انتخاب یونیت دندانپزشکی مناسب + راهنمای خرید یونیت دندان پزشکی


یونیت های دندانی اغلب به اشتباه صندلی دندان نامیده می شوند، اما برای اهداف این راهنما ما بین این دو اصطلاح تمایز قائل می شویم. صندلی دندانپزشکی یکی از اجزای یک یونیت کامل است. نصب تجهیزات ممکن است از یک واحد دندانپزشکی به ...


تفاوت بین یونیت دندانپزشکی و صندلی دندانپزشکی چیست؟

یونیت های دندانی اغلب به اشتباه صندلی دندان نامیده می شوند، اما برای اهداف این راهنما ما بین این دو اصطلاح تمایز قائل می شویم. صندلی دندانپزشکی یکی از اجزای یک یونیت کامل است.

نصب تجهیزات ممکن است از یک واحد دندانپزشکی به دیگری متفاوت باشد، اما روندهای کلی وجود دارد. تقریباً همه واحدها شامل تجهیزات آسپیراسیون و نگهدارنده ابزار با ابزارهای لازم برای ارائه مراقبت از بیمار هستند. این شامل:

جهت مشاهده و خرید انواع یونیت صندلی دندان پزشکی کلیک کنید

هندپیس ها: اینها شامل توربین ها، کنترا زاویه ها و میکروموتورها برای سوراخ کردن سریع دندان است.
تفنگ بادی برای خشک کردن یک ناحیه خاص در دهان
مقیاس کننده ها

صندلی بیمار بخش مهمی از واحد است: اینجا جایی است که مشاوره انجام می شود. برای تمامی صندلی ها امکان تنظیم ارتفاع و شیب صندلی و همچنین موقعیت تکیه گاه وجود دارد.

سایر اجزای یونیت دندانپزشکی عبارتند از:

لامپ سیالیتیک که به دندانپزشک اجازه می دهد دید بدون سایه از دهان بیمار داشته باشد.
ابزارهای تنفسی که اجازه می دهد بزاق در نزدیکی غدد زیر زبانی تنفس شود
اسپیتون تا بیماران بتوانند پس از مراقبت، دهان خود را شستشو دهند
پدالی که به دندانپزشک اجازه می دهد تا ابزار را فعال کند
تمام ابزارهای قابل استفاده مجدد پس از هر بیمار استریل می شوند. بسیاری از اقلام یکبار مصرف و یکبار مصرف هستند.

یونیت دندانپزشکی چگونه کار می کند؟


چندین عنصر برای در نظر گرفتن وجود دارد:

تامین هوای فشرده: یونیت های دندانپزشکی معمولاً از سیستم هایی استفاده می کنند که به هوای فشرده نیاز دارند. برای انجام این کار، آنها به یک کمپرسور هوا یا یک شبکه متمرکز هوای فشرده متصل می شوند. یک کمپرسور معمولا بین 8 تا 10 بار فشار را در خروجی مخزن وارد می کند که برای تجهیزات دندانپزشکی بسیار زیاد است. بنابراین لازم است این تجهیزات را به فشار بین 4.5 تا 5.5 بار، طبق توصیه‌های سازنده، با قرار دادن مثلاً در خروجی کمپرسور، یک تنظیم کننده فشار با فیلتر پتانسیل، وصل کنید. عایق بندی خوب مطب دندانپزشکی بسیار مهم است.
تامین آب: واحدهای دندانپزشکی همچنین باید به منبع آب برای عملکردهای شستشو، تمیز کردن و خنک کننده متصل شوند. آب می تواند مشکلات زیادی را در واحدهای دندانی مانند رسوب آهک، ماسه، لجن، زنگ یا کلر ایجاد کند. بیوفیلم های باکتریایی نیز می توانند به سرعت در سطوح داخلی لوله ها و ظروف مرتبط ظاهر شوند. برای جلوگیری از چنین عوارضی، داشتن یک دستگاه قطع کننده آب عمومی به راحتی در دسترس، تمیز و کارآمد در مطب بسیار مهم است. از شیرهای قدیمی واقع در پشت مبلمان خودداری کنید. در حالت ایده آل، شما باید دریچه ای داشته باشید که به راحتی در دسترس باشد تا بتوانید هر روز عصر آب را ببندید. به منظور کنترل رسوب آهک در تاسیسات، کارتریج های سیلیکوفسفره وجود دارد که رسوبات را محدود می کند و تقریباً شش ماه دوام می آورد.
منبع تغذیه: برخی از اجزای یونیت دندانپزشکی و همچنین ابزار مورد استفاده در طول درمان نیاز به منبع تغذیه دارند. به عنوان مثال، میکرو موتورها یا برخی از صندلی های دندانپزشکی برای کار کردن باید به منبع تغذیه متصل شوند.
ارگونومی: نحوه حرکت اجزای دستگاه (مانند صندلی یا نگهدارنده ابزار) مهم است. مطالعات نشان می دهد که کار با یک سینی ابزار که روی بازوی مفصلی بالای سینه بیمار قرار داده شده است، بهترین راه برای داشتن یک وضعیت متعادل خوب است، در حالی که قادر به دیدن تمام سطوح دندان هستید. صندلی دندانپزشک یا دستیار نیز باید پایین تر از صندلی بیمار باشد. در این حالت، ستون فقرات دندانپزشک انحنای طبیعی خود را حفظ می کند که از فشار طولانی مدت بر دیسک های بین مهره ای جلوگیری می کند.

هنگام خرید یونیت دندانپزشکی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

علاوه بر سیستم های تامین مورد نیاز برای عملکرد صحیح یونیت دندانپزشکی، سه عنصر مهم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

فضای مورد نیاز: منطقه موجود برای نصب یونیت دندانپزشکی تعداد عناصر و همچنین پیکربندی (فشرده یا غیر فشرده) سیستم را تعیین می کند.
کاربردها: مراقبت های ارائه شده می تواند متفاوت باشد و طیفی از تخصص های دندانپزشکی مانند اندودنتیکس، پریودنتیکس، ایمپلنتولوژی و غیره را پوشش دهد. برخی از واحدها به طور خاص برای ارتودنسی طراحی شده اند. مهم است که این را در نظر داشته باشید، به خصوص برای پیکربندی نگهدارنده ابزار.
تحرک: ممکن است نیاز داشته باشید که یونیت دندان شما قابل حمل باشد. واحدهای قابل حمل مراقبت از دندان وجود دارد که در یک چمدان با وزن حدود ده کیلو قرار می گیرد. آنها را می توان به یک کمپرسور هوا یکپارچه برای عملکرد هندپیس های هوای فشرده مجهز کرد. این یونیت ها برای ماموریت های خاص یا کلینیک های سیار دندانپزشکی ایده آل هستند.

چگونه یونیت دندانپزشکی را ضد عفونی کنیم؟


ضدعفونی عناصر زیر باید در نظر گرفته شود:

آب فرآیند: مطالعات اخیر نشان داده است که سیستم خنک کننده دندان می تواند توسط پاتوژن های مختلف کلونیزه شود. رکود آب در طول شب یا تمیز کردن ناکافی سیستم‌های کلسیفیکاسیون متمرکز باعث رشد جلبک‌ها یا میکروارگانیسم‌هایی مانند قارچ‌ها می‌شود که سپس یک بیوفیلم را تشکیل می‌دهند. چندین روش ضد عفونی آب وجود دارد، مانند استفاده از نیروی UV برای از بین بردن باکتری ها و جلوگیری از رشد بیوفیلم، یا سیستم های تمیز کردن و ضد عفونی خودکار که آب را با محصولات طراحی شده خاص که به طور دائم در دوزهای پایین توزیع می شوند، تصفیه می کنند.
صندلی: همه بیماران در آن می نشینند و به همین دلیل می توان آن را با خون، بزاق و سایر مایعات بدن در طول مراقبت های معمول دندان پاشید. اگر صندلی به درستی ضدعفونی نشده باشد، بیماران و مراقبان می توانند در معرض انواع میکروارگانیسم ها مانند ویروس های تبخال، HIV، هپاتیت B و C، استافیلوکوک ها، استرپتوکوک ها و غیره قرار بگیرند. این میکروارگانیسم ها از طریق تماس مستقیم با خون یا مایعات بدن قابل انتقال هستند. و یا حتی در برخی موارد از طریق تماس غیر مستقیم با اشیاء آلوده. صندلی دندانپزشکی همچنین می تواند در معرض انگل هایی مانند شپش یا ساس قرار گیرد. بنابراین بسیار مهم است که پس از هر بار استفاده آن را با محصولات مناسب ضد عفونی کنید.
سطوح: برای محدود کردن رشد باکتری ها، پوشش های آنتی باکتریال روی سطوح فلزی یونیت دندانی می تواند موثر باشد. تمام سطوح باید با مواد ضد عفونی کننده تمیز شوند. برخی از تولید کنندگان یونیت های دندانپزشکی را ارائه می دهند که به طور خودکار موقعیت صندلی یا موقعیت ابزار را تنظیم می کند، بنابراین تا حد ممکن از تماس با دست ها جلوگیری می کند و خطر آلودگی را کاهش می دهد.

چه گزینه هایی برای یونیت های دندانپزشکی وجود دارد؟

برخی از یونیت های دندانپزشکی پیشرفته تر گزینه های اضافی مانند مانیتور ویدئو یا ژنراتور اشعه ایکس را ارائه می دهند.

در مورد دوم، سیستم های اشعه ایکس صفحه فسفر داخل دهانی اجازه می دهد تا تصاویر در یک لحظه به دست آید. رادیوگرافی پانورامیک یا تصاویر ارتودنسی را می توان گرفت. برخی از تولید کنندگان راه حل های فناوری پیشرفته ای ارائه می دهند که تصاویر با کنتراست بالا و دقیق را با تابش با دوز کم تضمین می کند.

همچنین ژنراتورهای پرتابل اشعه ایکس وجود دارند که به شما امکان می دهند در مواقعی که یک ژنراتور اشعه ایکس ثابت در دسترس نیست، از داخل دهان عکس بگیرید.

تعداد بیشتری از پزشکان نیز به دندانپزشکی دیجیتال روی می آورند تا عمل خود را بهینه کنند. با استفاده از این فناوری، بیماران می توانند تصاویر پانوراما، ارتودنسی یا سه بعدی خود را تقریباً بلافاصله دریافت کنند.

 


نویسنده: شقایق کلهر
لینک کوتاه مقاله
لینک کپی شد

مقالات تازه

ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

موارد استفاده و عوارض لورازپام

موارد استفاده و عوارض لورازپام

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

علل و درمان بیماری اندومتریوز

علل و درمان بیماری اندومتریوز

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

خطرات چربی شکمی

خطرات چربی شکمی

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

مطالب مرتبط

هولدینگ بازرگانی بلوط