علت کم بودن خونریزی در زمان پریود و راههای درمان آن


قاعدگی شما از لحاظ تعداد روز و میزان خونریزی تقریبا ثابت است. زنان معمولا دوره قاعدگی 21 تا 35 روزه دارند. خونریزی قاعدگی معمولا بین دو تا هفت روز به طول می انجامد. با این وجود، پریود شما ممکن است در طی زمان یا به دلایل متفاوت...


قاعدگی شما از لحاظ تعداد روز و میزان خونریزی تقریبا ثابت است. زنان معمولا دوره قاعدگی 21 تا 35 روزه دارند. خونریزی قاعدگی معمولا بین دو تا هفت روز به طول می انجامد. با این وجود، پریود شما ممکن است در طی زمان یا به دلایل متفاوتی تغییر کند. برای مثال، اگر شما باردار باشید، به دلیل جدا نشدن دیواره رحم، پریود نخواهید شد. پریود در میان زنان متفاوت است، بنابراین پریود شما ممکن است مثل ساعت کار کند یا ممکن است غیرقابل پیش بینی باشد.

در این مقاله سعی می کنیم اطلاعاتی کامل از خونریزی کم قاعدگی، علتها و روشهای درمان آن به شما ارائه کنیم.

علائم خونریزی کم قاعدگی

در صورت وقوع موارد زیر باید نگران خونریزی کم قاعدگی باشید:

• خونریزی ماهیانه شما کمتر از دو روز باشد
• خونریزی در طی کل پریود، خیلی کم همانند لکه بینی باشد
• یک یا چندین دوره پریود شما عقب بیفتد
• چندین بار در ماه دچار خون ریزی قاعدگی با شدت کم شوید

به یاد داشته باشید که ممکن است پریود غیر طبیعی شما هیچ دلیل خاصی نداشته باشد اما بهتر است که باز هم به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند به شما در تعیین علت زمینه ای کمک کند که بر چرخه قاعدگی و خون ریزی واژینال شما تاثیر گذاشته است.

علل کم شدن خون قاعدگی

پریودهای با شدت کم می تواند نتیجه علل مختلفی باشند که در ادامه به آنها اشاره شده است:

سن
اگر در سال های نوجوانی و بلوغ باشید، پریود شما ممکن است از لحاظ مدت و میزان خونریزی تغییر کند. همچنین اگر در حال یائسه شدن باشید، ممکن است پریودهای غیرمعمولی داشته باشید که در طی آنها شدت خونریزی کمی دارید. این رخداد ها نتیجه عدم توازن بین هورمون ها هستند.

وزن و رژیم غذایی
وزن بدن و درصد چربی بدن می توانند بر پریود شما تاثیر بگذارند. لاغری بیش از حد می تواند موجب غیر طبیعی شدن پریود شما شود زیرا هورمون های شما به طور طبیعی عمل نمی کنند. علاوه بر این، کاهش یا افزایش وزن زیاد می تواند موجب تغییرات غیر طبیعی پریود شما شوند.

بارداری
اگر باردار باشید، احتمال اینکه پریود شوید تقریبا صفر است. ممکن است متوجه لکه بینی هایی شوید و فکر کنید که زمان پریود شما رسیده است اما در واقع این خونریزی به دلیل لانه گزینی جنین است. این اتفاق هنگامی رخ می دهد که تخمک بارور شده به دیواره رحم می چسبد. خونریزی ناشی از لانه گریزی معمولا دو روز یا کمتر طول می کشید.

شیردهی
اگر به نوزاد خود شیر می دهید، خون ریزی قاعدگی ممکن است فورا پس از زایمان شما برنگردد. هورمون تولید شیر مانع تخمک گذاری می شود و بازگشت قاعدگی شما را به تاخیر می اندازد. در صورتی که شیر بدهید، بازگشت قاعدگی شما ممکن است تا چندین ماه پس از زایمان رخ ندهد.

حتی اگر پریودهای شما بازنگشته باشند، در حین شیر دهی احتمال بارداری شما وجود دارد. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که تخمک گذاری دو هفته قبل از پریود شما رخ می دهد. اگر رابطه جنسی بدون پیشگیری در حین شیر دهی داشته اید و بعد از آن دچار لکه بینی شده اید، بهتر است که تست بارداری بدهید تا مطمئن شوید که این لکه بینی ناشی از لانه گزینی جنین نباشد.

داروهای ضد بارداری
داروهای ضد بارداری می توانند علت خونریزی کم پریود شما باشند. داروهای ضدبارداری مانع تخمک گذاری در بدن می شوند. هنگامی که بدن شما تخمکی آزاد نکند، رحم نمی تواند دیواره ضخیمی درست کند که منجر به پریود سبک تر می شود یا پریود اصلا رخ نمی دهد.

همچنین اگر تازه شروع به مصرف داروهای ضدبارداری کرده اید یا مصرف آنها را متوقف کرده اید، نیز ممکن است پریودهای غیر طبیعی داشته باشید.

استرس
اگر استرس داشته باشید، مغز شما ممکن است هورمون های چرخه قاعدگی را تغییر دهد. به همین دلیل ممکن است پریود شما سبک تر باشد یا اصلا پریود نشوید. هنگامی که رخدادهای استرس زا تمام شوند، پریودهای شما به حالت طبیعی بازخواهند گشت.

تمرینات ورزشی زیاد
زنانی که به طور مکرر در دوران قاعدگی ورزش می کنند، ممکن است تغییراتی را در پریود خود مشاهده کنند. ورزشکاران ممکن است تحت استرس باشند، وزن کمی داشته باشند و از انرژی بدنی زیادی استفاده کنند که منجر به تغییر قاعدگی می شود.

اختلالات تغذیه ای
انورکسیا (بی اشتهایی عصبی) یا بولیمیا (پرخوری عصبی) انواع اختلالات تغذیه ای هستند که ممکن است باعث پریودهای غیرعادی شوند. بعلاوه اختلالات تغذیه ای می توانند باعث کاهش وزن شوند که هورمون هایی را تغییر می دهند که پریود شما را تنظیم می کنند. بنابراین تغذیه در دوران پریودی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر چرخه قاعدگی است.

سندرم تخمدان پلی کیستیک
اگر دچار پریودهای غیر طبیعی هستید یا قاعدگی شما متوقف شده است، ممکن است نتیجه سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. در اثر تغییرات هورمونی ناشی از این بیماری می تواند بر پریود شما تاثیر بگذارد.
این تغییر هورمونی می تواند موجب موارد زیر نیز شود:

• تغییر وزن و ابتلا به چاقی
• جوش زدن
• رشد موهای زائد در صورت
• ناباروری

سندرم تخمدان پلی کیستیک را می توان با سونوگرافی تشخیص داد. اگر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستید، پزشک به شما توصیه خواهد که وزن خود را کاهش دهید و قرص های ضدبارداری مصرف کنید تا پریود خود را به حالت طبیعی بازگردانید. پزشک شما همچنین ممکن است داروی متفورمین را برای شما تجویز کند. این دارو معمولا برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو تجویز می شود اما برای درمان افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز به کار می رود. این دارو به کنترل میزان انسولین کمک می کند و می تواند به بهبود تخمک گذاری نیز کمک کند که می تواند چرخه قاعدگی شما را بهبود بخشد.

اگر شما نیز دچار این مشکل هستید، برای بررسی و درمان این عارضه به دکتر ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا مشکلتان ظرف زمانی کوتاه با موفقیت درمان شود.

مشکلات جدی در رابطه با خون کم قاعدگی

پریودهای غیر طبیعی یا غیر مکرر ممکن است علامت یک مشکل جدی برای سلامتی باشند. پریودهای طبیعی نشان می دهند که بدن شما به درستی کار می کند. پریود های با خونریزی کم می تواند نشانه مشکلاتی در رابطه با میزان هورمون ها یا دیگر مشکلات پزشکی باشند. سندرم تخمدان پلی کیستیک و مسائل مرتبط با اندام تناسلی ممکن است منجر به پریودهای غیر طبیعی شوند.

مطرح کردن علائم با پزشکتان می تواند به شما در تعیین علت پریودهای سبک تر از معمول کمک کند.

زنان در هر سنی ممکن است دچار پریودهای سبک شوند. خونریزی خیلی کم قاعدگی نشان می دهد که بدن شما ممکن است به درستی کار نکند. بهتر است با پزشکتان صحبت کنید تا ببینید مشکل ناشی از چه چیزی است. زنانی که برای سه ماه یا بیشتر پریود نمی شوند، مبتلا به وضعیتی به نام آمنوره هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

خونریزی پریود کمتر از حالت معمول شما ممکن است ناشی از هیچ علتی نباشد. در صورت مشاهده موارد زیر بهتر است که به پزشک مراجعه کنید:

• پریود نشدن برای سه ماه متوالی و اطمینان از عدم بارداری
• احتمال بارداری
• داشتن پریودهای غیر منظم
• خونریزی بین دو پریود
• احساس درد شدید در طی قاعدگی

درمان حجم کم خون پریود

خونریزی کم قاعدگی شما ممکن است ناشی از عوامل بسیاری باشد. اگر پریود کم شما مدام رخ دهد و علائم مشکل ساز دیگری هم داشته باشید، بهتر است که به دنبال درمان خود باشید.

پزشک دلایل محتمل را بررسی می کند و برای تعیین یک برنامه درمانی مناسب، آزمایش های متفاوتی را تجویز می کند.

خون ریزی کم پریود که مشکل ساز و ادامه دار است را می توان با تغییر سبک زندگی و مصرف داروهای تجویز شده درمان کرد. گاهی مصرف داروهای ضدبارداری می تواند به طبیعی تر شدن قاعدگی شما کمک کند. اگر خونریزی قاعدگی کم نشانه ی بیماری جدی تری باشد، درمان می تواند شامل داروها یا مداخلات پزشکی دیگر باشد.

پریودهای سبک یا خون ریزی کم قاعدگی ممکن است نشانه چیز نگران کننده ای نباشد. حتی خونریزی پریود به کوتاهی دو روز نیز طبیعی است. اگر پریود شما عقب افتاد یا لکه بینی داشتید و احتمال باردار بودن می دهید، بهتر است تست بارداری بدهید. بهتر است که مراقب خون ریزی کم قاعدگی خود باشید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.

درمان خانگی زیاد شدن خون قاعدگی (زیاد شدن خونریزی)

درمان خانگی زیاد شدن خون قاعدگی : پریودهای نامنظم از نظر پزشکی به عنوان الیگومنوره شناخته می شوند ، که یک مسئله کاملاً رایج در زنان به حساب می آید. 

این مشکل رایج که در اثر عوامل مختلفی مانند کاهش وزن ، وضعیت پزشکی و سبک زندگی ایجاد شده است ، توانایی ایجاد استرس و تنش بی دلیل را دارد که باعث می شود به دنبال راه حل هایی بی خطر و طبیعی بگردیم.
و حدس بزنید ، آنها را در سبد طبیعت پیدا کردیم.

 از جعفری مفید گرفته تا میوه های درمانی غنی از ویتامین C ، طبیعت سبدی پر از داروهای خانگی برای درمان چرخه نامنظم و دیررس ماهیانه در اختیار ما قرار داده است.

جعفری
از قرن ها قبل به طور سنتی برای القا خون قاعدگی استفاده می شود.  “آپیل و میریستیسین ، دو ماده موجود در جعفری ، تحریک کننده انقباضات رحم هستند” ، که منجر به تأثیر القای چرخه ماهانه شما می شود.
نحوه استفاده:دوز جعفری روزانه شما باید 6 گرم برگ جعفری خشک باشد .که می تواند در هر دو مقدار 2 گرم مصرف شود ، در 150 میلی لیتر آب جوشانده شود . یا دو بار در روز چای جعفری بنوشید.
زیره
دانه های زیره از همان خانواده جعفری هستند و همچنین تأثیر مشابهی دارند.درمان خانگی زیاد شدن خون قاعدگی
پاپایا
این موثرترین داروی خانگی است که برای دوره های قبل از قاعدگی در دسترس است.  پاپایای خام باعث تحریک انقباضات در رحم می شود و می تواند در القای دوره ها کمک کند. کاروتن موجود در پاپایا باعث تحریک هورمون استروژن و در نتیجه ایجاد دوره اولیه می شود.
روش مصرف: پاپایا را می توان به صورت خام یا به صورت آب پاپایا دو بار در روز مصرف کرد. یک فنجان آب پاپایا (حدود 200 میلی لیتر) یا یک کاسه پاپایای تازه رسیده را می توان در اواسط چرخه قتعدگی خورد تا اثر کند.
زنجبیل
چای زنجبیل یکی از قوی ترین مکمل های غذایی است (گیاهانی که خاصیت جادویی دارند و باعث تحریک جریان قاعدگی می شوند و در نتیجه باعث قاعدگی می شوند) اما برخلاف جعفری می تواند عوارض جانبی مانند اسیدیته داشته باشد.

برای دوره های بسیار تأخیری ، ترکیبی از جعفری و چای زنجبیل توصیه می شود. تصور می شود که زنجبیل گرمای اطراف رحم را افزایش می دهد ، بنابراین باعث انقباض می شود.
روش استفاده: زنجبیل را می توان به صورت چای یا آب زنجبیل تازه همراه با عسل مصرف کرد. چند روز قبل از تاریخ عادی هر روز یک فنجان آب زنجبیل تازه با آب (2: 1) بنوشید.

نوشیدن آب کرفس
کاملاً ایمن ، طبیعی و توصیه شده توسط پزشکان یکی از راه های ابتلا به دوره پریود است.
روش استفاده: یک آب کرفس تازه دو بار در روز می تواند جریان خون را در لگن و رحم تحریک کند و در نتیجه قاعدگی شما را القا کند.

دانه های گشنیز

 گفته می شود که دانه های گشنیز به دلیل خاصیت مادونوگرافی موثرترین داروی خانگی برای دوره های نامنظم است.
روش استفاده:   1 قاشق چایخوری گشنیز را بجوشانید با 2 فنجان آب و صبر کنید تا آب فقط به یک فنجان کاهش یابد. با استفاده از صافی بذرها را جدا کرده و معجون را سه بار در روز و به مدت چند روز قبل از پریود ماهانه بنوشید.

دانه های رازیانه
دانه های رازیانه  می تواند در آب جوشانده و چای معطر تهیه کند که باید هر روز صبح با معده خالی مصرف شود تا قاعدگی شما تنظیم شود و جریان سالم داشته باشید.درمان خانگی زیاد شدن خون قاعدگی
روش استفاده:   2 قاشق چایخوری دانه رازیانه را در یک لیوان آب مخلوط کرده و بگذارید یک شب بماند.


دانه های شنبلیله
شنبلیله  بنوشید ، دانه ها توسط متخصصان برای القای قاعدگی توصیه می شوند.
روش استفاده: دانه شنبلیله را که در آب جوشانده است بنوشید.

انار
آب دانه های انار نیز در القای دوره ها مفید است.درمان خانگی زیاد شدن خون قاعدگی


روش استفاده:  حداقل 10 تا 15 روز قبل از قرار عادی خود با نوشیدن آب انار خالص سه بار در روز شروع کنید . در روش دیگر ، آب انار را با آب نیشکر مخلوط کنید (1: 1) و آن را چهار بار در روز بنوشید.


آلوئه ورا


از آب آلوئه ورا به طور معمول برای تسکین ناراحتی معده استفاده می شود ، اما می توان از آن برای ادویه نیز استفاده کرد.

روش استفاده  : یک برگ آلوئه ورا را به دو قسمت برش داده و ژل را خارج کنید. ژل را با 1 قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده و قبل از صبحانه مصرف کنید. این روند را ماه ها ادامه دهید تا نتایج خوبی داشته باشید.


دانه کنجد
دانه کنجد ،  می تواند برای القا قاعدگی شما مصرف شود ، اما فقط باید در حد متوسط ​​بخورید زیرا گرمای زیادی در بدن شما ایجاد می کند.

روش استفاده: این دانه های تولید کننده گرما می توانند روزانه حدود 15 روز قبل از تاریخ مورد انتظار بخورید تا به شما کمک کنند زودتر قاعدگی خود را به دست آورید. همچنین می توانید یک قاشق چای خوری دانه کنجد دو بار در روز با آب گرم میل کنید. 

غذاهای ویتامین C
دوزهای بالای ویتامین C می تواند با افزایش سطح استروژن در بدن باعث قاعدگی شود. افزایش سطح این هورمون باعث تحریک انقباضات رحمی می شود که در نتیجه خونریزی را تحریک می کند. ویتامین C همچنین می تواند سطح پروژسترون را کاهش دهد ، که تجزیه دیواره های رحم را شروع می کند.

و منجر به پریود زودرس می شود. غذاهای غنی از ویتامین C مانند مرکبات ، کیوی و سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی ، کلم بروکلی و فلفل دلمه ای می توانند در رژیم غذایی روزانه شما بگنجانند.
هویج
یکی دیگر از مواد غذایی غنی از کاروتن ، هویج را می توان به صورت ساده یا به صورت آب 3 بار در روز مصرف کرد.

زردچوبه
یک قاشق زردچوبه را در یک لیوان آب بجوشانید و روزی دو بار آن را مصرف کنید تا پریود شوید ، احتمالاً 10 روز قبل از تاریخ مورد انتظار.

خرما
خرما به عنوان تولید گرما در بدن شناخته می شود. تمام روز را به مقدار مناسب اندازه گیری شده خرما بخورید تا دوره های قبل از موعد مقرر را القا کنید.

کدو تنبل
کاروتن موجود در کدو تنبل یک مکانیسم عالی در دوره های القایی است.

ماهی قزلآلا

دارای خواص بهبود و ثبات هورمون ها و در نتیجه خلاص شدن از مشکلات قاعدگی است. انواع دیگر ماهی و روغن ماهی نیز در تنظیم قاعدگی شما مفید است.

بادام
این مغزهای سالم و مغذی سرشار از فیبر و پروتئین هستند که به تعادل هورمون ها و پریود منظم کمک می کنند.

آناناس
حاوی خواص تولید گرما به صورت ، آناناس را می توان به مقدار زیاد مصرف کرد.

انگور
هر روز صبح یک لیوان آب انگور تازه می تواند به شما کمک کند تا از قاعدگی نامنظم خلاص شوید.

ماست
اگرچه ماست بر روی بدن تأثیر خنک کنندگی دارد ، اما به تنظیم قاعدگی شما کمک می کند.

تخممرغ 

تخم مرغ غنی از پروتئین است که به بدن شما کمک می کند تا با مشکلات قاعدگی کنار بیاید.

توفو
سرشار از کلسیم ، توفو می تواند افزودنی خوبی برای رژیم منظم شما باشد تا قاعدگی شما به موقع انجام شود.

شیر سویا
این گزینه برای گیاهخواران و عدم تحمل لاکتوز است. گفته می شود این ماده حاوی فیتواستروژن است که به تنظیم دوره های قاعدگی نامنظم کمک می کند.

راهی برای زیاد شدن خونریزی قاعدگی


رابطه ی جنسی

از طرف دیگر ، مقاربت جنسی به انقباض رحم کمک می کند ، در حالی که همزمان واژن را شل می کند و در مرحله دوم هورمون های آزاد شده از بدن زن در هنگام مقاربت به القای دوره ها کمک می کند.


بسته آب گرم
که برای تسکین گرفتگی های بسیار دردناک در طول چرخه ماهانه شما استفاده می شود ، بسته آب گرم همچنین یک درمان طبیعی برای پیش از قاعدگی است.
روش استفاده: یک بسته یا بطری آب داغ را برای مدت زمان حدود 10 – 15 دقیقه در هر بار و برای 2-3 بار در روز قرار دهید.


از نوشیدنی های کافئین خودداری کنید
زیرا آنها با چرخه ماهانه شما تداخل می کنند ، بنابراین منجر به تاخیر در دوره های قاعدگی می شوند.

سرکه سیب

 سرکه سیب با قلیایی سازی بدن و کاهش التهاب ناشی از بی نظمی هورمونی کمک می کند.
دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و دو بار در روز قبل از غذا میل کنید. با این کار ممکن است فقط در طی یکی دو روز دوره های تأخیر شما مجدداً شروع شود.
ید
کمبود ید در بدن با مشکلات تیروئید مرتبط است ، که می تواند باعث چرخه قاعدگی شود. مصرف چند قطره ید آلی در یک لیوان آب می تواند با اصلاح عدم تعادل باعث ایجاد دوره ها شود. همچنین می توانید برای کسب نتایج بهتر ، منیزیم ، ویتامین c و سلنیوم را در رژیم غذایی خود اضافه کنید.درمان خانگی زیاد شدن خون قاعدگی


نویسنده: شقایق کلهر
لینک کوتاه مقاله
لینک کپی شد

مقالات تازه

ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

موارد استفاده و عوارض لورازپام

موارد استفاده و عوارض لورازپام

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

علل و درمان بیماری اندومتریوز

علل و درمان بیماری اندومتریوز

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

خطرات چربی شکمی

خطرات چربی شکمی

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

مطالب مرتبط

هولدینگ بازرگانی بلوط