انتقال و جابجایی صحیح بیماران ضایعه نخاعی (جابجایی صحیح معلولین)


ممکن است شما مسئولیت مراقبت از مادر، پدر، خواهر یا برادر و فرزندتان و یا هر شخص دیگری را که نیازمند کمک است، داشته باشید. در هر شرایط و با هر امکاناتی که باشید، همیشه وسایلی برایتان قابل فراهم خواهد بود که زندگی شما و شخصی ...


ممکن است شما مسئولیت مراقبت از مادر، پدر، خواهر یا برادر و فرزندتان و یا هر شخص دیگری را که نیازمند کمک است، داشته باشید. در هر شرایط و با هر امکاناتی که باشید، همیشه وسایلی برایتان قابل فراهم خواهد بود که زندگی شما و شخصی که از آن مراقبت می‌کنید را بسیار راحت تر و دلپذیرتر می‌کند.

من در مرکز نگهداری که مشغول به مراقبت از متقاضیان خود هستم، از گزینه‌‌‌های زیادی در لیست خود استفاده کرده ام. برای تمام گزینه هایی که استفاده نکرده ام هم زمان قابل توجهی برای تحقیق صرف کرده ام تا بهترین وسیله جایگزین برای مراقبت از افراد تحت مسئولیت شما پیدا کنم.

وقتی از واژه بهترین استفاده می‌کنیم لزوما به معنی گرانترین یا برترین ابزار یا وسیله نیست. به نظر من در موارد اضطراری، رعایت مقدار هزینه مهم است. وسایلی که من به شما پیشنهاد خواهم کرد ابزار با کیفیت و دارای قیمت مناسب هستند. همان ابزارهایی که خودم هم هر روز در کارم استفاده می‌کنم.

جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی موضوع مهمی در توانبخشی آن هاست. توانبخشی ممکن است هفته ها، ماهها یا حتی سالها طول بکشد. درمان توانبخشی به منظور رساندن بیمار به حداکثر استقلال وی می باشد. که جابه جایی بین تخت، صندلی چرخدار، سرویس بهداشتی و… از مهم ترین بخش های آن است. همچنین آموزش مراقبت و نحوه جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی به همراهان او نیز، از اقدامات توانبخشی محسوب می شود. سطح ضایعه نخاعی و کامل یا ناقص بودن ضایعه ارتباط معناداری با توانایی فرد در انجام فعالیتهای عملکردی اش دارد. تعیین اهداف درمانی متناسب با توانایی عملکردی بیمار و شدت ضایعه او از وظایف درمانگر می باشد.

نکات مهم برای مراقبت از بیمار در خانه

من شما را برای پذیرفتن مسئولیت نگهداری و مراقبت از فردی دیگر تحسین می‌کنم. اکنون شما به ابزارهایی درست نیاز دارید تا کارتان را ساده تر و با امنیت بیشتری انجام دهید. برای این کار لازم است که شما درباره آن چیزی که جستجو می‌کنید و همچنین کارت اعتباری تان مطالبی بیاموزید. من هیچ گاه بیان نکردم که این مسئولیت کار ساده ای خواهد بود چون واقعا کار راحتی نیست.

این موضوع بسیار مهم است که شما بر روی آن چیزی که واقعا نیاز دارید، سرمایه گذاری کنید. درست است که وسایل بسیار زیادی برای راحت تر کردن زندگی وجود دارد اما وقتی که هزینه خرید آنها با بودجه شما سازگار نیست، خودتان را به دردسر نیندازید. سعی کنید دنبال راه‌‌‌های خلاقانه برای حل مشکلاتتان باشید.

با توجه به تجربیاتی که در مدت زمان کاری خود در مراکز نگهداری به دست آورده ام، می‌توانم بگویم که امنیت و سلامت اولویت اول ما است. اگر شما تازه در آغاز راه خود هستید، به شما توصیه می‌کنم که هزینه خود را صرف مواردی کنید که از صدمات و آسیب بیمارتان جلوگیری می‌کنند.

اولین حادثه ای را که در یک مرکز نگهداری شاهد آن بودم مربوط به یکی از متقاضیانم بود که در حال حرکت از روی ویلچر خود به سمت تخت بود که نتوانست کاملا جابجا شود و به روی زمین افتاد و سرش به لبه میز کناری برخورد کرد. من در اتاق کناری مشغول کمک کردن به متقاضی دیگری بودم که ناگهان صدای افتادن را شنیدم. این شخص از ناحیه سر در این حادثه آسیب دید و دچار خونریزی شد.

چرا مراقبت از بیمار در خانه

در این این شغل هیچ گونه راحتی در کار قابل تصور نیست. حادثه اتفاق می‌افتد و قابل جلوگیری نیست. این متقاضی قبلا سابقه هیچ گونه افتادن نداشت و در نتیجه امکانات محدودی برای تامین امنیت او در اتاق بود. بعد از این حادثه، یک زنگ در کنار تخت او و همچنین تشک هایی بر روی زمین برای جلوگیری از آسیب او در حین زمین خوردن قرار داده شد. این وسایل اولین امکاناتی هستند که بعد از حادثه افتادن در اختیار متقاضی قرار داده می‌شوند.

بعد از وسایل امنیتی، دومین گروه از امکاناتی که تصور می‌کنم ضروری هستند، ابزارهای انتقال و جابجایی هستند. این ابزارها انواع مختلفی دارند که در پایان به هر یک از آنها خواهم پرداخت.

برای من بسیار دشوار است که تنها یک وسیله را برای حل تمام مشکلاتتان پیشنهاد کنم زیرا از موقعیت و شرایط شما اطلاع کافی ندارم. با این حال اصلی ترین ابزار قابل استفاده برای انتقال افراد دیسک‌ها و تخت‌‌‌های انتقال، کمربندهای قدم زنی، و ابزارهای بلند کردن بیمار مانند بالابر کل بدن و بالابر ایستاده هستند.

من تمام این ابزارها را در چند قسمت مختلف تقسیم بندی کرده ام، بنابراین شما می‌توانید دقیقا همان چیزی را که می‌خواهید پیدا کنید. دقت کنید که شما به تمام این چیزهایی که پیشنهاد می‌کنم نیاز نخواهید داشت. فقط سعی کنید بین نیازهای بیمارتان و قیمت منطقی محصول که در توان شما است توازن برقرار کنید.

نحوه جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی از ویلچر یا به آن

بعد از آسیب نخاعی ممکن است فرد نیازمند استفاده از صندلی چرخدار شود. انتقال از ویلچر به مکان های دیگر یک مسئله مهم به شمار می رود. اگر قدرت بالاتنه بیمار به اندازه کافی باشد، ممکن است خودش بتواند این کار را انجام دهد.

شدت آسیب و میزان قدرت شما مشخص می کند که چه نوع انتقالی را انجام دهید. اما موارد کلی وجود دارند که دانستن آنها ضروری است.جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی

 • اطمینان حاصل کنید که فاصله بین سطوح انتقال تا آنجا که ممکن است کم باشد. اگر فاصله خیلی زیاد است، از یک صفحه انتقال استفاده کنید. یک صفحه انتقال می تواند شکاف بین دو سطح انتقال را پر کند. و این کار را آسان تر خواهد کرد.
 • قبل از جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی، سعی کنید ارتفاع دو سطح انتقال را تا حد ممکن یکسان کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که سطوح انتقال ثابت هستند. چرخ های ویلچر خود را قفل کنید. و مطمئن باشید که سطح دیگر هم حرکت نخواهد کرد.
 • اشیایی که ممکن است در حین انتقال سبب خراشیدگی پوست شوند را از خود دور کنید. این آسیب ها می توانند از ضربات فشاری هم ناشی شوند.
 • ممکن است لوله ادرار به بیماران متصل باشد. از اشیایی که ممکن است در حین جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی به آن گیر کند آگاه باشید.
 • در صورت امکان، اشیایی را که ممکن است در انتقال شما اختلال ایجاد کنند را بردارید. این می تواند شامل قطعه نگهدارنده دست و پا ویلچر هم باشد.
 • اگر روی زمین راه می روید، مطمئن باشید که زیر پایتان لیز نیست و هیچ مانعی مثل لبه فرش ر راهتان قرار ندارد.
 • اگر نگران این هستید که خودتان نتوانید انتقال را انجام دهید، درخواست کمک کنید. و برای شخصی که به شما کمک می کند، دقیقاً همان کاری که قصد انجامش داشتید را، توضیح دهید.

چه چیزهایی را قبل از جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی باید بدانیم؟

 • مراقب باید به توانایی ها و محدودیت های جسمی بیمار و همچنین عقاید و تفکرات او احترام بگذارد. همینطور مهم است که مراقب از توانایی ها و محدودیت های جسمی خود نیز مطلع باشد.
 • مراقب باید مراحل انجام کار را واضح و پیوسته با بیمار ضایعه نخاعی در میان بگذارد.
 • استفاده از تکنیک های انتقال صحیح. انتقال ویلچر مانند هر چیز دیگری به تمرین نیاز دارد. بنابراین اگر از ابتدا نتوانستید آن را به بهترین شکل انجام دهید خود را سرزنش نکنید.

روش هایی برای جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی از ویلچر به تخت و مبل و برعکس

جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی به وسیله تخته انتقال:

 • در مرحله اول مراقب با کشیدن پاهای فرد به سمت جلو او را به لبه ویلچر می رساند.
 • مراقب، تخته انتقال را زیر بیمار قرار می دهد
 • سپس باسن بیمار را در امتداد تخته انتقال، حرکت می دهد
 • زانوی مراقبت، زانوهای بیمار را هنگام انتقال تثبیت می کنند.جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی

جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی بدون تخته انتقال (انتقال زانویی)

 • در مرحله اول مراقب، پاهای بیمار را روی پای خودش که نزدیک به بیمار است قرار می دهد.
 • سپس بیمار را به سمت خود خم می کند تا وزن بدنش را روی ران مراقب بیاندازد.
 • باسن را به سمت سطح مقصد بلند کرده و بچرخانید. در حالی که وزن بدن او روی ران شما قرار دارد.
 • بدن بیمار را به حالت نشسته روی تخت یا مبل قرار دهید
 • به او اجازه دهید بنشیند و سپس پای خود را از زیر پاهای او بیرون بیاورید

انتقال از صندلی چرخدار به اتومبیل

برای جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی از ویلچر به اتومبیل، استفاده از تخته انتقال «موزی شکل» توصیه می شود. این تخته برای زاویه بین ویلچر و اتومبیل به شکل بهینه ای ساخته شده است. و از سایر تخته های کشویی بلندتر است. این به شما کمک می کند تا فاصله طولانی تری را بپوشانید.

 • بیمار را به سمت جلو لبه صندلی بیاورید و پاها را درون ماشین قرار دهید.
 • تخته انتقال را زیر باسن او قرار دهید.
 • شخص را از کمر بلند کنید. در صورت لزوم کمربند او را بگیرید
 • آن را به داخل ماشین منتقل کنید
 • صفحه انتقال را با احتیاط بردارید
 • لباسهای بیمار را مرتب کنید

در روش دیگر جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی به اتومبیل، می توان ابتدا تخته انتقال را زیر باسن بیمار قرار داد.سپس او را کمی به سمت داخل اتومبیل، بر روی تخته انتقال سر داد. در مرحله بعد باید پاهای بیمار داخل اتومبیل قرار بگیرد. و ادامه راه بیمار از روی تخته به روی صندلی ماشین با سر خوردن طی شود.

در صورت وجود قدرت کافی در دست ها و تنه بیمار، فرد می تواند این جا به جایی را به تنهایی نیز انجام دهد. در این صورت لازم است پس از سوار شدن اتومبیل، صندلی چرخدار خود را نیز به داخل اتومبیل منتقل کند.

نحوه انتقال صندلی چرخ دار به داخل اتومبیل توسط فرد دچار ضایعه
 

 • ابتدا باید قطعه نگه دارنده پا را از ویلچر جدا کند و داخل اتومبیل بگذارد.
 • بعد باید خود صندلی چرخ دار را از وسط جمع کند.
 • سپس اتومبیل را حرکت داده و کمی به جلو می برد.
 • در مرحله بعد باید با عقب بردن دست خود درب پشتی اتومبیل را باز کند. و با عقب بردن مجدد اتومبیل، درب باز شده را مقابل ویلچر قرار دهد.
 • سپس بیمار دستش را از در عقب برای گرفتن و بلند کردن ویلچر دراز می کند.
 • بیمار با یک دستش ویلچر را گرفته و سعی می کند تا با کمک چرخ هایش، آن را به داخل اتومبیل منتقل کند.

نکته مهم: همانطور که گفته شد، این مرحله از جا به جایی بیماران ضایعه نخاعی، برای تمامی بیماران قابل انجام نیست. و تنها برای بیمارانی امکان پذیر است که از قدرت دست و تنه بالایی برخوردار باشند.

۱- بالابر بیمار

بالابرهای انتقال بیمار ابزارهای کمکی هستند که به مراقبت کنندگان و پرستاران کمک می‌کنند تا در مواجهه با مشکلات بر سر راه انتقال بیماران بتوانند به راحتی آنها را جابجا کنند. بالابرهای انتقال بیمار یا توسط یک موتور برقی و یا به وسیله یک تلمبه هیدرولیکی دستی کار می‌کنند. این بالابرها انواع مختلفی که عبارتند از:

 • بالابرهای ایستادن؛ این بالابرها به بیمار کمک می‌کنند که از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر وضعیت بدهند و مدل‌‌‌های دستی و برقی هم دارند.
 • بالابرهای کل بدن؛ این بالابرها به شکل هیدرولیک کار می‌کنند.
 • بالابرهای سقفی؛ یک بالابر خطی که معمولا به سقف متصل می‌شود و به بیمار کمک می‌کند که راه برود.
 • بالابر پلکانی؛ این بالابر با برق کار می‌کند و بیشتر از بالابرهای دستی برای خانه مناسب است.

بالابر بیمار بر: همانطور که از نام این بالابر مشخص است بالابر بیمار بر برای حمل بیماران، افراد سالمند و کم توان استفاده می شود. بالابر بیمار از بالابر های نفربر می باشد که فناوری نوین در عصر حاضر برای فراهم آوردن آسایش و راحتی برای بیماران علی الخصوص افراد سالمند یا معلول می باشد.

بالابر بیمار رو انواع مختلفی دارد که در نوع برقی یا دستی با ظرفیت های گوناگون عرضه می شود. این بالابر دارای یک صندلی می باشد که قابلیت تا شدن را داشته و در هر جایی مانند منازل، آسایشگاه ها، بیمارستان ها و… می توان از آن استفاده کرد. امنیت این بالابر بسیار بالا می باشد چرا  که در هیچ صورتی حتی با داشتن وزن بالا پاره نشده و شکاف بر نمیدارد یا شکسته نمی شود.

بالابر بیمار قابلیت نصب به سقف را نیز دارا می باشد که به این نوع از بالابرها بالابر بیمار سقفی گفته می شود. بالابر بیمار سقفی با نصب بر ریل مخصوص متصل به سقف حرکت کرده و در هر سو که این ریل نصب شده باشد حرکت می کند.

شرکت آپار بالابر اولین تولید کننده و عرضه کننده انواع بالابر بیمار می باشد که به جهت فراهم آوردن راحتی حمل و نقل بیماران خصوصا در بین طبقات در انواع مختلف به مشتریان خود عرضه می کند. این شرکت سالیان طولانی است که در زمینه فروش انواع بالابرها، استاکر، لیفتراک و… فعالیت داشته و با تولید با کیفیت ترین بالابر ها به برندی قابل اعتماد و معتبر تبدیل گشته است.

شرکت آپار بالابر امکان خرید بالابر بیمار بر را برای تمامی مشتریان خود فراهم آورده است که با قیمتی مناسب و مقرون به صرفه می توانند تهیه کنند.

انواع بالابر بیمار بر کدام اند؟

بالابرهای بیمار بر به طور کلی دارای دو نوع می باشند که هر کدام دارای قابلیت های منحصر به فردی است. این دو نوع بالابر بیمار شامل:

بالابر بیمار بر دستی

بالابر بر بیمار دستی از ساده ترین نوع بالابرهای بیمار می باشد که بیشتر اوقات در مواقع اضطراری در هنگامی که بالابر بر بیمار برقی شارژ نداشته یا خراب شده باشد مورد استفاده قرار می گیرد. این بالابر معمولا بیشتر در مکان هایی که امکان شارژ بالابر برقی وجود ندارد کاربرد دارد از قیمت کمتری بر خوردار است.

بالابر بیمار بر برقی

بالابر برقی بیمار که نام دیگر آن لیفتر نیز می باشد به منظور حمل و جا به جایی بیمارانی چون بیماران قطع نخایی یا افرادی که تون حرکتی ندارند مورد استفاده قرار می گیرد. عمده کاربری این بالابر بیمار برقی در آسایشگاه سالمندان، آسایشگه معلولین، بیمارستان ها، محیط خانه و… می باشد. ابن بالابر به دلیل دارا بودن از قابلیت های فراوان و سرعت و امنیتی که در حمل دارد مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

بالابر بیمار برقی دارا یک ریموت کنترل برای راحتی هدایت دستگاه می باشد. با استفاده از این ریموت که به بالابر متصل است شما می توانید بدون وجود یک فرد دیگر برای هدایت بالابر از آن استفاده کرده و جا به جا شوید.

این کنترل دارای یک جلیقه می باشد که به بالا و پایین رفتن جک بالابر کمک می کند. در بسیاری از مواقع برای راحتی جا به جایی افراد تغییر زاویه پایه های بالابر را نیز به طور برقی سفرش می دهند. در این زمان یک جک جداگانه ای به بالابر متصل می شود.

انواع بالابر بیمار بر برقی کدام اند؟

بالابر برقی بیمار نیز خود دارای انواع مختلفی می باشد که شرکت آپار بالابر با قیمتی مناسب عرضه می کند. در ادامه ی این مطلب به انواع بالابر بربیمار بر برقی می پردازیم:

صندلی لیفت بیمار

صندلی لیفت بیمار یا دستگاه جا به جایی بیمار بالابری می باشد که دارای صندلی مخصوص بوده و به افراد در جهت انتقال از روی ویلچر به زمین یا برعکس به کار می آید. این صندلی همانطور که از نامش پیداست قابلیت لیفت یا بلند کردن بیماز از 6 سانتی مری تا 56 سانتی متری از سطح زمان را دارا می باشد.

بالابر بیمار مدل تاشو

در این مدل بالابر قابلیت تا شدن را دارد که این امر باعث می شود حمل آن آسان و راحت باشد. از این بالابر بیمار علاوه بر مصارف معمولی می توان در مسافرت ها نیز استفاده کرده و احساس آرامش را به بیمار القا کرد. بالابر یبمار تاشو امکان جا به جایی بیمار از روی زمین، تخت یا ویلچر را به راحتی فراهم می آورد.

صندلی مخصوص افراد کم توان

از دیگر انواع بالابر برقی بیمار می توان به این صندلی های مخصوص افراد کم توان اشاره کرد. این صندلی ها به افراد کم توان جهت ایستادن در حالتی که نشسته اند به کار می آیند. کاربردهای این صندلی در محل کار، منزل یا حتی در مدرسه برای افرادی که توانایی بلند شدن از روی میز را ندارند می باشد.

دستگاه انتقال بیمار

از جدید ترین و خلاقانه ترین انواع بالابربیمار برقی می توان به دستگاه انتقال بیمار اشاره کرد. دستگاه انتقال بیمار به دلیل برخورداری از حجم کم و وزن سبک برای نیاز های روزانه همچون بلند کردن بیمار، حمل بیمار، انجام مراقبت های بهداشتی بیمار، انتقال بیمار به ماشین و… مناسب ترین و امن ترین بالابر می باشد. این دستگاه وزنی تا حدود 150 کیلوگرم را می تواند تحمل کند.

این بالابر دارای یک صندلی چرخ دار بوده که با وجود سیستم بالابری منحصر به فردی که در آن تعبیه شده است انتقال بیمار را تنها با فشردن یک دکمه بدون تلاش اپراتور برای بلند کردن انجام می دهد. این بالابر دارای یک موتور الکتریکی می باشد که مجهز به یک باتری مخصوص است و قابلیت شارژ شدن و استفاده مجدد از همان باتری را دارد. با استفاده از این دستگاه انتقال می تواندی بیمار خود را به راحتی از روی تخت بر روی ویلچر، ماشین یا هر مکانی دیگر منتقل کنید.

انواع بالابر بیمار بر برقی

تفاوت دستگاه انتقال بیمار با لیفتر بیمار در چیست؟

در دستگاه انتقال بیمار چرخ ها به نسبت از لیفتر بیمار بزرگتر است به همین خاطر در حین انتقال بیمار باعث می شود حرکت از روی موانع موجود به راحتی انجام شود و موجب آزردگی خاطر بیمار نشود. از دیگر تفاوت های دستگاه انتقال بیمار با لیفتر بیمار می توان به نوع کاربرد آن اشاره کرد. از دستگاه انتقال بیمار برای جا به جایی بیمار استفاده می کنند اما از لیفتر بیما برای بلند کردن و نشاندن بیمار استفاده می شود.

همچنین دستگاه انتقال بیمار (صندلی انتقال) این امکان را فراهم می آورد که تمامی کارها ازقبیل مراقبت از افراد سالمند یا معلول و بلند کردن آن ها در سریع ترین زمان و به راحتی بدون صرف انرژی بسیار انجام شود و بیمار از روی ویلچر یا تخت به مکانی دیگر منتقل کرد.


لینک کوتاه مقاله
لینک کپی شد

مقالات تازه

ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

موارد استفاده و عوارض لورازپام

موارد استفاده و عوارض لورازپام

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

علل و درمان بیماری اندومتریوز

علل و درمان بیماری اندومتریوز

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

خطرات چربی شکمی

خطرات چربی شکمی

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

مطالب مرتبط

توسعه یافته توسط بلوط