیاز دارند. مرطوب کننده ها کمک می کنند پوستتان از خشکی محفوظ بماند. مهم نیست چه نوع پوستی دارید، هر روز از مرطوب کننده استفاده کنید. زمانی که هنوز پوستتان از شستشو مرطوب است آن را به کار ببرید تا کمک کند تمام صورتتان مرطوب شود. اگر آکنه دارید یا پوستتان چرب است، مرطوب کننده ای بیابید که ملایم و فاقد چربی باشد تا منافذ پوستتان را مسدود نکند.

قدم پنجم: ضد آفتاب بزنید

ممکن است مرطوب کننده شما حاوی ضدآفتاب هم باشد. اما استفاده کردن از یک ضدآفتاب جدا نیز ایده خوبی است. آفتاب در عرض 15 دقیقه می تواند به پوستتان صدمه بزند. حتی اگر جوان باشید ممکن است مبتلا به سرطان پوست شوید. به دنبال ضدآفتابی با فاکتور حفاظتی SPF حداقل 30 باشید که با اشعه های UVA و UVB مبارزه کند. هر روز آن را استفاده کنید، حتی اگر هوا آفتابی نباشد و یا سرد باشد. اشعه های آفتاب می توانند از آب، ماسه و برف بازتاب کنند. هر 3 ساعت یک بار ضدآفتاب را تجدید کنید.

روتین شبانه مراقبت از پوست

شستشو و پاکسازی پوست

وقتی خسته هستید، خوابیدن با آرایش بسیار وسوسه کننده است. اما ماندن آرایش روی صورت موجب انسداد منافذ پوست و بروز آکنه می‌شود. یکی از اصلی ترین مراحل روتین پوست شبانه جهت مراقبت از پوست، پاک کردن آرایش است. هیچگاه با آرایش به رختخواب نروید. خوابیدن با آرایش اصلی ترین دشمن پوست شماست.

ابتدا با استفاده از پد و میسلار واتر مخصوص چشم یا محلول پاک کننده آرایش چشم، آرایش چشم ها را پاک کنید. پد را به میسلار واتر یا پاک کننده آرایش چشم آغشته کنید و روی چشم ها قرار دهید و یک دقیقه صبر کنید تا آرایش کاملا پاک شود.

از وارد کردن هر گونه فشار به چشم و مژه ها خودداری کنید. در صورتی که آرایش چشم هایتان کاملا پاک نشده بود مراحل بالا را دوباره تکرار کنید تا کاملا چشم هایتان پاک شود.در مرحله بعد با شوینده مخصوص نوع پوستتان، کل صورت و گردنتان را بشویید و به خوبی ماساژ دهید تا هرگونه آلودگی و آرایش و کرم پودر از روی پوست پاک شود.

استفاده از تونر برای پاک کردن کامل آلودگی ها

تونر را روی پد بریزید و همه قسمت های صورت را پاک کنید تا باقی مانده آرایش از روی صورتتان پاک شود و ph پوست تنظیم شود. تونر چربی های اضافی و آلودگی های باقی مانده روی پوست را پاک کرده و راه تنفس منافذ پوست را باز می کند.

سرم یا کرم شب

استفاده از سرم برای تغذیه پوست بسیار لازم است و باعث می شود مواد مغذی برای شادابی و جوانی پوست به سلول های پوست برسد. در این مرحله بسته به نوع پوست و نیاز آن، از سرم مناسب پوست استفاده کنید. به طور مثال برای سن بالای ۲۵ سال، محصولات ضد چروک و سفت کننده پوست استفاده شود، برای شفافیت پوست از سرم ویتامین c یا برای پوست های چرب از ضد جوش استفاده کنید. استفاده از سرم کاملا اختیاری است. اگر پوستتان به هیچ سرمی نیاز ندارد می توانید از آن صرف نظر کنید. بعد از استفاده از سرم باید مدتی صبر کنید تا سرم کاملا جذب پوست شود(به صورتتان دست بزنید اگر خیس بود کمی صبر کنید تا خشک شود و اگر خیس نبود مرحله بعد را انجام دهید.).

استفاده از کرم دور چشم را فراموش نکنید

پوست اطراف چشم بسیار ظریف و حساس بوده و به همین دلیل همیشه توصیه می شود که استفاده از کرم دور چشم را جدی بگیرید. برای سن بالای ۲۵ سال از کرم دور چشم ضد چروک و برای قبل از ۲۵ سال از کرم های رطوبت رسان، ضد پف و تیرگی استفاده کنید. با انگشت حلقه مقدار کمی از کرم دور چشمتان بردارید روی استخوان گونه و بالای پلک را به صورت ضرب‌های و به حالت رفت و برگشت کرم دور چشم بزنید.

استفاده از آبرسان مناسب

آخرین مرحله روتین پوست شبانه استفاده از آبرسان است. آبرسان مناسب پوستتان را استفاده کنید تا پوستتان شاداب و درخشان تر به نظر برسد.

مواد طبیعی برای مراقبت روزانه از پوست

درباره روتین پوستی مناسب خواندید و می‌دانید چطور روتین مناسب خودتان را انتخاب کنید. چک‌لیست زیر با پیشنهاد مواد طبیعی گوناگون، کمک می‌کند که با توجه به نوع پوست، در هر مرحله از روتین پوستی، مواد مناسب را برای استفاده در برنامه مراقبت روزانه از پوست خود انتخاب کنید.

 پوست خشکپوست چرب یا جوش‌دارپوست حساسضدپیری
پاکسازیکرم نارگیل جوجوبا؛عسل؛الوئه‌ورا، جو دوسر و عسل.خاک رس ایتالیایی؛عسل؛الوئه‌ورا، جو دوسر و عسل.عسل؛الوئه‌ورا، جو دوسر و عسل.کرم نارگیل جوجوبا؛خاک رس ایتالیایی؛عسل؛الوئه‌ورا، جو دوسر و عسل.
استفاده از تونربابونه مصری.بابونه مصری؛فرفیون ابلق؛ویتامین ث.بابونه مصری؛ویتامین ث.بابونه مصری؛فرفیون ابلق؛ویتامین ث؛ژل آلوئه‌ورا.
مرطوب کردنروغن آووکادو؛کرده نارگیل؛روغن هسته انار؛روغن جوجوبا؛روغن ذغال‌اخته.روغن میوه گل رز؛روغن جوجوبا؛بذر تمشک.روغن میوه گل رز؛روغن بادام شیرین؛روغن جوجوبا.روغن آووکادو؛کرده نارگیل؛روغن هسته انار؛روغن جوجوبا؛روغن میوه گل رز؛روغن ذغال‌اخته.
استفاده از روغن‌های طبیعیشمعدانی (سوزن چوپان)؛اسطوخدوس؛یاسمن؛علف لیمو؛گیاه مر؛کندر؛لیمو؛نرولی (روغن شکوفه نارنج).ترنج؛اسطوخدوس؛کانانگا؛شمعدانی (سوزن چوپان)؛علف لیمو؛لیمو؛نرولی؛درخت چای.شمعدانی (سوزن چوپان)؛اسطوخدوس؛یاسمن؛نرولی؛بابونه.کندر؛رز؛شمعدانی (سوزن چوپان)؛علف لیمو؛گیاه مر؛اسطوخدوس؛کانانگا؛یاسمن.

از کجا بفهمیم جنس پوستمان چیست؟

شاید تا سال‌های پیش تشخیص جنس پوست در میان افراد اهمیت چندانی نداشت. در حقیقت آگاهی از نوع پوست مزیت به حساب می‌آمد. اما افراد پافشاری زیادی برای آگاهی دقیق از آن نداشتند. اما این روزها از ساده‌ترین محصولات آرایشی تا تخصصی‌ترین محصولات بهداشتی پوست، متناسب با پوست‌های مختلف تولید می‌شود. شناخت نوع پوست چندان دشوار نیست. کافی است به نشانه‌های پوست دقت کنید تا به سادگی از جنس آن مطلع شوید.

چرا باید جنس پوست را بشناسیم؟

اگر از آن دسته افرادی باشید که به سلامت پوست خود با حساسیت زیاد اهمیت می‌دهند، پاسخ به این سوال به شما کمک می‌کند تا روتین بهتری را برای تامین سلامت و بهداشت پوست برنامه ریزی کنید. از طرفی اگر از آن افرادی هستید که زمان کمی برای رسیدگی به پوست دارید، با دانستن پاسخ این پرسش می‌توانید راهی موثر و فوری برای ایجاد یک روتین بی دردسر برای خود فراهم کنید.

آگاهی از جنس پوست دو مزیت عمده و مهم برای همه افراد دارد:

این موضوع در گام اول به شما کمک می‌کند تا برای لوازم آرایشی و بهداشتی که متناسب با پوست شما نیستند، هزینه‌ای صرف نکنید.

به عبارت دیگر شناخت جنس پوست باعث می‌شود هنگام خرید لوازم آرایش اصل و محصولات پوستی، کالاهایی درست و استاندارد برای پوست خود انتخاب کنید.

از طرفی دومین مزیت آگاهی از جنس پوست، انتخاب یک سبک زندگی متناسب با آن است. برای مثال اگر متوجه شوید که پوست چربی دارید، یک روتین مستمر برای کنترل چربی صورت ایجاد می‌کنید و با این فرایند ساده همه در زمان خود صرفه جویی می‌کنید و هم زمینه ایجاد انواع جوش، لک و آسیب پوستی را به حداقل می‌رسانید.

تشخیص نوع پوست

نحوه تشخیص پوست چرب؛ علامت‌هایی که از پوست چرب می‌گویند!

برای اینکه بتوانید نحوه پوست را به درستی تشخیص دهید، توجه به نشانه‌ها و جزئیات پوست مهم‌ترین نکته برای شما خواهد بود. پوست چرب بیش از هر نوع پوست دیگری علامت دارد و به سادگی می‌تواند آن را تشخیص داد. مهم‌ترین علامت‌های پوست چرب عبارتند از:

 • مشاهده منافذ باز روی پوست به ویژه بعد از آرایش صورت
 • وجود جوش‌های چرکی و سرسیاه
 • براق شدن صورت و فعال بودن غده‌های چربی
 • وجود حس سنگینی روی صورت در انتهای روز

مهم‌ترین فرایند بعد از تشخیص پوست چرب، تدوین یک روتین پوستی مناسب برای حفظ تعادل چربی است. برای مثال استفاده از تونر بعد از شستشو می‌تواند به پوست شما در بستن منافذ پوست کمک کند. همچنین با آگاهی از نوع پوست چرب در خرید محصولات آگاهانه تر عمل کنید. مثلا هنگام خرید ضد آفتاب، حتما محصولی را خریداری کنید که free oil باشد.

علائم پوست چرب

مهم‌ترین علامت‌های پوست خشک؛ داستان پوست از زبان ترک‌ها!

پوست خشک نیز مانند پوست چرب علامت‌های مشخصی دارد که به سادگی با توجه به آن‌ها می‌توان از آن آگاه شد. این نوع تایپ پوستی معمولا به مراقبت زیادی نیاز دارد. چراکه در صورت کنترل نکردن خشکی سطح پوست، عوارضی مانند پوسته پوسته شدن، قرمزی و در نهایت ایجاد زخم‌های دردناک روی پوست را تجربه خواهید کرد. اما از چه علائمی بفهمیم پوست ما خشک است؟ موارد زیر رایج‌ترین ویژگی‌ها و نشانه‌های خشکی پوست هستند:

 • احساس کشیدگی در پوست به ویژه بعد از شستشوی صورت
 • سفتی و احساس خارش در پوست
 • پوسته پوسته شدن
 • پیدایش چروک‌ها زودتر از موعد
 • قرمزی و زبری

افرادی که دارای پوست خشک هستند، تصور می‌کنند که نباید صورت را به طور روزانه بشویند یا از لایه بردارها استفاده کنند. در صورتیکه این فرایندها بخشی از مراقبت از پوست خشک هستند.

مهم‌ترین نکته‌ای که در نگهداری و مراقبت از این نوع پوست باید به آن توجه کنید، رطوبت رسانی اصولی و مداوم به پوست است.

برای لایه برداری نیز هر چند وقت یک بار می‌توانید مدل‌هایی از اسکراب و لایه بردار را انتخاب کنید که میزان پاک کنندگی متعادل دارند و خیلی قوی نیستند.

نشانه های پوست خشک

پوست مختلط چه نوع پوستی است؟ نشانه‌هایی برای تشخیص پوست مختلط

اغلب افرادی که شناخت دقیقی به تایپ‌های پوستی ندارند، نام پوست مختلط را کمتر شنیده‌اند. این نوع پوست همانطور که از نامش پیداست، ترکیبی از دو نوع رایج پوست یعنی چرب و خشک است. اما چگونه می‌توان هم پوست چرب داشت و هم پوست خشک؟!

پوست مختلط معمولا ساختاری یکسان دارد. به این معنی که بخش میانی صورت به شکل T، نواحی چرب را تشکیل می‌دهند. این بخش‌ها شامل خط بالای ابرو روی پیشانی، روی بینی و بخش کوچکی از اطراف آن و روی چانه هستند. در عوض گونه‌ها و دو طرف پیشانی قسمت‌های خشک پوست را تشکیل می‌دهند.

با توجه به این تعریف نحوه تشخیص پوست مختلط ساده می‌شود. به این صورت که اگر علامت‌های پوست چرب را به ویژه در بخش T گفته شده و علائم پوست خشک را روی سایر نواحی پوست دیدید، پوست شما مختلط است.

برای مراقبت از پوست مختلط باید از شوینده صورت با ph متعادل و مناسب استفاده کنید. همچنین مرطوب کننده شما باید با غلظت کافی اما بدون چربی باشد. با توجه به اینکه بخش‌های خشک پوست می‌توانند دچار چروک زودتر شوند، بهتر است ضد چروک صورت مناسبی نیز تهیه کنید.

علائم پوست مختلط

پوست حساس؛ نحوه تشخیص و مراقبت از آن

همه پوست‌های چرب، مختلط، خشک و نرمال می‌توانند در دسته پوست‌های حساس نیز قرار گیرند. این نوع پوست در حقیقت یک ویژگی ورای جنس پوست است که در آن پوست فرد به سرعت به مواد شوینده، آرایشی و انواع محصولات بهداشتی واکنش‌های مانند جوش، قرمزی، التهاب و در موارد شدیدتر کهیر نشان می‌دهد.

اگر پوست حساس دارید، باید قبل از استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی آن‌ها را در بخش کوچکی از پوست تست کنید. همچنین رطوبت رسانی مداوم با آبرسان‌های سبک می‌تواند التهاب پوست را کاهش دهد.

یکی دیگر از راه‌های کاهش التهاب پوست، استفاده از ماسک صورت خانگی با مواد طبیعی است.

بهترین درمان پوست حساس

پوست نرمال؛ یک پوست بی دردسر!

آخرین نوع پوست که البته متعادل‌ترین نوع آن نیز به شمار می‌آید، پوست نرمال یا معمولی است. این نوع پوست بدون علائم و در شرایط طبیعی است. اما در صورت عدم رسیدگی درست می‌تواند به همه تایپ های پوستی گفته شده تبدیل شود. بنابراین یک روتین استاندارد و منظم برای تنظیم چربی و ph این نوع پوست در نظر بگیرید.

ویژگی پوست نرمال

ساده‌ترین روش تشخیص پوست چرب، نرمال و مختلط؛ تشخیص نوع پوست با یک دستمال کاغذی

اگرچه توجه به علامت‌های پوستی و نشانه‌ها می‌تواند به سادگی شما را از نوع پوست آگاه کنند، اما راه‌هایی ساده‌تر نیز وجود دارد. تشخیص نوع پوست خشک معمولا ساده‌تر اتفاق می‌افتد. اما  یکی از این راه‌ها تشخیص نوع پوست با یک دستمال کاغذی است.

برای این کار روی صورت را باید دستمال کاغذی نرم بکشید. (دقت کنید که باید این فرایند را در حالت طبیع یپوست انجام دهید. در حقیقت بعد از شستشو با انواع شونده یا استفاده از تونرها، این روش نتیجه درستی به شما نخواهد داد.)

اگر بعد از کشیدن دستمال روی پوست رد چربی روی آن باقی نماند، پوست شما نرمال است.

در صورت مشاهده رد چربی باید به یک علامت دیگر نیز توجه کنید. در صورتیکه بعد از کشیدن دستمال و مشاهده رد چربی، احساس کشیدگی روی پوست خود ندارید پوست شما در شمار پوست چرب طبقه بندی می‌شود. اما اگر همزمان با وجود چربی احساس کشیدگی نیز دارید، پوست شما از جنس مختلط است.

اگر با این فرایند نیز متوجه نوع پوست خود نشدید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید محصولات نامناسب به یک متخصص پوست مراجعه کنید و از او برای تشخیص جنس پوست کمک بگیرید.

روش های روتین مراقبت از پوست با مواد ارگانیک و طبیعی

۱. از بین بردن پف زیر چشم با چای کیسه ای

برای مدت کمتر از یک دقیقه، دو عدد چای کیسه ای سیاه، سبز و یا چای بابونه را در آب گرم (نزدیک جوش) بگذارید. سپس کیسه های چای را از آب برداشته و در یک کاسه کوچک در یخچال قرار دهید. پس از سرد  شدن، هر کدام از آنها را روی پلک های خود و نواحی اطراف آن برای مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه قرار دهید. این روش از روش های بسیار کاربردی و روتین مراقبت از پوست است که می توانید چندین بار در هفته استفاده نمایید.

۲. استفاده از تمشک و روغن نارگیل برای روشنتر کردن و تقویت لب ها

در یک کاسه یا ماهیتابه کوچک یک قاشق کوچک روغن نارگیل بریزید و به آرامی حرارت دهید تا ذوب شود. بعد از ذوب شدن روغن نارگیل، آن را از روی حرارت بردارید و  به آن چهار عدد تمشک قرمز تازه یا یخ زده اضافه کنید و آن ها را له کنید و خوب با روغن نارگیل مخلوط و ترکیب نمایید تا به یک ترکیب یکدست تبدیل شود. حالا این ترکیب را در یک ظرف شیشه ای درب دار کوچک ریخته و داخل یخچال قرار دهید تا سفت شود. اکنون می توانید با انگشت دست یا هر وسیله تمیز دیگری این ترکیب خوش رنگ را روی لب هایتان بمالید. لب هایتان در کنار خوش رنگ و نرم شدن، بسیار تقویت می شود.

۳. روتین مراقبت از پوست با ترکیب روغن های انار، تمشک و بادام شیرین

استفاده از روغن های سرشار از آنتی اکسیدان به تقویت، نرمی و مرطوب شدن پوست کمک می کند و پوست خشک را درخشان و جذاب می نماید. این روغن ها را بعد از تمیز کردن پوست و پاک کردن آرایش تان استفاده نمایید. برای اینکار روغن هسته انار، تمشک و بادام شیرین را به نسبت مساوی با هم ترکیب نمایید. بعد ۳ تا ۶ قطره روغن را کف دست خود بریزید و دست ها را به هم مالش دهید تا روغن کمی گرم شود و سپس به مناطقی از پوست صورت که خشک است و یا چین و چروک دارد بمالید.

مراقبت از پوست با مواد طبیعی

۴. کاهش چین و چروک با تعویض رو بالشی

به جای استفاده از بالشهای سفت با پارچه های زبر، از بالشهای نرم و ابریشمی استفاده نمایید که پوست صورت شما در اصطکاک با آن کمتر تحت فشار قرار گیرد و صبح هنگام بیدار شدن روی صورتتان جای خط های بالش و اثر آن نباشد. سعی کنید اگر عادت دارید به پهلو بخوابید، گاهی موقعیت خود را عوض نمایید و تا جای ممکن به پشت بخوابید تا کمتر به پوست صورتتان فشار بیاید. البته در کل استرس نداشته باشید خواب راحت و عمیق برای سلامتی پوست بسیار ضروری است.

۵. روتین مراقبت از پوست خشک با آب نارگیل

روتین مراقبت از پوست و حفظ زیبایی های آن نیاز به رژیم های سخت و استفاده از مواد گرانقیمت آرایشی ندارد. بلکه به راحتی می توانید صبح خود را با یک لیوان آب نارگیل تازه شروع کنید. در روز میزان کافی آب بنوشید و  البته خوردن ماهی، میوه، روغن نارگیل و روغن زیتون را فراموش نکنید.

۶. روتین مراقبت از پوست با مرطوب کردن و تغذیه لب ها

نرم کننده ها و بالم های شیمیایی لب، حاوی وازلین، روغن های معدنی و اکسی بنزون هستند که ضررهای زیادی برای سلامتی دارند و باعث به هم خوردن تنظیم هورمونی بدن می شوند. شما می توانید این مواد مضر را با مواد مغذی مثل کره شیا، کره کاکائو یا روغن نارگیل جایگزین نمایید. شما می توانید مقدار مساوی از این ترکیبات را با هم ترکیب کرده و بر روی لب های خود بمالید.

۷. پوست درخشنده و جذاب با حذف مصرف شکر

شکر بزرگترین عامل التهاب بر روی پوست است و اثرش به شکل جوش و آکنه، خشکی پوست، خارش و ایجاد چین و چروک ظاهر می شود. سعی کنید شکر را برای حداقل ۱۰ روز از رژیم غذایی خود حذف کنید.

۸. کاهش چین و چروک صورت با سوپ استخوان

کلاژن برای پوست و کاهش چین و چروک آن حیاتی است. به مرور زمان با افزایش سن و یا گاهی بخاطر کمبودهای تغذیه ای تولید کلاژن پوست کاهش می یابد. برای همین مصرف غذاهای حاوی کلاژن طبیعی و با کیفیت ضروری است.

سوپ استخوان محتوی کلاژن است و می تواند به همراه ویتامین C به تولید کلاژن و کاهش چین و چروک صورت کمک کند. اگر طرز تهیه این سوپ را بلد نیستید میتوانید از مادر بزرگ هایتان بپرسید چون سالهای سال این غذا جزء رایج ترین غذاها در گذشته بوده است.

مراقبت از پوست با سوپ استخوان

 ۹. مکعب های یخ چای بابونه، رایج ترین روتین مراقبت از پوست

یک چای کیسه ای بابونه (یا یک قاشق چایخوری بابونه) را در یک فنجان آبجوش برای مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید. بعد از خنک شدن، آن را در قالب های یخ ریخته و در فریزر بگذارید. بعد از یخ زدن، یک قالب یخ چای بابونه را داخل یک دستمال نازک و تمیز گذاشته و روی مناطق پف کرده زیر چشم، جای جوش، قسمت های تحریک شده پوست چند دقیقه بمالید.

 

 

 

 

 

 


نویسنده: شقایق کلهر
لینک کوتاه مقاله
لینک کپی شد

مقالات تازه

ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

موارد استفاده و عوارض لورازپام

موارد استفاده و عوارض لورازپام

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

علل و درمان بیماری اندومتریوز

علل و درمان بیماری اندومتریوز

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

خطرات چربی شکمی

خطرات چربی شکمی

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

مطالب مرتبط

هولدینگ بازرگانی بلوط