معرفی جراحی های الکتریکی (جلوگیری از رشد غیر طبیعی پوست)


معرفیجراحی الکتریکی در روش های پوستی برای توقف خونریزی (هموستاز) یا برای از بین بردن رشد غیر طبیعی پوست استفاده می شود. در جراحی الکتریکی، جریان الکتریکی متناوب با فرکانس بالا در ولتاژهای مختلف (200 تا 10000 ولت) برای تولید گر...


معرفی
جراحی الکتریکی در روش های پوستی برای توقف خونریزی (هموستاز) یا برای از بین بردن رشد غیر طبیعی پوست استفاده می شود.

در جراحی الکتریکی، جریان الکتریکی متناوب با فرکانس بالا در ولتاژهای مختلف (200 تا 10000 ولت) برای تولید گرما از پوست عبور داده می شود. به منبع تغذیه و هندپیس با یک یا چند الکترود نیاز دارد. دستگاه با استفاده از یک کلید روی هندپیس یا یک سوئیچ پایی کنترل می شود.

جهت مشاهده و خرید انواع تخت ایستا کلیک کنید

اصطلاحات مورد استفاده در جراحی الکتریکی
برخی از اصطلاحات مورد استفاده برای توصیف جراحی الکتریکی گیج کننده است. هدف از این روش انجام کوتریزاسیون است. کلمه کوتر از کلمه لاتین به معنای برند گرفته شده است. این به انعقاد یا تخریب بافت توسط گرما یا یک ماده سوزاننده مربوط می شود.

جراحی الکتریکی (به ویژه انعقاد الکتریکی) گاهی اوقات به اشتباه دیاترمی نامیده می شود که به معنای "گرمای دی الکتریک" است. دیاترمی با چرخش دوقطبی های مولکولی در میدان الکتریکی متناوب فرکانس بالا ایجاد می شود - اثری که توسط اجاق مایکروویو ایجاد می شود.

اصطلاح الکتروکوتر اغلب در اشاره به دستگاهی استفاده می شود که در آن جریان مستقیم برای گرم کردن پروب کوتر استفاده می شود. از آنجایی که هیچ جریانی از بیمار عبور نمی کند، این یک شکل واقعی از جراحی الکتریکی نیست. بنابراین استفاده از اصطلاح ترموکوتر برای این دستگاه ها ترجیح داده می شود.

جراحی الکتریکی شامل:

الکتروفولگوریشن (نتیجه جرقه)
الکترودیکاسیون (کم آبی بافت سطحی)
انعقاد الکتریکی (باعث لخته شدن رگ های خونی می شود)
الکتروسکتور (برش از طریق بافت)
ترموکوتر
دستگاه های فرکانس رادیویی (فرکانس بسیار بالا، برای برش [> 1500 کیلوهرتز])

جهت مشاهده و خرید انواع استندینگ برد کلیک کنید
 

جراحی الکتریکی ممکن است تک ترمینال، تک قطبی یا دوقطبی باشد.

الکتروسرجری مونو ترمینال


هندپیس دارای تک الکترود می باشد.
الکترود بی تفاوت مورد نیاز نیست.
الکتروسرجری تک قطبی
از پروب تک نوک برای انتقال جریان الکتریکی از ژنراتور برق به محل جراحی استفاده می کند.
به الکترود بی تفاوت، معمولاً صفحه فلزی بزرگ یا پد پلاستیکی فلزی قابل انعطاف که روی پوست دور از محل جراحی قرار می گیرد، نیاز دارد.
جریان از نوک پروب از طریق بیمار به الکترود بی تفاوت عبور می کند و با بازگشت به ژنراتور الکتریکی مدار را کامل می کند.


الکتروسرجری دوقطبی


از فورسپس با هر دو بند متصل به ژنراتور برق استفاده می کند: یکی فعال و دیگری الکترود بی تفاوت است.
جریان از بافتی که توسط فورسپس گرفته می شود عبور می کند.
در بیمارانی که دستگاه‌های قلبی کاشته‌شده مانند ضربان‌ساز یا دفیبریلاتور دارند، برای جلوگیری از عبور جریان الکتریکی از دستگاه، که ممکن است اتصال کوتاه یا آتش‌سوزی نامناسب داشته باشد، استفاده می‌شود.

جهت مشاهده و خرید انواع تخت تراکشن کلیک کنید


شکل موج در الکتروسرجری


شکل موج های مختلفی ممکن است توسط دستگاه الکتروسرجری برای روش های مختلف تولید شود.

موج سینوسی منفرد و با فرکانس بالا (> 400 ولت) پیوسته که در حرارت بالا برای برش / تبخیر استفاده می شود، منطقه ای از آسیب حرارتی را به جا می گذارد. صدای بلندی شنیده می شود.
شکل‌های موج پالسی یا مدوله‌شده به بافت اجازه می‌دهد بین انفجارها خنک شود، به طوری که ناحیه آسیب حرارتی حداقل باشد.
یک موج سینوسی که به صورت متوالی روشن و خاموش می شود (تصحیح) فرآیند گرمایش کندتر را ایجاد می کند که منجر به انعقاد می شود. صدای خشن تر و پایین تر به دلیل قدرت کمتر شنیده می شود.
شکل موج های متغیر را می توان برای ترکیب برش و انعقاد تولید کرد، زیرا توان در زمان واقعی بسته به امپدانس بافت تنظیم می شود.

الکتروفولگوریشن و الکترودسیکیشن


الکتروفولگوراسیون و الکترودیکاسیون برای از بین بردن ضایعات سطحی که احتمال خونریزی زیاد در هنگام اختلال وجود ندارد، مانند زگیل های ویروسی و کراتوزهای سبورئیک استفاده می شود.

الکتروفولگوریشن و الکترودیکاسیون از یک الکترود برای تولید جریان ولتاژ بالا و آمپر پایین استفاده می کنند. جریان در بیمار جمع می شود اما کمترین آسیب بافتی وجود دارد.

جهت مشاهده و خرید انواع ایست آسان (ایزی استند easy stand) کلیک کنید

الکتروفولگراسیون


الکتروفولگوریشن برای درمان تگ های پوستی و ضایعات زگیل بیرون زده مانند کراتوز سبورئیک، زگیل های ویروسی، زانتلاسما و درماتوز پاپولوزا سیاه استفاده می شود.
الکترود در فاصله 1 تا 2 میلی متری از سطح پوست نگه داشته می شود و جرقه یا قوس الکتریکی تولید می کند.
این باعث کم آبی بافت سطحی و کربنیزه شدن در سطح وسیعی می شود.
ولتاژ بالا به جریان اجازه می دهد تا بر مقاومت شکاف هوا بین بافت و نوک الکترود غلبه کند.
اپیدرم کربنیزه عایق و آسیب بیشتر به درم زیرین را به حداقل می رساند.

الکترودیکاسیون


الکترودیکاسیون برای حذف کراتوزهای سبورئیک مسطح و ضایعات زیر پوستی مانند سیرینگوما، میلیا، کومدون ها، هیپرپلازی سباسه و مولوسکوم کونتاژیوزوم استفاده می شود.
همچنین می توان از آن برای رفع موهای زائد و درمان رگ های خونی ریز صورت استفاده کرد.
الکترود مستقیماً با پوست تماس می گیرد و آن را گرم می کند
منجر به کم آبی سطح و پوست کمی عمیق تر می شود
انعقاد خشک روی سطح پوست تشکیل می شود.
نواحی تحت درمان معمولاً با کمترین جای زخم یا از دست دادن رنگدانه به سرعت بهبود می یابند.

احتیاط


مگر اینکه از خروجی دوقطبی استفاده شود، بیمار باید روی یک میز عایق قرار گیرد، زیرا ممکن است در اثر عبور جریان بین بیمار و زمین، سوختگی ایجاد شود. الکتروفولگوراسیون و الکترودیکاسیون فقط باید در بیماران هوشیار انجام شود که سوختگی را از مسیر زمین ناخواسته احساس می کنند.

Hyfrecator


Conmed Hyfrecator® یک نام تجاری برای دستگاه الکتروسرجری کم مصرف است که برای الکتروفولگوراتاسیون، الکترودسیکشن و انعقاد الکتریکی استفاده می شود. اصطلاح "hyfrecation" اغلب به طور کلی برای توصیف دستگاه های مشابه ساخته شده توسط سایر سازندگان استفاده می شود. توان خروجی قابل تنظیم است و هندپیس مداد ممکن است با نوک های فولادی ضد زنگ متفاوتی از جمله انواع زیر مجهز باشد.

الکترودهای سوزنی نوک تیز مستقیم و زاویه دار با طول و قطر متفاوت برای هموستاز نقطه ای و حذف مو استفاده می شود.
برای برش ها از الکترود تیغه ای شکل استفاده می شود.
نوک بلانت و نوک توپ برای الکتودوسیکاسیون و انعقاد الکتریکی استفاده می شود.
آداپتورها را می توان با سوزن های زیر پوستی برای درمان تلانژکتازی های بسیار ظریف استفاده کرد
فورسپس دوقطبی برای انعقاد دقیق یا برای گرفتن ضایعات ساقه دار استفاده می شود و ممکن است دارای نوک میکرو، نوک صاف یا دندانه دار باشد.
نوک های یکبار مصرف احتمال انتقال عفونت میکروبی را کاهش می دهند و در صورت تجمع اسکار قابل تعویض هستند.
نوک های پوشیده شده با تفلون (پلی تترا فلوئورواتیلن یا PTFE) یا سیلیکون الاستومری، تجمع اسکار را کاهش می دهند و می توانند با یک اسفنج تمیز شوند.
غلاف هایی برای محافظت از هندپیس در برابر آلودگی در دسترس هستند.

جهت مشاهده و خرید انواع یخچال آزمایشگاهی کلیک کنید

انعقاد الکتریکی


انعقاد الکتریکی برای ایجاد تخریب عمیق‌تر بافت و توقف خونریزی با حداقل کربن‌سازی استفاده می‌شود. ظرفیت هموستاتیک و مخرب انعقاد الکتریکی آن را برای درمان سرطان های پوست و بیماری های پوستی عروقی مانند گرانولوم پیوژنیک ایده آل می کند. همچنین می توان از آن برای جلوگیری از خونریزی رگ های خونی کوچک در حین جراحی پوست استفاده کرد.

انعقاد الکتریکی از الکترودهای تک قطبی یا دوقطبی برای تولید جریان ولتاژ پایین و آمپر بالا در توان نسبتا کم استفاده می کند. یک الکترود بی تفاوت از تجمع جریان در بیمار جلوگیری می کند، بنابراین ولتاژ پایین برای ایجاد جریان جریان کافی است. آمپر بالا باعث تخریب بافت عمیق و هموستاز با ادغام کلاژن عروق خونی و الیاف الاستیک می شود.

الکترود در سراسر ضایعه اعمال می شود تا زمانی که انعقاد کمی صورتی تا کم رنگ رخ دهد. بافت منعقد شده نسبت به پوست معمولی مقاومت بیشتری در برابر جریان الکتریکی دارد و میزان آسیب را محدود می کند.

انعقاد الکتریکی ممکن است منجر به اسکار دائمی و علائم سفید (هیپوپیگمانتاسیون) شود.

الکتروسکیشن


الکتروسکن برای برش همزمان پوست و مهر و موم کردن عروق خونی با مخلوط کردن رشته‌های موج مرطوب و بدون میرا استفاده می‌شود. برای برداشتن ضایعات بزرگ و نسبتاً عروقی، مانند نایوهای خوش‌خیم پوستی (خال‌ها)، تگ‌های پوستی، یا برای تراشیدن کراتوزهای سبورئیک، فولیکولیت کلوئیدالیس نوچا و رینوفیما (به روزاسه مراجعه کنید) مناسب است. الکترود تقریباً به هیچ فشار دستی از طرف اپراتور نیاز ندارد زیرا الکترود با حداقل مقاومت در بافت می‌لغزد.

الکترود از یک الکترود تک قطبی برای تولید جریان کم ولتاژ و آمپراژ بالا با توان بالاتر نسبت به انعقاد الکتریکی استفاده می کند. جریان به شدت برای تبخیر بافت با حداقل آسیب حرارت محیطی متمرکز است. الکترود معمولاً یک سیم یا حلقه تنگستن ظریف است.

تخریب پیوندهای شیمیایی یا تجزیه بافت از طریق ترمولیز (القای گرما) و الکترولیز (از طریق جریان الکتریکی DC) ایجاد می شود. جزء اصلی بافت آب است که به اجزای آن یعنی هیدروژن و اکسیژن تجزیه می شود.

دستگاه‌های فرکانس رادیویی اغلب برای برش الکتریکی استفاده می‌شوند، به عنوان مثال. Elman Surgitron®. آنها گرمای کمی تولید می کنند بنابراین باعث آسیب کمی به بافت های جانبی می شوند.

مجموعه ای از الکترودهای یکبار مصرف یا یکبار مصرف برای Surgitron موجود است.

سوزن ها در طول ها و قطر های مختلف موجود هستند.
شفت ممکن است مستقیم، زاویه دار یا خمیده باشد.
سیم های برش، حلقه های گرد، مثلثی یا الماسی شکل در قطرها و اندازه های سیم مختلف وجود دارند.
نوک توپ در اندازه های مختلف می تواند برای انعقاد استفاده شود.
الکترودهای تیغه ای "اسکالپل".
سوزن های عایق بندی شده و روکش دار می توانند برای اسکلروتراپی یا محل های داخلی استفاده شوند.
از هندپیس های مخصوص می توان برای سفت کردن پوست غیر سایشی (رادیوترموپلاستی) استفاده کرد.
در مقایسه با برداشتن با جراحی، مزایای الکترو برش شامل کاهش زمان جراحی، کاهش عوارض بعد از عمل (درد، تورم، عفونت)، حداکثر خوانایی نمونه بافت شناسی، بهبود بهبودی و نتایج زیبایی عالی است. هنگامی که برای برداشتن ضایعات کوچک پوستی هم سطح با خطوط طبیعی پوست استفاده می شود، نیازی به بخیه نیست.

ترموکوتر (کوتر حرارتی)


ترموکوتر برای هموستاز دقیق در طی روش های جراحی یا برای خلاص شدن از شر رگ های خونی کوچک (تلانژکتازی) استفاده می شود.

جریان الکتریکی مستقیم برای گرم کردن عنصر جراحی استفاده می شود، که سپس با انتقال مستقیم حرارت به بافت باعث آسیب حرارتی می شود. در مقابل، در الکتروسرجری، الکترود درمان سرد باقی می ماند.

دستگاه های ترموکوتر قابل حمل و یکبار مصرف با باتری های قلمی تغذیه می شوند. اسکالپل Shaw Hemostatix® شکلی از ترموکوتری است که در آن از تیغه آلیاژ مس یکبار مصرف گرم شده برای برش بافت با کاهش خونریزی در نواحی بسیار عروقی استفاده می شود.

ترموکوتر برای بیمارانی که پیس میکر یا دفیبریلاتور کاشته شده دارند مناسب است.

خطرات جراحی الکتریکی
خطرات الکتروسرجری شامل شوک الکتریکی و سوختگی الکتریکی، سوختگی حرارتی، انتقال عفونت و تولید گازهای سمی است.

شوک الکتریکی
شوک الکتریکی را می توان با موارد زیر به حداقل رساند:

استفاده از ارت/الکترود بی تفاوت
جراح با دستکش جراحی پلاستیک

سوختگی الکتریکی/حرارتی
سوختگی های الکتریکی/حرارتی را می توان با موارد زیر به حداقل رساند:

استفاده از پاک کننده های غیر قابل اشتعال مانند کلرهگزیدین یا پوویدون ید
اطمینان از تماس گسترده الکترود بی تفاوت با پوست و عدم قرارگیری روی برجستگی استخوانی، بافت اسکار یا فلز کاشته شده
اطمینان از عدم تماس بیمار با اجسام فلزی زمین
حذف اسکار: این یک خطر آتش سوزی است زیرا می تواند مشتعل شود

انتقال عفونت و تولید گازهای سمی
جراحی الکتریکی ممکن است برای درمان زگیل های ویروسی استفاده شود. ترمولیز دود/دودی تولید می‌کند که ممکن است حاوی ذرات ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باشد که ممکن است به اپراتوری که بخار را تنفس می‌کند یا با آن تماس پیدا می‌کند، منتقل شود. هنگام کار با ضایعات مرتبط با HPV، خطر انتقال را به حداقل برسانید.

از دستگاه تخلیه دود با نازل ورودی در فاصله 2 سانتی متری محل عمل استفاده کنید
از ماسک جراحی (N95 موثرترین است) و محافظ چشم استفاده کنید.
سایر DNA ویروسی، باکتری‌ها، مواد سرطان‌زا و محرک‌ها نیز در دود الکتریکی وجود دارند. NIOSH (موسسه ملی ایمنی و سلامت شغلی) یک بخش از CDC (مرکز کنترل بیماری، ایالات متحده آمریکا) نیز دود الکتریکی را به طور طولانی مورد مطالعه قرار داده است. آنها می گویند: "مطالعات تحقیقاتی تأیید کرده است که این توده دود می تواند حاوی گازها و بخارات سمی مانند بنزن، سیانید هیدروژن و فرمالدئید، آئروسل های زیستی، مواد سلولی مرده و زنده (از جمله قطعات خون) و ویروس ها باشد.

دود را می توان با استفاده از مکش دستی خارج کرد. دستگاه‌های جدیدتر تخلیه دود را می‌توان مستقیماً به یک مداد الکتروسرجری استاندارد متصل کرد و کار دستیار را در حین جراحی کاهش داد.

ضربان ساز قلب و دفیبریلاتور
جریان الکتریکی از الکترودهای جراحی الکتریکی از بدن بیمار به الکترود بی تفاوت عبور می کند. این ممکن است گاهی اوقات باعث اختلال در عملکرد دستگاه های قلبی کاشته شده شود.

این خطر ممکن است به روش های زیر کاهش یابد.

استفاده از ترموکوتر شامل اسکالپل شاو (بدون عبور جریان از طریق بیمار)
استفاده از فورسپس دوقطبی با دستگاه الکتروسرجری (جریان را از طریق بیمار به حداقل می رساند)
در صورت امکان از کار در نزدیکی دستگاه کاشته شده خودداری کنید
ضربان ساز را به حالت نرخ ثابت تغییر دهید یا دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت را به صورت مغناطیسی غیرفعال کنید.
در بیماران پیچیده ممکن است به ورودی قبل و بعد از عمل از یک متخصص قلب نیاز باشد.

 


نویسنده: شقایق کلهر
لینک کوتاه مقاله
لینک کپی شد

مقالات تازه

ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

موارد استفاده و عوارض لورازپام

موارد استفاده و عوارض لورازپام

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

علل و درمان بیماری اندومتریوز

علل و درمان بیماری اندومتریوز

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

خطرات چربی شکمی

خطرات چربی شکمی

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

مطالب مرتبط

توسعه یافته توسط بلوط