مزایای الکتروتراپی در درمان های فیزیوتراپی


فیزیوتراپیست ها از ابزارهای مختلفی برای مدیریت درد، بازگرداندن دامنه حرکتی و درمان بیماری های سیستم اسکلتی عضلانی استفاده می کنند. فیزیوتراپیست شما ممکن است همراه با روش هایی مانند تحرک مفصل، کشش و تمرینات هدفمند، الکت...


فیزیوتراپیست ها از ابزارهای مختلفی برای مدیریت درد، بازگرداندن دامنه حرکتی و درمان بیماری های سیستم اسکلتی عضلانی استفاده می کنند. فیزیوتراپیست شما ممکن است همراه با روش هایی مانند تحرک مفصل، کشش و تمرینات هدفمند، الکتروتراپی را به عنوان یک گزینه درمانی توصیه کند.

با استفاده از دستگاه های تخصصی طراحی شده برای ارائه سطوح سفارشی تحریک الکتریکی به اعصاب، ماهیچه ها یا تاندون های بدن، فیزیوتراپیست های آموزش دیده می توانند از قدرت الکتروتراپی برای بهبود آسیب ها، ارتقاء التیام و تسکین درد استفاده کنند.

الکتروتراپی: چیست و چگونه کار می کند

الکتروتراپی یک ابزار قدرتمند که توسط بسیاری از فیزیوتراپیست ها استفاده می شود، دردهای مزمن، آسیب های اسکلتی عضلانی، تحلیل رفتن عضلات و دردهای عصبی را با استفاده از تحریک الکتریکی هدفمند و کنترل شده درمان می کند.

جهت مشاهده و خرید انواع صندلی انتقال بیمار کلیک کنید

الکتروتراپی یک روش ملایم و غیر تهاجمی است که با تحریک اعصاب و عضلات از طریق سطح پوست کار می کند. اگرچه بر اساس دستگاهی که پزشک شما استفاده می کند متفاوت است، تصور می شود که الکتروتراپی به روش های مختلفی کار می کند:

  • ارسال تکانه های الکتریکی که سیگنال های درد بدن را مسدود یا با آن تداخل می کنند و منجر به کاهش درد می شود.
  • کمک به ترشح اندورفین (پیام رسان های شیمیایی) که به طور طبیعی درد را در بدن کاهش می دهد.
  • برای کاهش آتروفی بافت عضلانی را تحریک کنید تا منقبض شود.
  • ایجاد یک اثر گرمایی در بدن که باعث بهبود گردش خون و تحریک التیام می شود.
  • تحریک سلول هایی که التهاب را کاهش می دهند، تولید کلاژن را تقویت می کنند و درد را مهار می کنند.

6 نوع اصلی درمان الکتروتراپی

اگرچه انواع مختلفی از درمان های الکتروتراپی در دسترس است، اما اکثر جلسات شامل همان تنظیمات اولیه هستند. در برخی از اشکال، پدهای الکترودی را روی پوست خود با چسب قرار می دهید. پدها از طریق سیم به دستگاه باتری فیزیوتراپیست متصل می شوند - که سپس سیگنال های الکتریکی را به بدن شما منتقل می کند.

در سایر اشکال الکتروتراپی، فیزیوتراپیست شما از یک مبدل با ژل برای انتقال امواج فراصوت تخصصی به بدن شما استفاده می کند. وقتی برای یک جلسه می روید، فیزیوتراپیست شما ممکن است از یکی از این روش ها در درمان استفاده کند:

1. تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)

2. اولتراسوند درمانی

3. تداخلی

4. طب سوزنی الکتریکی

5. شاک ویو تراپی

6. تحریک الکتریکی عضلات (EMS)

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS)

یکی از رایج ترین درمان های الکتروتراپی، تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) از دستگاه های کوچکی استفاده می کند که پالس های تحریک الکتریکی را ارائه می دهد. هدف دستگاه TENS تحریک اعصاب حسی برای دستیابی به تسکین درد است و اغلب برای دردهای عصبی و شرایط درد مزمن استفاده می شود.

سونوگرافی درمانی

هنگامی که در فیزیوتراپی استفاده می شود، اولتراسوند درمانی در فیزیوتراپی از یک اثر حرارتی عمیق بر روی بافت های مختلف - مانند ماهیچه ها، رباط ها و تاندون ها - برای تقویت گردش خون و تحریک روند بهبود استفاده می کند. در این روش به جای پدهای الکترود از مبدل استفاده می شود و اغلب برای درمان کشیدگی، تاندونیت و پارگی منیسک زانو استفاده می شود.

جهت مشاهده و خرید انواع تخت ایستا کلیک کنید

تداخلی

همچنین به عنوان IFT شناخته می شود، الکتروتراپی تداخلی از تحریک الکتریکی با فرکانس پایین برای تحریک عضلات، افزایش جریان خون و کاهش درد استفاده می کند. IFT گاهی اوقات برای بیمارانی که احساس الکتروتراپی TENS را دوست ندارند استفاده می شود.

طب سوزنی الکتریکی

به طور معمول، طب سوزنی از سوزن های نازکی استفاده می کند که در نقاط خاصی قرار می گیرند که اندام ها یا سیستم های مختلف بدن را هدف قرار می دهند. طب سوزنی الکتریکی از همان اصول پیروی می کند، با این تفاوت که از دو سوزن با جریان الکتریکی که از بین آنها عبور می کند استفاده می کند. اغلب برای درمان عوارض جانبی شیمی درمانی و درد حاد استفاده می شود.

شاک ویو تراپی

در شوک ویو درمانی از امواج صوتی با انرژی بالا برای درمان شرایط استفاده می شود. مانند اولتراسوند درمانی، شاک ویو تراپی از یک مبدل با ژل استفاده می کند. این درمان برای کمک به تحریک تولید کلاژن، آزادسازی نقاط ماشه ای دردناک و کاهش التهاب در بدن استفاده می شود. همچنین برای بیماری‌های اسکلتی- عضلانی مانند التهاب کف پا، آرنج تنیس بازان و تاندیوپاتی آشیل بسیار مفید است.

تحریک الکتریکی عضلات (EMS)

در حالی که برخی از روش های الکتروتراپی اعصاب را هدف قرار می دهند، EMS بافت عضلانی را هدف قرار می دهد. این شکل تخصصی از الکتروتراپی نورون های حرکتی شما را تحریک می کند که باعث انقباض عضلات شما می شود. این اغلب در مواردی برای درمان و پیشگیری از آتروفی عضلانی استفاده می شود.

6 فواید الکتروتراپی در درمان های فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست شما می تواند به شما کمک کند تا بفهمید کدام روش الکتروتراپی برای شما و نیازهای شما بهتر است. بسته به شرایط پزشکی یا اسکلتی عضلانی شما، الکتروتراپی می تواند چندین مزیت کلیدی داشته باشد:

1. کاهش درد عصبی.

2. بهبود صدمات اسکلتی عضلانی را بهبود بخشد.

3. کنترل درد غیر تهاجمی و بدون دارو داشته باشید.

4. جلوگیری از آتروفی عضلانی.

5. افزایش گردش خون برای ترمیم زخم.

6. حداقل تا بدون عوارض جانبی.

1. کاهش درد عصبی.

کسانی که از درد عصبی رنج می برند، بی حسی، گزگز، سوزش، ضعف عضلانی و درد عمومی را در سراسر بدن تجربه می کنند. اگرچه دلایل درد عصبی متفاوت است، اما این درد به اعصاب بدن شما نسبت داده می شود که تکانه های الکتریکی را ارسال می کنند که سیگنال های درد را حمل می کنند. در موارد درد عصبی، فیزیوتراپیست می تواند از دستگاه TENS برای هدف قرار دادن و کاهش درد عصبی با مداخله یا "گیج کردن" سیگنال های درد که بدن شما منتقل می کند استفاده کند.

2. بهبود صدمات اسکلتی عضلانی را بهبود بخشد.

برخی از روش های الکتروتراپی، به ویژه درمان با امواج شوک، نشان داده شده است که به طور موثر انواع بیماری های اسکلتی عضلانی را درمان می کند. شاک ویو تراپی نه تنها می تواند درد را کاهش دهد، بلکه می تواند به افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده کمک کند که می تواند روند بهبودی را تحریک کند. ممکن است متوجه شوید که شاک ویو درمانی برای صدماتی مانند موارد زیر مفید است:

جهت مشاهده و خرید انواع بالابر بیمار (لیفت بیمار) کلیک کنید

• آرنج تنیس بازان

• التهاب کف پا

• سندرم تونل کارپال

• زانو جامپر

• درد و آسیب شانه

از آنجایی که الکتروتراپی می تواند به افزایش گردش خون و بهبود در یک ناحیه کمک کند، فیزیوتراپیست ها نیز از آن برای درمان آسیب های ورزشی رایج مانند رگ به رگ شدن و کشیدگی استفاده می کنند.

3. کنترل درد غیر تهاجمی و بدون دارو داشته باشید.

الکتروتراپی راهی ایمن، غیر سمی و غیر اعتیادآور برای کنترل درد مزمن ارائه می دهد. چه از گردن درد مزمن یا کمردرد رنج می برید، می دانید که این شرایط می تواند انجام فعالیت های روزمره را دشوار کرده و کیفیت زندگی شما را کاهش دهد.

اگرچه داروهای کاهش دهنده درد گاهی اوقات یک مداخله ضروری است، استفاده از الکتروتراپی برای تسکین درد یک جایگزین قدرتمند ارائه می دهد - بدون هیچ گونه نگرانی ذاتی در استفاده از داروهای ایجاد عادت. علاوه بر این، الکتروتراپی یک راه غیر تهاجمی برای کنترل درد مزمن و ترویج ترمیم بافت ارائه می دهد. استفاده از الکتروتراپی در برخی موارد می تواند از نیاز به مداخلات تهاجمی مانند جراحی جلوگیری کند.

4. جلوگیری از آتروفی عضلانی.

زمانی که ماهیچه ها به دلیل آسیب، بیماری یا آسیب عصبی قابل استفاده نباشند، می تواند منجر به آتروفی عضلانی شود - یعنی زمانی که عضله از بین می رود. آتروفی عضلانی نه تنها حرکت را محدود می کند و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه می تواند به درد و سفتی نیز کمک کند. 

جهت مشاهده و خرید انواع یخچال آزمایشگاهی کلیک کنید

خوشبختانه، الکتروتراپی - به ویژه تحریک الکتریکی ماهیچه (EMS) - می تواند با تحریک عضلات به انقباض از آتروفی جلوگیری کند. گاهی اوقات، EMS برای تحریک عضلات به انقباض استفاده می شود، در حالی که دستگاه TENS برای کمک به کاهش درد همراه با آتروفی استفاده می شود.

5. افزایش گردش خون برای ترمیم زخم.

گردش خون سالم جنبه فوق العاده مهمی از روند بهبودی است. خون اکسیژن‌دار مواد مغذی را به سلول‌های ما می‌آورد و به شروع سریع ترمیم بافت کمک می‌کند. علاوه بر این، گردش خون سالم به حذف سموم از بدن برای ایجاد یک بدن سالم کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که دستگاه های الکتروتراپی می توانند به طور قابل توجهی جریان خون را در بدن افزایش دهند – که سپس توانایی بدن برای التیام و ترمیم زخم ها را افزایش می دهد.

6. حداقل تا بدون عوارض جانبی.

وقتی صحبت از درمان های الکتروتراپی به میان می آید، اکثر بیماران تسکین درد و بهبودی را با عوارض جانبی نسبتا کمی تجربه می کنند. در واقع، شایع‌ترین عارضه جانبی الکتروتراپی اغلب به چسب‌هایی برمی‌گردد که برای محکم کردن پد الکترود روی پوست استفاده می‌شوند، که گاهی می‌تواند باعث ایجاد راش یا واکنش آلرژیک در محل شود. ممکن است در طول درمان کمی ناراحتی داشته باشید، اما الکتروتراپی به طور کلی روشی بدون درد و بدون عوارض جانبی طولانی مدت است.

جهت مشاهده و خرید انواع ایست آسان (ایزی استند easy stand) کلیک کنید


نویسنده: شقایق کلهر
لینک کوتاه مقاله
لینک کپی شد

مقالات تازه

ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

موارد استفاده و عوارض لورازپام

موارد استفاده و عوارض لورازپام

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

علل و درمان بیماری اندومتریوز

علل و درمان بیماری اندومتریوز

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

خطرات چربی شکمی

خطرات چربی شکمی

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

مطالب مرتبط

هولدینگ بازرگانی بلوط