ویلچر سی پی CP چیست + معرفی و خرید انواع بهترین ویلچر های سی پی CP


ویلچر CP از ابزارهای متحرک حرکتی برای بیماران فلج مغزی غیر اورژانسی است. گزینه‌های طراحی و ویژگی‌های متعددی برای انتخاب وجود دارد، اما دو نوع اساسی وجود دارد: ویلچر دستی، ویلچر الکتریکی. ویلچر دستی باید توسط کاربر یا توس...


ویلچر CP از ابزارهای متحرک حرکتی برای بیماران فلج مغزی غیر اورژانسی است. گزینه‌های طراحی و ویژگی‌های متعددی برای انتخاب وجود دارد، اما دو نوع اساسی وجود دارد: ویلچر دستی، ویلچر الکتریکی.

ویلچر دستی باید توسط کاربر یا توسط فرد دیگری تحت فشار قرار گیرد، در حالی که ویلچر الکتریکی، دارای موتور است. ویلچر ساده دستی یک گزینه مقرون به صرفه تر است، اما به قدرت بالای بدنی برای حرکت آن‌ها نیاز است. انواع مختلف ویلچر دستی وجود دارد از جمله:

 • ویلچرهای فیکس و سخت: این ویلچرها غیرتاشو هستند و فضای بیشتری نیز فراهم نمی‌کنند. با این حال، آن‌ها اغلب سبکتر از صندلی‌های دیگر هستند و نیاز به نگهداری کمتر دارند.
 • ویلچرهای تاشو: ویلچر قاب تاشو برای صرفه‌جویی در فضا و برای جاسازی راحت استفاده می‌شوند. این مدل‌ها اغلب سنگین‌تر از ویلچرهای فیکس غیر تاشو هستند و متناسب با نیازهای خاص بیمار قابل تنظیم نیستند.
 • ویلچر راحتی: نام این ویچلر نشان می‌دهد، که این ویلچر اجازه می‌دهد تا راحتی بیشتر برای کاربر فراهم شود. این ویلچر‌ها در قاب مشابه ویلچرهای تاشو هستند، اما معمولا نیاز به نگهداری بیشتری دارند.

ویلچر برقی گران‌تر است، اما برای کسانی که توانایی حرکت دادن ویلچر را ندارند راحت‌تر است. آن‌ها هم‌چنین برای کسانی که سبک زندگی فعال‌تری دارند، مناسب است.

ویلچر کالسکه ای برقی با بسیاری از ویژگی‌ها و آپشن‌های مختلف همراه است. آن‌ها هم‌چنین متناسب با نیازهای شخصی افراد قابل تنظیم هستند. ویلچر های الکتریکی در سه دسته ویلچرهای چرخ عقب، چرخ جلو و یا چرخ میانه قرار می‌گیرند و انواع مختلف باتری دارند.

موقعیت مطلوب ویلچر فلج مغزی انعطاف‌پذیر

همانطور که ذکر شد فلج مغزی ناشی از اختلالات در قسمت‌هایی از مغز است که کنترل حرکات عضلات را کنترل می‌کند. برای کودکان مبتلا به فلج مغزی، کنترل عضلانی، هماهنگی و وضعیت آن‌ها با توجه به پیشرفت‌های نامناسب و یا آسیب به مناطق مختلف مغز آن‌ها، در درجه‌های مختلف تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

فلج مغزی حدود سه نفر از هر ۱۰۰۰ کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد و علائم می‌توانند از ناتوانی‌های جسمی خفیف تا شدید باشند. بعضی از کودکان مبتلا به فلج مغزی می‌توانند دچار عقب‌ماندگی ذهنی، تشنج و یا مشکلات گفتاری / شنوائی باشند.

اگرچه بیماری آن‌ها پیش‌رونده نیست، اما فلج مغزی یک وضعیت دائمی است و عدم موقعیت مناسب و عدم استفاده از عضلات فعال می‌تواند منجر به ضعف عضلات ثانویه شود.

به طور کلی، مداخله زودتر برای کودکان مبتلا به فلج مغزی آغاز می‌شود که شانس بیشتری برای از بین بردن معلولیت‌های رشد یافته یا یادگیری راه‌های جدید برای انجام وظایفی که آن‌ها را به چالش می‌کشد، فراهم می‌آورد.

موقعیت و پوزیشن مناسب ویلچر سی پی برای کودک فلج مغزی

کودکان مبتلا به فلج مغزی با موقعیت ایستاده، حرکات انتقالی و تحرک عملکردی مشکل دارند. از آنجایی که مشکلات کنترل موضعی و حرکتی در مواجهه با چالش‌هایی که دانش آموزان مبتلا به فلج مغزی دارند بیشتر هست، اغلب زمان بیشتری را صرف نشستن در طول روز می‌کنند، هم در مدرسه و هم در خانه.

بسیار ضروری است که ویلچرهای تطبیقی ​​آن‌ها موقعیتی را فراهم می‌کند که برای سلامت و عملکرد مطلوب است. درمانگران حرفه‌ای، فیزیکی و گفتار زبانی نقش کلیدی در استفاده از ویلچر های سازگار به عنوان یک مداخله موثر دارند.

ویلچر CP بر ​​روی سلامتی تاثیر بهتری می‌گذارد. در کودکان مدرسه‌ای که مبتلا به فلج مغزی هستند، ناهنجاری‌های ستون فقرات و مفصل ران شایع نیست، اما این موارد به ندرت، در صورت وجود، در نوزادان وجود دارد.

هنگامی‌که یک کودک مبتلا به فلج مغزی دوره‌های طولانی مدت را در موقعیت‌ها و پوزیشن‌ هایی که الگوهای غیرطبیعی حرکت و ناهنجاری‌ها را تقویت می‌کند، قرار می‌گیرد این موقعیت‌ها می‌توانند به کاهش سلامت اسکلتی عضلانی دانش آموز منجر شود.

هدف ویلچر CP مناسب و بهینه، تاثیر مثبت بر فعالیت تنفس، رفلکس، پیشگیری از تغییر شکل پذیری، حفظ سلامت پوست و بافت، و ثبات و تنظیم موقعیت بهینه است. علاوه بر این موقعیت مناسب درحالی‌که در صندلی‌های تطبیقی ​​می‌تواند تاثیر مثبتی بر عملکرد ریه کودکان مبتلا به فلج مغزی داشته باشد، پیامدهایی برای ظرفیت گفتار و سلامت کلی ریه دارد.

ویلچرهای با موقعیت قابل تطبیق بر ​​روی عملکرد تاثیر بهتری می‌گذارد. ویلچرهایی که دارای پوزیشن‌ های قابل تنظیم هستند، آن‌هایی هستند که برای کودک مبتلا به فلج مغزی، کنترل عصبی را افزایش می‌دهد که به نوبه خود می‌تواند به تقاضای حرکت از وظایف عملکردی کمک کند.

بنابراین، صندلی‌های سازگار برای کودکان مبتلا به فلج مغزی می‌تواند عامل اصلی برای تقویت عملکرد دانش آموز و توانایی آن‌ها در انجام کارهای روزانه در محیط‌های مختلف باشد.

تحقیقات انجام شده، اثربخشی زاویه موقعیتی ویلچر تطبیقی برای بهبود عملکرد اندام فوقانی را مورد آزمون قرار داده است. این مورد به طور غیر مستقیم مربوط به ظرفیت توجه و مشارکت در محیط کلاس درس و خانه می‌باشد.

اگر چه تحقیقات بیشتری لازم است، شواهد در مورد مطالعات نشان می‌دهد که انعطاف‌پذیری ویلچر می‌تواند عملکرد را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال، زاویه انعطاف‌پذیری و شیب ویلچر CP برای افزایش عملکرد، بین مطالعات و بین کودکان مبتلا به فلج مغزی متفاوت است. تحقیقات تا به حال ثابت نکرده است که کدام یک از موقعیت‌ها لزوما موثر تر از دیگران برای بهبود وضع نشسته و عملکرد فعال است.

مطالعات تحقیقاتی بیان می‌کند که تعداد زیادی از یافته‌ها نشان می‌دهد که این موارد بسیار شخصی و وابسته به هر فرد خاص است. برای موقعیت در ویلچرهای قابل تطبیق، کودکان باید به عنوان افراد مورد ارزیابی قرار گیرند.

از آنجا که موقعیت نشستن بهینه می‌تواند متفاوت باشد، مطالعات دقیق با دانش آموز در ویلچرهای قابل تطبیق ​​مورد نیاز است تا تعیین شود که کدام موقعیت باعث افزایش سطح مشارکت و عملکرد کار برای آن کودک خاص می‌شود. شناسایی بهترین وضعیت موقعیت صندلی ممکن است نیاز به تعدیل چندگانه در طی یک سری بازدید داشته باشد. به عبارت دیگر، درمانگر باید صبور و پایدار باشد.

قرار دادن صندلی مستقیم یا به سمت جلو، موقعیت لگن قدامی، مرکز ثقل را به جلو حرکت می‌دهد. این ممکن است منجر به کاهش انحنای پشت ستون فقرات، حفظ انحنای ستون فقرات به جلو و کاهش چرخش لگن خلفی شود.

در ضمن، یک موقعیت خلفی یا عقب مانده ممکن است فشار روی برجستگی اصلی را کاهش دهد، فعالیت عضلات بیش از حد فعال را کاهش دهد، و هم‌چنین باعث توسعه عملکرد حرکتی شود.

تحقیقات بیشتر نشان می‌دهد که موقعیت موضعی به حالت زین نشستن (به بیرون رانده شده و چرخانده شده، و یک شیب رو به جلو، باعث تسهیل شیب قدامی لگن می‌شود که سبب تحمل وزن پویا از طریق اندام‌های پایین‌تر خواهد شد) ممکن است به بهبود عملکرد موضعی کمک کند.

بهبود سلامت و عملکرد به وسیله ویلچر کالسکه ای متناسب

استفاده مناسب از یک ویلچر کالسکه ای قابل تطبیق که امکان ایجاد زوایای مختلف شیب به سمت جلو و عقب به همراه آپشن‌ های جانبی مناسب را فراهم می‌آورد، می‌تواند به طور موثر پایداری لگن و تنه را برای کنترل هسته فعال بدن برای یک کودک با فلج مغزی برقرار سازد.

این موقعیت می‌تواند به نوبه خود، عملکرد اندام فوقانی را برای فعالیت و مشارکت در امور روزمره فعال کند. پیدا کردن موقعیت و پوزیشن بهینه برای یک دانش آموز با فلج مغزی به طور انفرادی در محیط فعالیت و وظایف آن‌ها می‌تواند یک چالش باشد.

پتانسیل تغییر زاویه ویلچر به عقب و تنظیم شیب در فضای ویلچر فعالیت Rifton Hi-Lo، همراه با استفاده مناسب از لوازم جانبی نه تنها می‌تواند به کودک در راستای سلامت جسمی خود به طور مطلوب کمک کند بلکه می‌تواند تاثیر زیادی بر بهبود فعالیت‌های روزانه او داشته باشد.

ظرفیت استفاده از دستگاه‌های ارتباطی می‌تواند بهبود یابد. تغذیه با کمک دیگران یا به تنهایی می‌تواند به طور قابل توجهی افزایش یابد و مراقبت‌های شخصی مانند دندان‌ها و مسواک زدن و یا کوتاه کردن مو آسان‌تر شود.

درمانگران شغلی، فیزیوتراپیست‌ها و آسیب شناسان گفتار و زبان می‌توانند در ارائه آموزش و راهنمایی برای موقعیت مطلوب در ویلچر فعالیت Rifton Hi-Lo در طول روز به کودک کمک کنند.

ویلچر فعالیت Rifton Hi-Lo می‌تواند نقش مهمی‌ در میان ویلچرهای قابل تطبیق برای بهبود سلامتی و عملکرد در مدرسه و خانه برای کودکان مبتلا به فلج مغزی بازی کند.

به وسیله پوزیشن مخصوص لگن برای حالت ثابت و یا تحرک، و هم‌چنین به کمک بدنه‌ای که به خوبی با بدن هماهنگ شده است، این دستگاه می‌تواند اثراتی مثبت بر روی ساختار و عملکرد فیزیولوژیکی، مانند فعالیت و مشارکت در امور روزمره برای کودکان در سنین طفولیت و در سن مدرسه داشته باشد.

در کلاس درس، صندلی فعال Rifton Hi-Lo به عنوان یک وسیله فناوری کمک‌کننده یا تغییر در برنامه درسی در نظر گرفته شده است و به طور مناسب توسط IDEA از طریق IEP یا به عنوان کمک‌ها و خدمات اضافی ارائه شده است. برای استفاده در منزل، ارائه دهندگان می‌توانند به صورت موردی برای موارد پزشکی طراحی کنند و اجازه می‌دهد که از طریق بیمه خصوصی بازپرداخت شود.

چگونه یک ویلچر مناسب برای یک کودک مبتلا به فلج مغزی انتخاب کنیم؟

قبل از انتخاب یک ویلچر CP مناسب، مهم است بدانید با چه نوع بیمار و شرایطی مواجه هستیم. بیایید کمی فلج مغزی دوران کودکی را بررسی کنیم.

فلج مغزی دوران کودکی اختلال دائمی حرکت و وضعیت (فلج) است که در دوران کودکی ظاهر می‌شود. این یک بیماری نیست، بلکه شامل انواع مختلفی از سندرم‌ها است که در طول توسعه و رشد مغز به طور دائمی به مغز آسیب می‌زند.

در حال حاضر، یک رویکرد وجود دارد که فلج مغزی به عنوان یک گروه از اختلالات حرکتی و وضعیتی بدن، باعث محدودیت در فعالیت‌های روزمره است که به عنوان یک هجوم غیرمترقبه در یک مغز در حال رشد در دوران جنینی یا سال‌های اولیه زندگی شناخته می‌شود.

فلج مغزی دوران کودکی بر لحن صحبت، موقعیت و حالت بدن، بینایی، شنوایی، زبان، اختلالات حسی، شناخت، ارتباطات، ادراک، رفتار، و … تأثیر می‌گذارد.

پس از ارزیابی تشخیص فلج مغزی، حصول اطمینان از موقعیت کافی برای رشد کودک ضروری است. بنابراین، هنگام انتخاب ویلچر CP مخصوص برای کاربران مبتلا به فلج مغزی، نکات زیر را در نظر خواهیم گرفت.

 1. سن: دانستن سن نوزاد، ما می‌توانیم مدل ویلچر CP را برای سنین اولیه یا یک مدل برای رشد توصیه کنیم.
 2. تشخیص: ما می‌دانیم که کودک فلج مغزی است، اما ما باید درجه‌بندی فلج مغزی دوران کودکی را ارزیابی کنیم. (برای تعیین نوع ویلچر CP مفید است و بنابراین پیش آگهی تکاملی لازم است.)
 3. وجود ناهنجاری‌ها: آیا تغییر شکل‌ها، تغییر مکان‌ها یا محدودیت‌های فیزیکی در حال حاضر وجود دارد؟ این موارد برای تعیین الزامات سیستم موقعیت‌ یابی که بر روی ویلچر CP اجرا می‌شود، ضروری است.
 4. زمان تکامل: این امر ما را در تعیین اینکه آیا تشخیص از زمان تولد است یا بعدا به دست آمد، راهنمایی می‌کند و به ما کمک می‌کند ویلچر CP بهینه را انتخاب کنیم.
 5. مواد تغذیه: آیا مصرف کننده توسط دهان یا به وسیله لوله گاستروستومی یا لوله PEG تغذیه می‌شود؟
 6. زمان استفاده: آیا کاربر در طی روز از ویلچر کالسکه ای در ساعاتی محدود استفاده می‌کند یا بیشتر از ۵ ساعت در روز استفاده می‌کند؟
 7. سطح استقلال: آیا کاربر قادر است از ویلچر کالسکه ای خود به تنهایی استفاده کند یا اینکه نیاز کامل به همراهی شخصی دارد؟
 8. آیا حالت شیب‌دار به صورت اتومات یا دستی نیاز است؟: این مورد از اهمیت زیادی برخوردار است. با توجه به سطح استقلال کاربر، یک ویلچر CP راحتی دستی را از ۰ تا ۴۵ درجه، ۰ تا ۶۰ درجه و یا چرخش ثابت به صورت ۶ درجه- ۶ درجه توصیه می‌کنیم.
 9. کیت رشد و توسعه ویلچر فلج مغزی: کودک در مرحله رشد بدنی است، بنابراین مهم است بدانیم که ویلچر CP دارای یک کیت رشد است.
 10. ضمانت: اطمینان حاصل کنید که ویلچر خریداری‌شده دارای گارانتی بر روی قاب و در قسمت‌های دیگر، برای تضمین خرید عالی است.

این‌ها بعضی از نکاتی است که ما در هنگام انتخاب ویلچر برای کودکان مبتلا به فلج مغزی می‌توانیم در نظر بگیریم. ما هرگز نباید فراموش کنیم که هر کودک یا جوان در ساختار تشریحی، قد، وزن و تشخیص آن متفاوت است. اشتباه است که ویلچر را بپذیرید درحالی‌که به آن‌ها می‌گویید این ویلچر برای هر کودک استاندارد است.

ویلچر برای کودکان مبتلا به فلج مغزی باید از روز اول خرید به صورت اختصاصی، متناسب و تضمین شده برای موقعیت عالی کودک باشد.

Zips Iris دارای طیف گسترده حرکتی است و اجازه می‌دهد تا تغییرات ثابت فشار به منظور جلوگیری از زخم، کنترل عضلات و افزایش گردش خون که همه برای کودک، مناسب است، ایجاد کند.

اگر ما یک سیستم موقعیت یابی بسیار عالی مانند بالشتک و پشتی JAY به این صندلی اضافه کنیم، وضعیت بدن کودک را بهبود می‌بخشیم. از افزایش تغییر شکل بدن و یا پوسیدگی جلوگیری می‌کند و کیفیت زندگی کودک فلج مغزی را بهبود می‌بخشد.

معرفی انواع ویلچر سی پی CP


 

ویلچر مخصوص CP ایران بهکار 729L


ویلچر مخصوص CP ایران بهکار 729L
جهت مشاهده مشخصات و خرید ویلچر مخصوص CP ایران بهکار 729L کلیک کنید
    جزییات            

مشخصات و نحوه عملکرد ویلچر مخصوص CP ایران بهکار 729L: ویلچر 729L ایران مخصوص بیماران CP (فلج مغزی) بوده و دارای چهارچوب ثابت و آلومینیومی می باشد. ویژگی ها: دارای دستگیره های قابل باز شدن دارای تکیه گاه سر محل قرار گیری پا و ساعد متحرک نوع ترمز: فشاری دارای ترمز دستی حداکثر وزن قابل تحمل: 75 کیلوگرم ابعاد در حالت باز: 91x49x100 سانتی متر ابعاد در حالت تاشو: 91x49x100 سانتی متر طول نشیمنگاه: 43 سانتی متر ارتفاع نشیمنگاه از زمین: 40 سانتی متر ارتفاع پشتی: 38 سانتی متر کشور مبدا: ایران گارانتی: 1 سال، 10 سال خدمات    
 

ویلچر مخصوص CP


ویلچر مخصوص CP
جهت مشاهده مشخصات و خرید ویلچر مخصوص CP کلیک کنید
    جزییات

مشخصات و نحوه عملکرد ویلچر مخصوص CP: این ویلچر مخصوص کاربران CP و افراد با معلولیت شدید طراحی شده است. از امکانات کامل ویلچر دستی برخوردار بوده و کلیه قسمتهای نگهدارنده و محافظت کننده بدن دارای پدهای نرم می باشند. ساختار از جنس آلومینیم بوده و بسیار محکم، کارآمد و سبک است. ویژگیها: دارای نشیمنگاه راحت بدنه آلومینیمی سبک - وزن ویلچر 22 کیلوگرم زیردستی های قابل تنظیم زیرپایی بالارونده صندلی و پشتی قابل تنظیم دارای ترمز بر روی دسته های حمل ویلچر در پشت و روی چرخهای عقب ابعاد: 33(عرض)* 86(ارتفاع)* 100(طول) سانتیمتر عرض تاشده: 26 سانتیمتر عرض در حالت باز شده: 49 سانتی متر طول نشیمنگاه: 46 سانتیمتر فاصله ی نشیمنگاه از زمین: 52 سانتی متر طول کل ویلچر: 91 سانتی متر وزن ویلچر: 25 کیلوگرم قطرچرخ عقب: 40 سانتیمتر قطر چرخ جلو: 15 سانتیمتر تحمل وزن: تا 75 کیلوگرم کشور مبدا: چین گارانتی: 1 سال    
 

ویلچر حمام CP مدل آلومینیومی


ویلچر حمام CP  مدل آلومینیومی
جهت مشاهده مشخصات و خرید ویلچر حمام CP مدل آلومینیومی کلیک کنید
توضیحات  ویلچر حمام CP  

ويلچر چند منظوره تخت شو ويژه ضايعات نخاعی گردن و ستون فقرات مخصوص دوش گرفتن و حمام كمد چر توالت فرنگی و جابجايی بدنه تمام آلومينيوم با كيفيت بالا و سبک زير دستی و زير پايی متحرک دارای چهار چرخ قفل دار دارای محافظ سر و گردن متحرک و با قابليت تنظيم ارتفاع در 2 ناحيه رويه واتر پروف و جنس مخصوص قابل شستشو و ضدعفونی قابلیت تحمل وزن تا 130 کیلوگرم بسیار سبک و قابل حمل
 

ویلچر CP کایانگ مدل KY958


ویلچر CP کایانگ  مدل KY958
جهت مشاهده مشخصات و خرید ویلچر CP کایانگ مدل KY958 کلیک کنید
توضیحات  ویلچر CP کایانگ               

ویلچر مجهز با نگهدارنده های سر ، گردن ، پهلو ، ران و بین پا مناسب برای افراد فلج مغزی اطفال و بزرگسال جنس بدنه آلومینیوم وزن قابل تحمل 75 کیلوگرم نوع شاسی لوله ای  زیردستی و زیر پایی متحرک دارای پدها کنترل در پهلو و ناحیه ران دارای پد کنترل گردن و کمربند ایمنی دارای فوت رست کنترل ساق پا قابلیت تخت شدن به صورت کامل دارای کنترل ترمز روی دسته و چرخ عقب دارای تاییدیه استاندارد ایران CE/FDA/TUV وزن ویلچر 23 کیلو گرم ابعاد ویلچر با کارتن 86*36*100 سانتی متر چرخ جلو توپر و چرخ عقب PU دارای کفی و پشتی ابردوز شده دوبل عرض محصول درحالت باز 45 سانتی متر،درحالت بسته 26 سانتی متر و عرض تکیه گاه 36 سانتی متر قطر چرخ عقب 40.6 سانتی متر و قطر چرخ جلو 15 سانتی متر ارتفاع محصول 95 سانتی متر طول ویلچر 104 سانتی متر،طول پشتی 39 سانتی متر و طول کفی 37 سانتی متر
 


لینک کوتاه مقاله
لینک کپی شد

مقالات تازه

ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

موارد استفاده و عوارض لورازپام

موارد استفاده و عوارض لورازپام

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

علل و درمان بیماری اندومتریوز

علل و درمان بیماری اندومتریوز

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

خطرات چربی شکمی

خطرات چربی شکمی

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

مطالب مرتبط

هولدینگ بازرگانی بلوط