فواید دوش آب سرد و آب گرم چیست؟


قرن هاست که مردم سراسر جهان از آب درمانی یا آب درمانی استفاده می کنند. دمای آبی که استفاده می کنند ممکن است فواید متفاوتی برای سلامتی داشته باشد. اکثر مطالعات در مورد مزایای سلامتی آب سرد و گرم از درمان غوطه وری در آب استفا...


قرن هاست که مردم سراسر جهان از آب درمانی یا آب درمانی استفاده می کنند. دمای آبی که استفاده می کنند ممکن است فواید متفاوتی برای سلامتی داشته باشد.

اکثر مطالعات در مورد مزایای سلامتی آب سرد و گرم از درمان غوطه وری در آب استفاده کرده اند. در طول درمان غوطه وری در آب، فرد بدن خود یا بخشی از بدن خود را برای مدت زمان مشخصی در یک خمره آب غوطه ور می کند.

این مقاله به تشریح نتایج چنین مطالعاتی، از جمله فواید و خطرات احتمالی دوش آب سرد و گرم برای سلامتی می‌پردازد.


فواید دوش آب سرد

اگرچه گرفتن دوش آب سرد ممکن است تجربه خوشایندی نباشد، اما می تواند فواید سلامتی خاصی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، یک منبع معتبر در سال 2014 نشان می دهد که آب سرد می تواند:

کاهش التهاب و تورم
کاهش اسپاسم عضلانی
اثرات تسکین دهنده درد دارند
یک مطالعه قدیمی، این بار از منبع معتبر 2000، اثرات دماهای مختلف آب را بر واکنش های بدن بررسی کرد. در شرایط آب سرد، محققان شرکت کنندگان را به مدت 1 ساعت در آب 57.2 درجه فارنهایت (14 درجه سانتیگراد) غوطه ور کردند. شرکت کنندگان اثرات زیر را تجربه کردند (که برخی از آنها ممکن است لزوما برای سلامتی مفید نباشند):

افزایش متابولیسم
افزایش ضربان قلب و فشار خون
افزایش سطح مواد شیمیایی عصبی دوپامین و نوراپی نفرین
سطوح پایین کورتیزول، "هورمون استرس"

برخی از اثرات مفید غوطه وری در آب سرد عبارتند از:

گردش خون بهبود یافته است
قرار گرفتن در معرض آب سرد باعث انقباض عروق خونی سطح پوست می شود. این جریان خون را از سطح پوست منحرف می کند. در واقع، یک مطالعه کوچک در سال 2019 نشان داد که گرفتن دوش آب سرد بعد از ورزش ممکن است با خنک کردن بدن، هیدراتاسیون عمومی را بهبود بخشد.

جهت مشاهده و خرید انواع پارالل فیزیوتراپی کلیک کنید

همانطور که خون از پوست دور می شود، رگ های خونی در بافت های عمیق تر بدن منبسط می شوند. این باعث بهبود گردش خون در بافت های عمیق تر می شود.

سطوح کورتیزول را کاهش دهید
کورتیزول هورمون "جنگ یا گریز" است که بدن در پاسخ به استرس ترشح می کند.

بنابراین کاهش سطح کورتیزول در خون ممکن است به کاهش سطح استرس کمک کند. منابع معتبر محققان خاطرنشان می کنند که وقتی افراد خود را در حمام آب سرد غوطه ور می کنند، سطح کورتیزول آنها کاهش می یابد.

کاهش درد
بر اساس یک منبع مورد اعتماد در سال 2014، قرار گرفتن در معرض آب سرد باعث ایجاد یک پاسخ درد خودکار به نام بی دردی ناشی از استرس (SIA) می شود.

SIA یک پاسخ درد کاهش یافته در طول یا پس از قرار گرفتن در معرض یک محرک استرس زا، مانند غوطه وری در آب سرد است.

کاهش درد و خستگی عضلانی مرتبط با ورزش
یک مطالعه قدیمی در سال 2009، تأثیرات غوطه وری در آب سرد را بر عملکرد فیزیکی ورزشکاران آزمایش کرد. پس از ورزش، برخی از ورزشکاران غوطه ور شدن در آب سرد و برخی دیگر در آب ولرم غوطه ور شدند.

محققان هیچ تفاوتی در عملکرد بدنی بعدی بین دو گروه پیدا نکردند، همچنین تفاوتی در میزان آسیب عضلانی یا التهابی که شرکت کنندگان تجربه کردند پیدا نکردند.

با این حال، درک درد عضلانی و خستگی عمومی در گروهی که غوطه وری در آب سرد دریافت کردند، به طور قابل توجهی کمتر بود. این اثر روانی می تواند در طول ورزش های رقابتی مفید باشد.

فواید دوش آب گرم

دوش آب گرم نیز ممکن است اثرات مفیدی برای سلامتی داشته باشد. چند نمونه از مزایای بالقوه سلامتی عبارتند از:

بهبود سلامت قلب و عروق
همانطور که یکی از منابع معتبر آب درمانی در سال 2014 اشاره می کند، به نظر می رسد حمام کردن با آب گرم جریان خون را در افراد مبتلا به نارسایی مزمن قلبی بهبود می بخشد. این به دلیل گشاد شدن طبیعی رگ های خونی هنگام قرار گرفتن در معرض دمای بالا است.

مطالعه ای در سال 2012 اثرات غوطه وری در آب گرم را بر سفتی شریانی که زمانی رخ می دهد که شریان های داخل بدن کمتر انعطاف پذیر می شوند، بررسی کرد. سفتی شریان نقش مهمی در بیماری قلبی عروقی آترواسکلروز دارد که می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

جهت مشاهده و خرید انواع تخت ایستا کلیک کنید

این مطالعه نشان داد که شرکت کنندگانی که پاها و ساق پاهای خود را به مدت 30 دقیقه در آب گرم فرو بردند، سفتی شریانی را کاهش دادند. شرکت کنندگانی که غوطه وری در آب گرم دریافت نکردند این اثر را نشان ندادند.

بهبود سلامت عضلات و مفاصل
همانطور که در بالا ذکر شد، دوش آب گرم می تواند جریان خون را افزایش داده و به تسکین مفاصل سفت و ماهیچه های خسته کمک کند. در همین حال، دوش آب سرد می تواند التهاب را کاهش دهد و به بی حسی درد کمک کند.

یکی از مطالعه‌های سال 2017، تأثیر درمان‌های سرد و گرم بر آرتروز زانو را بررسی کرد. محققان 96 شرکت کننده را به سه گروه تقسیم کردند. یک گروه کنترل فقط درمان استاندارد آرتروز را دریافت کرد. دو گروه دیگر درمان استاندارد آرتروز را همراه با گرما درمانی یا سرما درمانی دریافت کردند.

گروه گرما درمانی دو بار در روز به مدت 3 هفته گرما را روی زانوی آسیب دیده اعمال کردند، در حالی که گروه سرما درمانی دو بار در روز به مدت 3 هفته سرما را روی زانوی آسیب دیده اعمال کردند.

در پایان مطالعه، هر دو گروه کاهش خفیف درد و بهبود خفیف در عملکرد زانو را نشان دادند. با این حال، این اثرات به طور قابل توجهی قوی تر از آنهایی که گروه کنترل تجربه کردند نبود.

بهبود سلامت مغز
یک مطالعه در سال 2018 اثرات غوطه وری در آب داغ را بر فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از مغز (BDNF) بررسی کرد. BDNF پروتئینی است که چندین عملکرد مهم در مغز و نخاع دارد، از جمله:

تقویت بقای سلول های عصبی
تقویت رشد، بلوغ و نگهداری سلول های عصبی
تقویت یادگیری و حافظه
این مطالعه کوچک بود و فقط هشت مرد را شامل می شد. یک گروه به مدت 20 دقیقه در آب داغ با دمای 107.6 درجه فارنهایت (42 درجه سانتیگراد) حمام کردند. گروه دیگر 20 دقیقه در آب گرم با دمای 95 درجه فارنهایت (35 درجه سانتیگراد) حمام کردند.

شرکت کنندگانی که حمام آب گرم مصرف کردند سطوح BDNF به طور قابل توجهی بالاتر بودند. محققان به این نتیجه رسیدند که هایپرترمی ناشی از حمام آب گرم تولید BDNF را افزایش می دهد.

بهبود خواب
سازمان‌هایی مانند موسسه ملی قلب، ریه و خون، توصیه می‌کنند قبل از خواب، دوش آب گرم یا حمام آب گرم را به عنوان راهی برای بهبود خوابیدن بگیرید.

یک دوش آب گرم ممکن است کیفیت خواب را به دلیل ترکیبی از نحوه استراحت بدن هنگام حمام کردن و کاهش دمای بدن پس از آن بهبود بخشد.

چه زمانی دوش آب گرم یا سرد بگیرید

پزشکان گاهی اوقات گرما یا سرما درمانی را برای افرادی که آسیب های عضلانی یا استخوانی دارند توصیه می کنند. با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا دوش آب سرد یا آب گرم مزایای استفاده از یخ یا پد گرم کننده را دارد یا خیر.

برخی از افراد مبتلا به آرتریت از دوش آب گرم در صبح لذت می برند زیرا به آنها کمک می کند تا احساس تحرک داشته باشند. با این حال، دوش آب سرد برای صدمات همراه با التهاب مفید است.

برای گرفتن دوش آب گرم برای بهبود خواب، یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که بهترین زمان برای دوش گرفتن یا حمام کردن 1 تا 2 ساعت قبل از خواب است.

افراد مبتلا به اگزما و سایر بثورات باید از دوش آب گرم به طور کلی اجتناب کنند، زیرا این دوش می تواند باعث خشکی بیشتر پوست شود.

خطرات احتمالی

حمام های طولانی یا دوش های خیلی سرد یا خیلی گرم می تواند دمای بدن فرد را به شدت کاهش دهد یا افزایش دهد.

اگر دمای بدن فردی به زیر 89.96 درجه فارنهایت (32.2 درجه سانتیگراد) برسد، ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

کاهش سرعت تنفس
افت فشار خون
بی نظمی ضربان قلب
کاهش هوشیاری
اگر آب خیلی داغ باشد، افراد در معرض خطر سوختگی و گرمازدگی هستند.

تا زمانی که فرد از دماهای شدید اجتناب کند، دوش آب سرد و گرم می تواند فواید خاصی برای سلامتی داشته باشد. آب درمانی به طور کلی یک استراتژی منبع مطمئن ایمن است و وابستگی یا عوارض جانبی قابل توجهی ایجاد نمی کند.

مطالعات بیشتر برای بررسی و تایید اثرات طولانی مدت گرفتن دوش آب سرد و گرم ضروری خواهد بود.

خلاصه

بیشتر تحقیقات در مورد اثرات سلامتی آب سرد و گرم شامل درمان غوطه وری بوده است. به نظر می رسد مطالعات نشان می دهد که دمای سرد و گرم هر دو می توانند اثرات مفید، اما متفاوتی بر بدن داشته باشند.

مشخص نیست که آیا دوش گرفتن اثراتی مشابه با غوطه وری درمانی دارد یا خیر. در این صورت، فرد باید قبل از تصمیم گیری در مورد دوش آب سرد یا آب گرم، نوع اثراتی را که می خواهد به دست آورد، در نظر بگیرد.

همانند درمان های غوطه وری در آب، گرفتن دوش آب سرد یا گرم احتمالا بی خطر است. با این حال، مردم باید از دوش گرفتن بسیار سرد یا بسیار داغ اجتناب کنند، زیرا انجام این کار می تواند برای سلامتی مضر باشد.

جهت مشاهده و خرید انواع تخت کششی کلیک کنید


نویسنده: شقایق کلهر
لینک کوتاه مقاله
لینک کپی شد

مقالات تازه

ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

موارد استفاده و عوارض لورازپام

موارد استفاده و عوارض لورازپام

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

علل و درمان بیماری اندومتریوز

علل و درمان بیماری اندومتریوز

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

خطرات چربی شکمی

خطرات چربی شکمی

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

مطالب مرتبط

هولدینگ بازرگانی بلوط