معرفی بهترین انواع کارتریج (راهنمای خرید بهترین کارتریج )


شناخت انواع کارتریج لیزریچگونه بهترین کارتریج رااتتخاب کنیم؟ در ابتدا باید بدانید که ما دو نوع کارتریج مصرفی دربازار داریم کارتریج جوهرافشان و کارتریج لیزری ،دربازار ایران چاپگرهای اچ پی بیشترین مصرف را دارد و ما هم در...


شناخت انواع کارتریج لیزریچگونه بهترین کارتریج رااتتخاب کنیم؟

در ابتدا باید بدانید که ما دو نوع کارتریج مصرفی دربازار داریم کارتریج جوهرافشان و کارتریج لیزری ،دربازار ایران چاپگرهای اچ پی بیشترین مصرف را دارد و ما هم دراین مقاله درباره انواع کارتریج اچ پی صحبت خواهیم کرد.

در دنیای امروزه که تکنولوژی همواره درحال پیشرفت میباشد باید دائما علم خود را به روز نمایید تا بتوانید برای خرید و استفاده از هرمحصول ،بهترین آن را انتخاب نمایید و با بالابردن سطح دانش خود از خرید هرکالای تقلبی و بی کیفیت اجتناب نمایید.

 

«تونر کارتریج»، (Toner cartridge)، یا همان «کارتریج لیزری»، که به نام  «لیزر تونر»، هم شناخته میشود، یکی از اجزای مصرفی در پرینترهای لیزری است. درواقع این کارتریج‌ها از یک پودر تونر، کربن، ترکیبی از ذرات پلاستیک خشک، رنگ سیاه و هر نوع ماده‌ای که قابلیت رنگ‌آمیزی داشته باشد تشکیل شده است. از تونرها برای ایجاد تصویر روی کاغذ با کمک پرینتر استفاده می‌شود.

طبیعی است، چون تونر از لوازم مصرفی یک پرینتر است، اگر زمانی به اتمام برسد، مجبور به شارژ مجدد آن خواهیم شد. البته نباید از این نکته غافل شویم که هر کارتریج را به تعداد دفعات مجاز می‌توان شارژ کرد و این دفعات هم به مدل کارتریج و تعداد دفعاتی که از پرینتر استفاده می‌شود، بستگی دارد.

حال اگر دفعات مجاز شارژ کردن کارتریج به اتمام برسد، یا کارتریج صدمه ببیند، مجبور به تعویض آن خواهیم بود. در این مواقع ممکن است، ندانیم چه نوع تونر کارتریجی برای دستگاه مناسب است. از این رو بهترین راهکار برای خرید یک تونر کارتریج مناسب، آشنایی با نکات پیش از خرید آن است. این شما و این نکات پیش از خرید تونر کارتریج:

۱. کدام مدل را بخرم؟

تونر کاتریج مدل

اولین نکته‌ای که در زمان خرید کارتریج باید به آن توجه کرد، مدل آن است. چرا که برندهای مختلفی از این محصول تولید شده و در بازار موجود است. همچنین تنوع قابل توجهی از انواع دستگاه‌های چاپ لیزری نیز توسط شرکت‌های مختلف تولید شده است. جالب است بدانید، بیشتر کارتریج ها با شماره قطعه مشخص، تولید می‌شود. با این شماره قطعه به راحتی می‌توان از شرکت تولیدکننده یا نمایندگی فروش دقیقا همان تونر کارتریج را سفارش داد. در این صورت دیگر دلهره یا نگرانی از خرید یک تونر کارتریج مناسب برای دستگاه چاپگر خود نخواهید داشت.

۲. کدام نوع از تونر کارتریج برای پرینتر مناسب است؟

انواع تونر کارتریج

برای این که بدانیم کدام نوع از کارتریج برای پرینتر مناسب است، ابتدا باید بدانیم که چند نوع کارتریج تولید شده است.

خرید تونر کارتریج اصل یا اورجینال (OEM)

همانطور که از نام این نوع کارتریج‌ها مشخص است، این محصول توسط همان شرکتی که دستگاه پرینتر را تولیدکرده ساخته شده است. مثلا کارتریج های جوهر Xerox به عنوان کارتریج های چاپگر Xerox تولید و معرفی شده است. گفتنی است که این نوع کارتریج ها به دلیل کیفیت چاپ بالا و اورجینال بودن معمولا از دیگر کارتریج ها گران‌تر است.

کارتریج سازگار (Compatible cartridges)

کارتریج های سازگار یا عمومی، نوع دیگری از کارتریج های تولیدشده و موجود در بازار است. جالب است بدانید، برند یا شرکت مشخصی آن‌ها را تولید نمی‌کند و اصولا بدون برند هستند. این نوع محصولات نسبت به نوع اصل و اورجینال قیمت پایین‌تری دارد و برای استفاده در چاپگرهای مخصوص تولید شده است. درواقع زمانی که بخواهید از کارتریجی استفاده کنید که تشابه بسیار زیادی به نوع اصلی داشته و هزینه کم‌تری پرداخت کنید، خرید کارتریج سازگار، مناسب است.

البته نباید از یک نکته بسیار مهم در این باره غافل شد؛ توجه کنید، مارک‌های با کیفیت پایین می‌تواند باعث بروز مشکلات مربوط به نوع عملکرد چاپ و پرینتر شود و شما در نهایت کیفیت چاپ پایین‌تری را شاهد باشید.

کارتریج بازتولید (Remanufactured cartridges)

کارتریج های تولید مجدد یا بازتولید، نوع سومی از کارتریج است که معمولا با نوع سازگار اشتباه گرفته می‌شود. شباهت بسیار زیاد آن‌ها به نوع سازگار دلیل این امر است. به این حال، بین این دو نوع از کارتریج تفاوت اساسی وجود دارد. درواقع برای ساخت کارتریج های بازتولید، از قطعات جدید استفاده شده و برای افرادی که علاقه زیادی به حفظ محیط زیست دارند، گزینه مناسب و به دلیل قیمت پایین، مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

کارتریج شارژ مجدد (Refill cartridges)

کارتریج های شارژ مجدد نیز یکی دیگر از انواع کارتریج های غیر اصل در بازار است. این محصول هم معمولا با کارتریج بازتولید اشتباه گرفته می‌شود. ولی در کل در کارتریج های شارژ مجدد، قطعات فرسوده قسمتی از دستگاه که محل پرکردن مجدد تونر است، تعویض می‌شود. هرچند این گزینه در مقایسه با کارتریج های اورجینال بسیار ارزان‌تر است، اما شکایات بسیاری از مصرف‌کنندگان در مورد کیفیت پایین، خطاهای مکرر در فرآیند چاپ، کم بودن صفحات چاپ شده نسبت به کارتریج اصل، ایرادات چاپی و بروز خط و خطوط نادرست و … وجود دارد.

۳. اهمیت نوع شغل و میزان استفاده در خرید تونر کارتریج

میزان استفاده کارتریج

مطمئنا یکی از نخستین نکاتی که در زمان خرید کارتریج باید به آن توجه کنید، شغلتان یا میزان استفاده از دستگاه پرینتر است. در این صورت می‌توانید تصمیم بگیرید، کیفیت محصولی که خریداری می‌کنید، به چه میزانی باشد. مثلا اگر استفاده زیادی از پرینتر و کارتریج ندارید، نیازی نیست که حتما بهترین تونر کارتریج با بالاترین کیفیت را خریداری کنید. قطعا برای این کار مجبور به پرداخت مبلغ بالا و قابل توجهی خواهید شد.

اما در صورتی که به دلیل شغلتان نیاز دارید هر روز یا به دفعات زیاد از پرینتر استفاده کنید، انتخاب یک کارتریج باکیفیت و مرغوب، بسیار ضروری است. حتی اگر برای خرید مجبور به پرداخت هزینه بالایی باشید. البته نباید فراموش کنید، اگر شما در حال چاپ حجم بالایی از کارهای چاپ سیاه هستید، باز هم نیازی نیست یک کارتریج رنگی گران‌قیمت خریداری کنید. ولی اگر به چاپ بروشور رنگی نیاز دارید، کیفیت تونوری که خریداری می‌کنید باید بالا باشد. هرچند گران‌تر است ولی قطعا نتیجه کار حرفه‌ای و ایده‌آل خواهد بود.

۴. سازگاری تونر کارتریج با دستگاه پرینتر را چک کنید

کارتریج لیززی

همانطور که قبلا هم توضیح دادیم، شما می‌توانید در بازار کارتریج‌ های مختلفی را بیابید. در قسمت ۱ گفتیم که می‌توانید با شماره قطعه‌ای که روی کارتریج پرینتر وجود دارد، دقیقا همان را از شرکت تولیدکننده یا فروشگاه سفارش دهید. اما در صورتی که نخواهید، کارتریجی که سفارش می‌دهید با کارتریج قبلی (کارتریج اولیه پرینتر که به هر دلیلی تصمیم به تعویض آن گرفته‌اید)، یکسان باشد، کافی است یک نکته مهم را درنظر بگیرید، و آن هم سازگاری کارتریج با پرینتر است!

کارتریج سازگار هرچند توسط شرکتی که پرینتر را تولید کرده است، ساخته نشده، ولی می‌توان از آن برای پرینتر استفاده کرد. این در حالی است که برخی از کارتریج ها مخصوص دستگاه‌های خاص طراحی و تولید شده است. بنابراین، هنگام خرید تونر کارتریج دقت کنید که از نوع سازگار باشد تا بتوانید برای دستگاه چاپگر استفاده کنید.

۵. در خرید تونر کارتریج هرگز کیفیت را فدای هزینه نکنید!

هزینه تونر کارتریج

این طبیعی است که بخواهیم، محصولی ارزان‌تر خریداری کنیم. مخصوصا با وضع اقتصادی و مشکلاتی که تقریبا اکثرمان با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم. ولی این دلیل نمی‌شود که بخواهیم، کیفیت را فدای هزینه کنیم. در مورد تونر کارتریج هم این مسئله حاکم است. ممکن است به فروشگاه بروید و فروشنده به شما کارتریجی ارزان‌تر از کارتریج اصل معرفی کند.

مثلا کارتریج دوباره پر شده. تجربه نشان داده است که خریداران این نوع کارتریج ها، هرگز راضی نبوده و اعتماد خود را به این محصولات از دست داده‌اند. دلیل آن هم کیفیت بسیار پایین آن‌هاست. بنابراین اگر می‌خواهید، متحمل پرداخت هزینه‌ای بیشتر از یک تونر کارتریج اصل نشوید، پس از همان ابتدا یک تونر کارتریج باکیفیت و اصل بخرید.

۶. هنگام خرید تونر کارتریج به ضمانت‌نامه توجه کنید

ضمانت نامه تونر کارتریج

خوشبختانه بسیاری از کاتریج‌ هایی که در بازار کشور به‌فروش می‌رسد، دارای ضمانت تولیدکننده است. درواقع این برگه‌های ضمانت نه تنها مرغوبیت و کیفیت بالای محصول را نشان می‌دهد، بلکه اطمینان خاطر خریدار از اصالت و بازدهی مناسب آن را هم فراهم می‌سازد.

از این رو توصیه می‌کنیم حتما هنگام خرید تونر کارتریج، از فروشنده بخواهید برگه ضمانت شرکت تولیدکننده را تحویل دهد. شما هم در حفظ و نگهداری آن دقت کنید. چرا که در صورت بروز مشکل می‌توانید از خدمات آن که شامل بازپرداخت وجه یا تعویض محصول است، استفاده کنید.

۷. بهتر است از برندهای متفرقه تونر کارتریج نخرید

برند متفرقه تونر کارتریج

برندهای مطرح تولیدکننده تونر کارتریج، کیفیت بالای محصولات خود را با استفاده از بهترین مواد به اثبات رسانده‌اند. و می‌توان این مسئله را در رضایت مصرف‌کنندگان محصولات آن‌ها مشاهده کرد. این در حالی است که برخی از تونرکارتریج های تولیدشده، به هیچ عنوان کیفیت و کارآیی لازم را ندارد و به همین دلیل، نتیجه نامطلوبی در صفحه چاپ شده (چه رنگی چه تک رنگ)، مشاهده می‌شود. نتیجه‌ای که بسیاری از مصرف‌کنندگان این محصول را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

از این رو یکی دیگر از نکات مهمی که باید هنگام خرید این محصول به آن توجه کرد، شرکت سازنده و میزان اعتباری است که به‌واسطه تولید تونر کارتریج باکیفیت به‌دست آورده است. بنابراین بهترین راهکار برای جلوگیری از این مشکل، خرید از برندهای مشهور و خرید نکردن از برندهای ناشناخته و متفرقه است.

۸. خرید تونر کارتریج استاندارد مناسب است یا کارتریج XL

تونر کارتریج

این که کارتریج استاندارد تهیه کنید یا کارتریج XL بستگی به حجم چاپ دارد. در صورت چاپ زیاد و حجیم، باید کارتریج XL را خریداری کنید. این مدل کارتریج صفحات چاپ شده بیشتری نسبت به استاندارد تحویل می‌دهد. همچنین در هزینه و وقت هم صرفه‌جویی خواهد شد. اما اگر برای مصرف خانگی قصد خرید کارتریج دارید، پیشنهاد می‌کنیم از کارتریج استاندارد استفاده کنید.

کارتریجکارتریج Inkjet قسمتی در پرینترهای جوهرافشان است که حاوی جوهر مورداستفاده‌ی پرینتر است. هر این کارتریج‌ها دارای یک یا چند محفظه برای جوهر هستند. همچنین اتصالات الکترونیک به همراه یک تراشه‌ی الکترونیک برای ارتباط با پرینت�...

 

کارتریج-تمیز-کننده-براون-مدل-5331-بسته-2-عددی
 

 • سایر توضیحات - مناسب برای مدل های مختلف براون
 • - تمیز کننده و روان کننده خودکار تیغه
 • - کارکرد 2-3 ماهه درصورت استفاده روزانه


 

کارتریج-شیرآلات-سدال-مدل-E-35-AZ-SD-با-هولوگرام-اصالت-SSV
 

 • سایر توضیحات ساخت کشور اسپانیا
 • ساخته شده از سرامیک سرامتک
 • فشار قابل تحمل 45 بار
 • فشار عملیاتی حداکثر 12 بار
 • دمای قابل تحمل 3 الی 90 درجه سانتیگراد
 • زاویه چرخش افقی دسته 100 درجه
 • زاویه چرخش عمودی دسته 25 درجه
 • ابعاد 5*3*3 سانتی‌متر
 • تعداد خروجی آب 1
 • نرخ جریان آب (دبی) 22 لیتر در دقیقه در فشار 3 بار
 • وزن 0.045 گرم
 • ویژگی‌های شیرآلات دارای 1 دسته


 

کارتریج-جوهر-لامی-مدل-T10---بسته-5-عددی
 

 • ابعاد 70 میلی‌متر
 • سایر توضیحات - ساخت آلمان


 

کارتریج-پاک-کننده-و-شستشو-براون-مدل-5331-بسته-3-عددی
 

 • سایر توضیحات - مناسب برای مدل های مختلف براون
 • - تمیز کننده و روان کننده خودکار تیغه
 • - کارکرد 2-3 ماهه درصورت استفاده روزانه


 

کارتریج-جوهر-اشنایدر-مدل-660---بسته-6-عددی 

 • سهولت در استفاده۵
 • عملکرد و کارآیی۵
 • کیفیت ساخت۵
 • طراحی و زیبایی۴
 • ارزش خرید به نسبت قیمت۴


 

 • ابعاد 0.5 × 40 میلی‌متر
 • سایر توضیحات - دارای بست توپی
 • - مناسب خودنویس‌های اشنایدر، دیگر انواع خودنویس و
 • - کشور مبدا برند: آلمان


 

کارتریج-پرینتر-کانن-PG-510-مشکی 

کارتریج Inkjet قسمتی در پرینترهای جوهرافشان است که حاوی جوهر مورداستفاده‌ی پرینتر است. هر این کارتریج‌ها دارای یک یا چند محفظه برای جوهر هستند. همچنین اتصالات الکترونیک به همراه یک تراشه‌ی الکترونیک برای ارتباط با پرینتر در این کارتریج‌ها تعبیه‌شده است. اکثر شرکت‌های تولیدکننده از سیستم‌های حرارتی در کارتریج‌های خود استفاده می‌کنند (به‌استثنای پرینترهای اپسون که از سیستم piezoelectric استفاده می‌کنند). به دلیل قیمت بالای کارتریج معمولاً مصرف‌کنندگان به دنبال راه‌حلی ارزان‌تر مانند شارژ دوباره‌ی کارتریج رو می‌آورند. البته کارتریج‌های شارژ شده به‌هیچ‌عنوان عملکردی مشابه با کارتریج‌های نو نداشته و اغلب مشکلاتی مانند چاپ صفحات کمتر، نشتی جوهر، مخلوط شدن رنگ‌ها باهم و موارد دیگر دارند. بنابراین بهتر است قید شارژ کارتریج را زده و با خرید کارتریج‌های جایگزین با خیال راحت به چاپ اسناد خود بپردازید. کارتریجی که در پیش رو دارید از مواد مصرفی با کیفیت بالا ساخته‌شده است و رنگ مشکی را تولید می‌کند. میزان صفحات قابل‌چاپ این کارتریج در شرایط استاندارد حدود  220 صفحه متن و اشکال گرافیکی است. توجه داشته باشید که میزان کارکرد واقعی کارتریج‌ چه از نوعInkjet  (جوهرافشان) و چه از نوع تونر (Toner)  مورداستفاده در پرینترهای لیزری  به نوع سند بستگی دارد و چاپ متن کارکرد بیشتری را به همراه خواهد داشت. در عوض چاپ عکس در ابعاد بزرگ که قسمتی بزرگی از صفحه‌ را پوشش می‌دهد سبب می‌شود تا صفحات بسیار کمتری را بتوانید به چاپ برسانید.

 • کیفیت ساخت۵
 • سهولت تعویض۵
 • ارزش خرید۵
 • کارایی۴
 • کیفیت عالی


 

 • سایر مشخصات مناسب برای پرینترهای :
 • Canon ip2700 Pixma Printer
 • Canon ip2702 Pixma Printer
 • Canon MP240 Pixma Printer
 • Canon MP250 Pixma Printer
 • Canon MP260 Pixma Printer
 • Canon MP270 Pixma Printer
 • Canon MP272 Pixma Printer
 • Canon MP280 Pixma Printer
 • Canon MP480 Pixma Printer
 • Canon MP490 Pixma Printer
 • Canon MP492 Pixma Printer
 • Canon MP495 Pixma Printer
 • Canon MP499 Pixma Printer
 • Canon MX320 Pixma Printer
 • Canon MX330 Pixma Printer
 • Canon MX340 Pixma Printer
 • Canon MX350 Pixma Printer
 • کارکرد 220


 

کارتریج-قرمز-میوا-مدل-T0823
 

 • سایر مشخصات رنگ قرمز ( 1رنگ از شش رنگ مخزن اصلی)
 • کارکرد 460
 • دستگاه‌های سازگار Epson Stylus Photo T50 Photo Printer


 

کارتریج-زرد-میوا-مدل-T0824
 

 • سایر مشخصات رنگ زرد ( 1رنگ از شش رنگ مخزن اصلی)
 • کارکرد 520
 • دستگاه‌های سازگار Epson Stylus Photo T50 Photo Printer


 

کارتریج-آبی-روشن-میوا-مدل-T0825
 

 • سایر مشخصات رنگ آبی روشن ( 1رنگ از شش رنگ مخزن اصلی)
 • کارکرد 350
 • دستگاه‌های سازگار Epson Stylus Photo T50 Photo Printer


 

کارتریج-صورتی-روشن-میوا-مدل-T0826
 

 • سایر مشخصات رنگ صورتی روشن ( 1رنگ از شش رنگ مخزن اصلی)
 • کارکرد 685
 • دستگاه‌های سازگار Epson Stylus Photo T50 Photo Printer


 

کارتریج-مشکی-مدل-719
 

 • کارکرد 2100
 • دستگاه‌های سازگار 6300 - 6650 - 5840 - 5880 - 5940


 

کارتریج-آبی-روشن-اپسون-مدل-T0805
 

 • سایر مشخصات رنگ آبی روشن ( 1رنگ از شش رنگ مخزن اصلی)
 • کارکرد 660
 • دستگاه‌های سازگار Epson Stylus Photo 1410 Photo Printer


 

کارتریج-صورتی-روشن-اپسون-مدل-T0806
 

 • سایر مشخصات رنگ صورتی روشن ( 1رنگ از شش رنگ مخزن اصلی)
 • کارکرد 930
 • دستگاه‌های سازگار Epson Stylus Photo 1410 Photo Printer


 

کارتریج-جوهر-مشکی-پرینتر-اچ-پی-مدل-140
 

 • سایر مشخصات مناسب برای پرینترهای جوهر افشان
 • کارکرد 200
 • دستگاه‌های سازگار D4263-D4363-J5783-J6413-C4273-C4283-C4383-C4343-C4473-C4483-C4583-C5283-D5363


 

کارتریج-مشکی-مدل-728
 

 • کارکرد 1600 برگ
 • دستگاه‌های سازگار Canon i-SENSYS MF4410 ,Canon i-SENSYS MF4430 ,Canon i-SENSYS MF4450 ,Canon i-SENSYS MF4580dn ,Canon i-SENSYS MF4570dn ,Canon i-SENSYS MF4550d ,Canon i-SENSYS MF4890dw ,Canon i-SENSYS MF4870dn ,Canon i-SENSYS MF4780w ,Canon i-SENSYS MF4750 ,Canon i-SENSYS MF4730 ,Canon i-SENSYS FAX-L150 ,Canon i-SENSYS FAX-L170

لینک کوتاه مقاله
لینک کپی شد

مقالات تازه

ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

موارد استفاده و عوارض لورازپام

موارد استفاده و عوارض لورازپام

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

علل و درمان بیماری اندومتریوز

علل و درمان بیماری اندومتریوز

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

خطرات چربی شکمی

خطرات چربی شکمی

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

مطالب مرتبط

هولدینگ بازرگانی بلوط