همه چیز درباره اتوکلاوها | اتوکلاو چیست؟


اتوکلاوها همچنین به عنوان ضدعفونی کننده بخار شناخته می شوند و معمولاً برای مراقبت های بهداشتی یا کاربردهای صنعتی استفاده می شوند. اتوکلاو دستگاهی است که از بخار تحت فشار برای از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و...


اتوکلاو چیست؟


اتوکلاوها همچنین به عنوان ضدعفونی کننده بخار شناخته می شوند و معمولاً برای مراقبت های بهداشتی یا کاربردهای صنعتی استفاده می شوند. اتوکلاو دستگاهی است که از بخار تحت فشار برای از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و هاگ‌های مضر بر روی وسایلی که در داخل مخزن تحت فشار قرار می‌گیرند استفاده می‌کند. اقلام برای مدت زمان معین تا دمای استریل مناسب گرم می شوند. رطوبت موجود در بخار به طور موثر گرما را به اقلام منتقل می کند تا ساختار پروتئینی باکتری ها و هاگ ها را از بین ببرد.

در مراقبت های بهداشتی، اصطلاح "اتوکلاو" معمولاً به عنوان نامگذاری برای توصیف یک استریل کننده بخار استفاده می شود. ANSI/AAMI4 که استانداردها و دستورالعمل‌هایی را برای پردازش دستگاه‌های پزشکی ارائه می‌کند، به اتوکلاو برای مراقبت‌های بهداشتی به‌ویژه به عنوان استریل‌کننده بخار اشاره می‌کند.

چه کسی ماشین اتوکلاو را اختراع کرد؟


اولین دستگاه ضدعفونی کننده بخار ساخته شده در سال 1880
شکل 1 اولین دستگاه ضدعفونی کننده بخار ساخته شده است
در سال 1880 توسط چارلز چمبرلند
هاضم بخار، نمونه اولیه اتوکلاو که امروزه بیشتر به عنوان زودپز شناخته می شود، توسط فیزیکدان فرانسوی الاصل دنیس پاپین در سال 1679 اختراع شد.1 تا اینکه در سال 1879 میکروبیولوژیست فرانسوی چارلز چمبرلند نسخه جدیدی به نام اتوکلاو ایجاد کرد. در کاربردهای پزشکی استفاده شود.

علم ضد عفونی و استریلیزاسیون در سال 1881 با تحقیق رابرت کخ در مورد خواص ضد عفونی کننده بخار و هوای گرم آغاز شد. او قدرت نفوذ بیشتری را که توسط گرمای مرطوب (بخار) نسبت به گرمای خشک نشان می‌دهد، نشان داد. در نهایت، در سال 1933، فناوری مدرن اتوکلاو با اولین دستگاه استریل کننده بخار تحت فشار معرفی شد که عملکرد را با اندازه گیری دما در خط تخلیه محفظه (تله ترموستاتیک) کنترل می کرد. قبل از این تاریخ، فشار تنها نشانه کنترل بدون هیچ وسیله ای برای تأیید دما یا حذف هوا بود.

با گذشت زمان، فن‌آوری جدید اتوکلاو شامل چرخه‌های پیش خلاء در سال 1958 و پالس فشار بخار با بخار در سال 1987 توسعه یافته است که به این علم اجازه می‌دهد تا به اتوکلاوها یا دستگاه‌های ضدعفونی کننده بخار تبدیل شود که امروزه در بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند.

اتوکلاو چگونه کار می کند؟


نوار چرخه استریلیزاسیون با بخار
شکل 2 نمونه نوار چرخه
چاپ، نمایش سه
مراحل فرآیند
اتوکلاوها معمولاً در محیط های مراقبت های بهداشتی برای استریل کردن وسایل پزشکی استفاده می شوند. اقلامی که قرار است استریل شوند در داخل یک مخزن تحت فشار قرار می گیرند که معمولاً به آن اتاقک گفته می شود. سه عامل برای اطمینان از استریلیزاسیون موفقیت آمیز بخار در اتوکلاو ضروری است: زمان، دما و کیفیت بخار.

برای برآوردن این الزامات، فرآیند اتوکلاو سه مرحله دارد:

فاز تهویه (C): هوا از استریل شدن جلوگیری می کند و باید در مرحله اول چرخه استریل سازی که به عنوان تهویه مطبوع شناخته می شود از محفظه خارج شود. در دستگاه‌های استریل‌کننده بخار دینامیکی، هوا را می‌توان با استفاده از سیستم خلاء از محفظه خارج کرد. همچنین می توان آن را بدون سیستم خلاء با استفاده از یک سری شستشوی بخار و پالس های فشار جدا کرد. ضدعفونی کننده های گرانشی از بخار برای جابجایی هوا در محفظه و فشار دادن هوا به سمت تخلیه استریل کننده استفاده می کنند.
فاز قرار گرفتن در معرض (S): پس از حذف هوا، تخلیه استریلیزر بسته می شود و بخار به طور مداوم به داخل محفظه وارد می شود و به سرعت فشار و دمای داخل را به یک سطح از پیش تعیین شده افزایش می دهد. چرخه وارد فاز نوردهی می شود و اقلام برای مدت زمان ثابتی که برای استریل کردن آنها لازم است در دمای استریل نگه داشته می شوند.
فاز اگزوز (E): در مرحله آخر چرخه، اگزوز، تخلیه استریلیزر باز می شود و بخار خارج می شود، فشار ظرف را کاهش می دهد و اجازه می دهد اقلام موجود در بار خشک شوند.
بخار با کیفیت برای یک فرآیند استریلیزاسیون موفق اتوکلاو حیاتی است. بخار مورد استفاده برای استریل کردن باید از 97% بخار (بخار) و 3% رطوبت (آب مایع) تشکیل شده باشد. این نسبت برای کارآمدترین انتقال حرارت توصیه می شود. هنگامی که میزان رطوبت بخار کمتر از 3٪ باشد، بخار به عنوان بخار فوق گرم (یا خشک) توصیف می شود. بخار سوپرهیت برای انتقال حرارت کارآمد خیلی خشک است و برای استریل کردن بخار بی اثر است.

محدوده دمای اتوکلاو چقدر است؟


معمولاً دمای توصیه شده برای استریل کردن با بخار 250 درجه فارنهایت (121 درجه سانتیگراد)، 270 درجه فارنهایت (132 درجه سانتیگراد) یا 275 درجه فارنهایت (135 درجه سانتیگراد) است. برای از بین بردن هر گونه میکروارگانیسم موجود، اقلام در حال استریل شدن باید در حداقل زمان توصیه شده توسط سازنده دستگاه در حال پردازش در معرض این دماها قرار گیرند.

چارچوب زمانی چرخه اتوکلاو چیست؟


زمان قرار گرفتن در معرض زمان لازم برای استریل کردن دستگاه است و کل زمان چرخه را شامل نمی شود. یک رابطه زمان/دما برای استریل‌سازی مناسب بخار وجود دارد که با آزمایش‌های علمی توسعه یافته است و در تمام روش‌های استریل‌سازی برای ایجاد آنچه به عنوان فاز مواجهه کامل شناخته می‌شود، استفاده می‌شود. دوره های قرار گرفتن در معرض برای استریلیزاسیون بخار با اندازه، شکل، وزن، چگالی و ترکیب مواد دستگاه استریل شده و سایر عوامل متفاوت است.

یک اتوکلاو چقدر بزرگ است؟


اندازه دستگاه ضدعفونی کننده بر اساس ظرفیت مورد نیاز برای منطقه ای که اتوکلاو در آن استفاده خواهد شد، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، در مطب دندانپزشکی، اتوکلاو ممکن است به سادگی روی میز قرار گیرد، جایی که تجهیزات فقط نیاز به استریل کردن بسته های کوچک ابزار دارند. یک استریل کننده فوری معمولاً در نزدیکی اتاق عمل مورد نیاز است و ممکن است فقط نیاز به پردازش 1 تا 3 سینی ابزار در یک زمان داشته باشد. با این حال، اکثر مراکز مراقبت‌های بهداشتی دارای ماشین‌های اتوکلاو بزرگ در بخش پردازش استریل (SPD) خود هستند که می‌توانند 15 تا 20 سینی ابزار در هر چرخه یا حتی تا 625 پوند ابزار در هر چرخه را بسته به اندازه پردازش کنند.

اتوکلاوهای اندازه صنعتی برای فرآیندهای تولید می‌توانند بسیار بزرگ باشند، برخی از آنها با اندازه یک کامیون یا هواپیما قابل مقایسه هستند.

AUTOCLAVable چیست؟


دستگاه ها باید با فرآیند اتوکلاو سازگار باشند. اقلام قابل اتوکلاو باید با شرایط گرما و رطوبت بالا سازگار باشند و باید طبق دستورالعمل های کتبی سازنده برای استفاده پردازش شوند. دستگاه‌های پزشکی که با بافت‌ها یا مایعات استریل بدن تماس دارند، موارد حیاتی محسوب می‌شوند. این موارد ممکن است شامل ابزار جراحی، وسایل پزشکی کاشته شده و پارچه های جراحی و کتانی باشد. این اقلام هنگام استفاده باید استریل باشند زیرا هر گونه آلودگی میکروبی می تواند منجر به انتقال عفونت شود. بخار اغلب برای استریل کردن اقلام پایدار در برابر گرما و رطوبت انتخابی استریل کننده است زیرا قابل اعتماد، سازگار و برای میکروارگانیسم ها کشنده است و در عین حال برای کارکنانی که اتوکلاو را کار می کنند ایمن است.

هزینه اتوکلاو چقدر است؟


هزینه های اتوکلاو به دلیل کاربردها و کاربردهای مختلف این فناوری می تواند بسیار متفاوت باشد. اتوکلاوهای صنعتی و دارویی برای استفاده خاصی سفارشی و تولید می شوند و بنابراین هزینه ها در مقایسه با اتوکلاوهایی که در بیمارستان یا مطب دندانپزشکی پیدا می کنید احتمالاً متفاوت است.

در برنامه های مراقبت های بهداشتی، هزینه های اتوکلاو می تواند بر اساس ظرفیت و روش نصب متغیر باشد. فراتر از هزینه اولیه اتوکلاو، نگهداری و هزینه محصولات تضمین عقیمی و نظارت باید در نظر گرفته شود. بسته به سازنده اتوکلاو، هزینه‌های هر چرخه، مصرف برق و هزینه‌های نگهداری می‌تواند در طول زمان متفاوت باشد و باید برای مقایسه کل هزینه مالکیت شما در طول زمان ارزیابی شود.

اتوکلاوهای صنعتی در مقابل. اتوکلاوهای پزشکی


اتوکلاوها ممکن است در انواع کاربردهای صنعتی و پزشکی استفاده شوند. اتوکلاوهای صنعتی در محیط های تولیدی برای پردازش قطعات و مواد با استفاده از بخار گرم و فشار استفاده می شوند: به عنوان مثال، در ساخت چوب های تحت فشار و لاستیک های تخصصی مورد استفاده در لاستیک های ماشین شما. اتوکلاوها همچنین در تحقیقات علمی و صنایع دارویی استفاده می شوند - فراتر از تجهیزات استریل کردن مورد استفاده در تحقیقات آزمایشگاهی، اکثر اتوکلاوها مجهز به چرخه مایع برای استریل کردن مایعات مورد استفاده در محیط های آزمایشگاهی هستند.

ضدعفونی کننده های بخار پزشکی در محیط های مراقبت های بهداشتی برای استریل کردن اقلام پایدار در برابر حرارت و رطوبت مانند ابزار جراحی، دستگاه های پزشکی کاشته شده و پارچه های جراحی و کتانی استفاده می شوند. چرخه های مورد استفاده در دستگاه های ضدعفونی کننده بخار پزشکی مطابق با استانداردهای صنعتی شناخته شده توسعه یافته و تأیید شده اند. در ایالات متحده، دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده بخار مورد استفاده در مراقبت‌های بهداشتی باید برای استفاده توسط سازمان غذا و دارو برای استفاده مورد نظر سازنده استریلیزر پاک شوند.


لینک کوتاه مقاله
لینک کپی شد

مقالات تازه

ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

موارد استفاده و عوارض لورازپام

موارد استفاده و عوارض لورازپام

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

علل و درمان بیماری اندومتریوز

علل و درمان بیماری اندومتریوز

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

خطرات چربی شکمی

خطرات چربی شکمی

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

مطالب مرتبط

هولدینگ بازرگانی بلوط