نکات مهم و حیاتی برای کمپ کردن در بیابان


بیابان چیست؟ بیابان‌ها را مناطقی با بارش کم و تبخیر زیاد در نظر می‌گیرند. هر چه میزان تبخیر در یک منطقه زیادتر باشد، منطقه خشک‌تر می‌شود. در بیابان‌های مرکزی ایران میزان تبخیر سالانه، ده‌ها برابر مقدار بارندگی است.  ا...


بیابان چیست؟ بیابان‌ها را مناطقی با بارش کم و تبخیر زیاد در نظر می‌گیرند. هر چه میزان تبخیر در یک منطقه زیادتر باشد، منطقه خشک‌تر می‌شود. در بیابان‌های مرکزی ایران میزان تبخیر سالانه، ده‌ها برابر مقدار بارندگی است.

 این میزان در دشت لوت ممکن است به بیش از 5000 میلیمتر در سال برسد. میزان بارش در مناطق بیابانی سالانه کمتر از 250 میلیمتر و در مناطق نیمه بیابانی سالانه کمتر از 500 میلیمتر تعیین شده است. کاهش بارندگی و به دنبال آن کاهش رطوبت، باعث می‌شود تا هوازدگی شیمایی در کویرها کمتر رخ دهد.

 

مهمترین خصوصیات بیابان‌ها عبارتند از:

1- دما: بیابان‌ها اغلب در طول روز بسیار گرم و در شب بسیار سرد هستند. چون در طول روز به دلیل عدم پوشش ابر، زمین بخش زیادی از انرژی خورشید را جذب کرده و گرم شده و در طول شب زمین دمای خود را به سرعت از دست داده و بسیار سرد می‌شود.
2- بارش: بارش در بیابان‌ها بسیار کم است. در بخش‌هایی از بیابان‌های مرکزی و جنوبی شرقی ایران بارش سالانه کمتر از ۵۰ میلیمتر است (حداقل بارش ثبت شده در جنوب زاهدان در حدود 30 میلیمتر در سال است). بارش باران در بیابان‌های مرکزی ایران به علت بالا بودن دما، ناچیز است.
3- رستنی‌ها: بیابان‌ها از نظر پوشش گیاهی بسیار متنوع هستند. دشت لوت که از خشک‌ترین نواحی ایران است، از لحاظ رستنی‌ها نیز بسیار فقیر است و قسمت وسیعی از آن به ویژه در بخش تلماسه‌ها و منطقه کلوت، بطور کلی فاقد زندگی گیاهی است. گیاهان بیابانی با آب و هوای خشک سازش پیدا کرده‌اند. گیاهان پراکنده در بیابان‌ها برروی فرآیندهای هوازدگی و فرسایش مؤثرند.


4- آب زیرزمینی: در مناطق خشک، آب زیرزمینی فقط از بارندگی‌های پراکنده محلی یا از رودهایی خارج از منطقه و یا از طریق سفره‌های تحت فشار، منشا می‌گیرد. بنابراین در بیابان‌ها آب زیر زمینی قابل استفاده معمولاً محدود است. این مناطق ممکن است دارای سفره‌های بزرگ آب زیرزمینی باشند ولی به دلیل کاهش تغذیه، سطح ایستابی در اعماق قرار دارد. عمق سطح ایستابی در بیابان‌های خشک مرکزی ایران ممکن است به چند متر برسد.
5- هوازدگی و خاک: در مناطق بیابانی هوازدگی مکانیکی بیشتر از هوازدگی شیمیایی نقش دارد. از معدود نشانه‌های هوازدگی شیمیایی، پوشش‌های نازک قرمز تیره، قهوه‌ای یا سیاه رنگی است که بر روی قطعات سنگ یا سطوحی که مدتی طولانی در معرض هوای بیابانی قرار داشته‌اند، تشکیل می‌شود. این پوشش‌ها از اکسید آهن با مقادیر جزیی اکسید منگنز و سیلیس تشکیل شده است. این لایه به دلیل براق بودن، به ورنی بیابان معروف است. دو فرضیه برای تشکیل ورنی بیابان وجود دارد:

الف) عامل ایجاد این لایه آهن و منگنز داخل سنگ است.
ب) فرضیه دیگر این مواد را از منشاء خارج از سنگ و از سنگ‌های اطراف در نظر می‌گیرد. با توجه به این که این پدیده در سطح سنگ‌های عاری آهن و منگنز هم رخ می‌دهد، این نظریه می‌تواند صحت داشته باشد.

قطعا سفر برای هرکس معنا و مفهوم به خصوصی دارد. برخی افراد سفر را به منظور استراحتی کوتاه مدت پس از کار طولانی می‌دانند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند در سفر خود به دنبال شناخت یک فرهنگ جدید باشند. هر کس به نوعی از سفر لذت می‌برد، اما قطعا ماجراجویی در سفر طعم دیگری دارد.

 معمولا کسانی که به دنبال ماجراجویی بی‌حد و مرز می‌گردند، به سراغ سفرهای طبیعت‌گردی می‌روند. اما میان سفرهای طبیعت‌گردی، کویرگردی و همچنین کمپ‌های کویری، یکی از بهترین و جذاب‌ترین انواع سفر به شمار می‌آیند.

 در کویر هیچ حد و مرزی وجود ندارد و فاصله کمی را تا آسمان و ستارگان احساس خواهید کرد. در شب‌های کویری می‌توانید به معنای واقعی کلمه، سکوت و آرامش را احساس کنید و از آن لذت ببرید. حتی قدم زدن با پای پیاده بر روی شن‌های کویری، لذتی خارق العاده است که در هیچ کجای دنیا نمی‌توانید آن را تجربه کنید. 

با وجود تمامی این تجربه‌های شیرین، باید بدانید که کویر می‌تواند بسیار بی رحم و خطرناک باشد. با این حال اگر نکات ایمنی خاصی را حین کمپ زدن در کویر رعایت کنید، هیچ رخداد تلخی برای شما به وجود نمی‌آید. به همین خاطر کایت تصمیم گرفته تا شما را با هشت نکته مهم و کلیدی برای کمپ زدن در کویر آشنا کند که با رعایت کردن آنها می‌توانید سفری بسیار شیرین و کمپی خاطره‌انگیز را در خاطر خود به یادگار بسپارید.

همانطور که اشاره کردیم، کمپ زدن در کویر می‌تواند بسیار لذت بخش باشد و یک خاطره به یاد ماندنی را برای شما به یادگار بگذارد. اما برای کاهش خطرات احتمالی، باید نکات ایمنی خاصی را رعایت فرمایید. پس با ما همراه شوید تا همه چیز را درباره کمپ زدن در کویر بدانید.


کمپ با تعداد کم ممنوع


برای کمپ زدن باید حداقل در گروه‌های 4 الی 5 نفری حضور داشته باشید و همراه دو وسیله نقلیه سفر کنید. کویر می‌تواند بسیار بی رحم و خطرناک باشد، به همین خاطر اگر با یک وسیله نقلیه عازم کویر شوید و ماشین شما دچار آسیب دیدگی شود، قطعا خاطره تلخی در ذهن شما نقش می‌بندد. به همین خاطر حتما با دو ماشین مختلف و در گروه‌های 4 تا 5 نفری به کویر سفر کنید.

وسایل مورد نیاز را فراموش نکنید


به صورت کلی باید این موارد را در کمپ کویری حتما همراه داشته باشید:

 • جعبه کمک‌های اولیه
 • داروهای خاص
 • لباس نخی رنگ روشن راحت
 • کلاه آفتاب گیر
 • عینک آفتابی
 • کرم ضد آفتاب
 • مقادیر زیادی آب
 • مواد شیرین و همچنین شور همانند قند و نمک
 • مواد غذایی با ماندگاری بالا همانند کنسرو لوبیا
 • بنزین زاپاس
 • لاستیک زاپاس
 • لوازم تعمیر خودرو
 • تبدیل برق باتری به برق شهری
 • روشنایی
 • پتو یا کیسه خواب
 • نوع پوشش در کمپ


نوع پوشش در کمپ کویری بسیار حائز اهمیت است. در کویر ترجیحا باید از کفش‌های مخصوص پیاده روی استفاده کنید که ساق بلندی دارند. زیرا امکان وجود حیواناتی همچون مار و عقرب در کویر بسیار زیاد است و با پوشیدن این کفش‌ها، پای خود را از گزند نیش آنها در امان نگه می‌دارید. حتما کلاه‌های آفتاب‌گیر به سر کنید تا جلوی تابش مستقیم نور خورشید به کاسه سر خود را بگیرید.

 همچنین بهتر است لباس‌های آستین بلند نخی بپوشید که کاملا آزاد باشند و به تن شما نچسبند. شاید تصور کنید که لباس‌های آستین کوتاه برای کویرگردی مناسب باشند، اما اصلا اینطور نیست. پوشیدن لباس آستین کوتاه باعث سوختگی پوست دست شما می‌شود. حتما یک دستمال بزرگ و عینک همراه داشته باشید تا در صورت بروز طوفان، بینی و دهان خود را با دستمال بپوشانید و با عینک از چشم خود در مقابل شن‌های کویری محافظت کنید.

وسایل آتش‌زا


در کمپ‌های کویری حتما باید انواع وسایل آتش‌زا همراه داشته باشید. شب ‌های کویری حتی در فصل تابستان‌ هم بسیار سرد خواهند بود. به همین خاطر بهتر است حتما چندین فندک، آتش زنه و هیزم همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید آتش درست کنید. به علاوه اینکه در کویر حیوانات شب شکار زیادی همانند روباه شنی وجود دارند. البته این حیوانات به ندرت به انسان حمله می‌کنند، اما با روشن کردن آتش، محال است حیوانات به شما نزدیک شوند.


آب زیاد ممنوع


در کویرگردی قطعا به کرات احساس تشنگی می‌کنید، اما اصلا نباید آب زیادی بنوشید. با نوشیدن آب زیاد، تعریق‌تان نیز افزایش پیدا می‌کند و املاح بدن شما کاهش خواهند یافت و در نتیجه دچار ضعف و بی هوشی می‌شوید. پس بهتر است به جای مصرف آب زیاد، کمی آبلیمو درون آب بریزید تا جلوی عطش شما گرفته شود. همچنین بهتر است کمی نوشابه قندی همراه خود ببرید و اگر احساس بی‌حسی کردید، کمی نمک درون آن ریخته و خنک بنوشید تا احساس گرما زدگی‌تان از بین برود. پس به هیچ وجه آب زیادی ننوشید.

وسایل ارتباطی


بسیاری از کسانی که به کویرگردی علاقه‌مند هستند، موبایل‌های ماهواره‌ای همراه خود دارند. اما اگر شما به این نوع تجهیزات دسترسی ندارید، بهتر است در اماکنی کمپ بزنید که تلفن همراه آنتن دهی مناسبی داشته باشد. فراموش نکنید که حادثه و خطر همیشه در کمین هستند و امکان دارد به کمک کسی نیاز پیدا کنید.

اطلاع به دیگران


به هیچ وجه بدون اطلاع به دوستان یا آشنایان خود، عازم کمپ کویری نشوید. بهتر است حتما موقعیت خود را به صورت مختصات جغرافیایی، با کمک gps تلفن همراه، به دوستان خود اطلاع دهید تا در صورت بروز مشکل بتوانید روی کمک آنها حساب کنید.


کرم دافع حشرات


پیش از کمپ زدن در کویر باید بدانید که امکان دارد تا خود صبح بسیاری از حشرات شما را آزار دهند و تا چند روز جای نیش آنها روی تن شما بماند. به همین خاطر بهتر است حتما از داروخانه‌ها، کرم یا اسپری دافع حشرات تهیه کنید و پیش از خواب به تمامی نواحی بدن خود که بیرون از کیسه خواب هستند بزنید. به این طریق از گزند حشرات نیز در امان خواهید بود.

چگونه در بیابان و کویر آب پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن آب در بیابان و کویر به دنبال پوشش گیاهی باشید. پوشش گیاهی متراکم و بیش تر درختان نمی توانند بدون منبع آب دائمی زنده بمانند.

چطور در کویر آب پیدا کنیم؟
یکی از پر رمز و رازترین سفرها و ماجراجویی ها مربوط به سفرهای کویری ميشود.در سفر به کویر شما باید به ۹۹ درصد حوادثی که ممکن است در کویر برایتان پیش بیاید فکر کنید، به دلیل آن که در صورت بروز هر گونه حادثه ی غیر مترقبه ای امداد رسانی بسیار دشوار و در بعضی موارد غیر ممکن است پس باید آمادگی لازم را داشته باشید.

تصور کنید شخص  یا گروهی در بیابان گم شده اند و یا خودروی آنها در کویر از کار افتاده است. آنها به دنبال آب اند ولی سراب می بینند. پیدا کردن آب در کویر احتمالا محال به نظر برسد ولی با داشتن مهارت کافی ممکن است . در ادامه  چند روش ساده برای پیدا کردن و تولید آب در بیابان را ذکر می کنیم؛ روشهایی که مهمترين موضوع براي انجام دادن آنها ، ارامش شما و باورتان به نجات است.

روش تولید آب در بیابان به کمک تقطیر
در گودالی که خاک مرطوبی دارد میتوان با استفاده از گرمای خورشید و یک سری کارها در چند ساعت مقداری آب تولید کرد. برای انجام این کار باید گودالی حفر کنید. در وسط گودال یک ظرف یا لیوان بگذارید ، بر روی دهانه گودال یک کیسه پلاستیکی بکشید و لبه های کیسه را کاملاً سنگین چین کنید تا هوایی رفت و آمد نکند.

 در مرکز کیسه دقیقا بر روی ظرفتان تکه سنگی کوچک بگذارید. نم خاک با استفاده از گرمای خورشید تبخیر شده و بخارها به کیسه میرسد و سرمای کیسه آنها را تبدیل به قطره های آب ميکند ، با شیبی که با سنگ کوچک ایجاد کردید قطره ها به طرف لیوان یا ظرف شما حرکت ميکند و  درون ظرفتان می چکد. در مدت این عملیات شما میتوانید در سایه ای پناه بگیرید.

پیدا کردن آب در دریاچه نمک
احتمالا دریاچه نمک جزء آخرین مواردبراي تهیه آب قابل نوشیدن هم نباشد ولی به شیوه تقطیر میتوان نمک و املاح آن را جدا کرد. کافی است گودالی ۵۰ سانتی متری حفاری کنید تا به آب نمک برسید و با استفاده از خورشید و یک پلاستیک، مثل شیوه گفته شده در روش قبل، آب اشامیدنی تهیه کنید.

پیدا کردن آب در کویر و بیابان به کمک پرندگان
پرندگانی که دانه خوارهستند مثل بلبل” سهره” سار” کبوتر و مانند اینها به هیچ وجه از منابع آبی دور نمی شوند. این پرنده ها صبح و عصر آب می نوشند. به یاد داشته باشید که هنگامی که این پرنده ها بصورت مستقیم وبه طرف پائین پرواز ميکنند دارند به طرف آب میروند و وقتیکه از آب خوردن برمی گردند سنگین تر هستند و از درختی به درختی ديگر پرواز ميکنند تا مرتب استراحت کنند پس شما مسیر آن ها را پیدا کنید قطعاً به آب خواهید رسید.

نکته:در خصوص پرندگان آبی این که آن ها قادرند فاصله های بسیار طولانی را بدون استفاده آب و غذا پرواز کنند پس دنبال کردن پرندگان آبی مانند مرغان دریایی لزوماً نشان بسیار خوبی براي وجود آب در آن نزدیکیها نیست عقاب ها و قوش ها و ديگر پرندگان شکاري هم میتوانند آب ضروری براي بدن خود را از طريق مایعات موجود در بدن قربانیان خود دریافت کنند، پس نمی توان وجود آن ها را نشان وجود آب در آن منظقه دانست.

پیدا کردن آب به کمک پوشش گیاهی
برای پیدا کردن آب به دنبال پوشش گیاهی باشید. پوشش گیاهی متراکم و بیش تر درختان نمی توانند بدون منبع آب دائمی زنده بمانند. درصورتی که با پوشش گیاهی محلی نا اشنا هستید، به دنبال سبزترین گیاهان بگردید. درختان برگریز و پهن برگ معمولاً علامت بهتری نسبت به درختان کاج هستند برای این که به آب بیشتری احتیاج دارند.

همچنین عمولاً در ریشه و ساقه گیاهان قدری آب ذخیره شده است که در وضعیت بحرانی و مناطق کويري میتواند زندگی شما را نجات دهد. توجه داشته باشید که در صورت نشناختن گیاهان این شیوه همان قدر که میتواند جان شما را نجات دهد سبب مرگتان هم ميشود . به عنوان مثال آب داخل بافت یک نوع کاکتوس خاص سبب تهوع ميشود . علاوه‌براین در زمان جدا کردن گیاهان باید مراقب حیواناتی مانند مار یا عقرب باشید.

پیدا کردن آب در دره ها، رودخانه های خشک و …
– بهترین مکان براي پیدا کردن آب، کف دره ها و مسيل رودخانه های خشک قدیمی است، جایی که آب طبیعتاً از زمین بیرون می آید و قابلیت دسترسی به آب از هر جایی ديگر بیش تر است. 

درصورتی که جوی یا حوضچه ی آب دیده نمی شود، به دنبال قسمت هایی از زمین که گیاه در آن روئیده است بگردید و تلاش کنید نقطه ی مناسبی از آن را حفاری کنید. امکان دارد آب کمپ پائین تر از سطح زمین وجود داشته باشد و در حفره جمع شود. حتی کندن کف آبکندها و بستر جوی های خشک امکان دارد سبب جوشیدن چشمه ای در زیر سطح زمین شود، به ویژه در ریگ زار این احتمال بیش تر وجود دارد.

– در کوه، شکاف های بین سنگ ها را بگردید، امکان دارد آب پیدا کنید.

– در ساحل، حفر کردن زمین در بالای خط مدّ، به ویژه جاهایی که توده های شنی بادآورده وجود دارد ، میتواند شما را به آب اشامیدنی برساند (حدود ۵ سانتیمتر یا ۲ اینچ که در روی آب شور قرار دارد). این آب امکان دارد شور مزه باشد؛ ولی قابل شرب است.

 در پائین پرتگاه های ساحلی، به دنبال سبزی ها و گیاهان آب دار بگردید، حتی خزه و سرخس. این گیاهان معمولاً درجایی که صخره ها جابجا شده و تغيير وضعیت داده اند، وجود دارند و همان جا امکان دارد قدری آب شیرین یا حتی چشمه پیدا کنید.

از هر حوضچه آب نخورید
توجه کنید هر موقع حوضچه ی آبی را دیدید که در نزدیکی آن گیاه وجود ندارد، یا استخوان حیوانات در آن جا دیده ميشود ، بدانید که احتمال خطرناک بودن آن آب زیاد است و امکان دارد به مواد شیمیایی الوده شده باشد. کنار آب را بررسی کنید، امکان دارد علامت های آب قلیایی را پیدا کنید. مدام آبی را که از حوضچه های آب روی زمین برمی دارید، بجوشانید.

 

راهکارهایی براي خنک نگه داشتن بدن
در مناطق کويري خنک نگه داشتن بدنتان به میزان آشامیدن آب مهم است زیرا سبب حفظ رطوبت بدنتان ميشود . بنابراین بدنتان را با شن بپوشانید. روی صورت خود پارچه بگذارید . دراز کشیدن روی سنگی که در سایه بوده و خنک است به کم شدن احساس تشنگی کمک ميکند . باید از قسمت سینه و شکم( نصف تنه به بالا) روی سنگ دراز بکشید تا حرارت بدنتان پائین بیاید.

بهترین فصل برای سفر به کویر

پاییز، زمستان و اوایل بهار پیشنهاد می شود، تابستان بدترین زمانی است که در آن می توانید سفر به کویر و کمپینگ در آن را تجربه کنید.

قبل از اقدام به سفر توانایی خود در مورد تحمل گرما و سرمای زیاد را بسنجید. درجه حرارتی در حد مقصد خود ایجاد کنید و ببینید می توانید در آن دوام بیاورید یا نه؟!

بهترین کویر ها برای سفر

-کویر خور و بیابانک 

چشم اندازی وسیع از تپه های شنی را میتوان در کویر خور و بیابانک که در ۳۹۹ کیلومتری اصفهان واقع شده، دید. خور که نامش با بیابانک پیوند خورده به معنی خورشید است.

 بخش زیادی از خور را کویر تشکیل می‌دهد که جاذبه های گردشگری مختلفی مانند تپه‌هایی که با وزش باد به شکل‌های مختلف درمی‌آیند، کویر شرقی خور با اشکال لانه زنبوری، ریگزارهای مصر در ۵۰ کیلومتری خور و آسمان پرستاره کویر که خیلی‌ها به عشق دیدنش به کویر می‌روند، را میتوان دید.

دریاچه نمک خور که بزرگترین دریاچه فصلی نمک جهان محسوب می‌شود و روستای ایرج که عمری ۴ هزار ساله دارد از جاذبه های توریستی این منطقه است.

حتما در نظر داشته باشید که اختلاف دمای روز و شب در این منطقه بسیار زیاد است و حتما باید لباس گرم و تجهیزات به همراه داشت. بهترین فصل رفتن به کویرها اوایل آبان تا اوایل بهار است.

-کویر مصر 

کویر مصر مقصدی آشنا برای طبیعت گردان و عاشقان طبیعت است و از بقیه کویرهای ایران طرفداران بیشتری دارد. روستای مصر از توابع خور و بیابانک در استان اصفهان است و در ۴۵ کیلومتری شرق جندق و در ۶۰ کیلومتری شمال خور واقع شده. مصر را به دریای شنی کویر نیز می‌شناسند.

از جاهای دیدنی روستای مصر می توان منطقه امیر آباد در ۲ کیلومتری روستا که تپه‌های شنی دارد و مملو از درختچه‌های گز و نخل‌های زیبا است و روستای فرحزاد در شمال روستای مصر که نخلستان‌های بلندی دارد و نیزار مصر در ۶ کیلومتری شرق مصر که چشمه آبی هم دارد را نام برد. موتورسواری و شترسواری از جمله تفریحات این منطقه است.

-کویر مرنجاب

از دیگر کویرهای ایران مرنجاب است. مرنجاب یکی از پرطرفدارترین‌هاست و این محبوبیت به دلایلی مختلفی به دست آمده، یکی اینکه مرنجاب با اینکه کویری است ولی از پوشش گیاهی و جانوری غنی‌ای برخوردار است.

تپه‌های شنی بلند دارد و آسمانش در شب‌ها بسیار زیباست. یکی دیگر از مزایای این کویر، دریاچه نمک حوض سلطان واقع شده درکنارش و ترکیب کویر و دریاچه نمک که تصویر بدیعی را خلق می‌کند.

مرنجاب با تهران ۳۰۱ کیلومتر فاصله دارد و در ۵۲ کیلومتری آران و بیدگل در استان اصفهان و ۶۰ کیلومتری کاشان واقع شده است. چاه دستکن، جزیره سرگردان و کاروانسرای مرنجاب از مکان های دیدنی کویر مرنجاب است. ضمن اینکه مسابقات آفرود نیز در مرنجاب و در فصل سفر به کویر برگزار می شود.

نکاتی که قبل از سفر به کویر باید بدانید

*همراه داشتن آب به میزان بالا

آب جزو مهم‌ترین و ضروری‌ترین مواردی است که باید در رفتن به کمپ همراه داشته باشید، سعی کنید آب را بیش از حد مورد نیاز با خود ببرید، آب را در چند ظرف متفاوت و در قسمت‌های مختلف وسیله نقلیه یا حتی داخل چادر خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که در طول روز، ظرف آب‌تان در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرد. زیرا در کویر آب با تابش نور خورشید هم به سرعت گرم و غیر قابل مصرف می‌شود و هم اینکه ظروف آب بر اثر شدت نور خورشید از بین می‌روند.

*سهمیه بندی کردن آب

هرچند باید زمانی که در کویر حضور دارید آب را سهمیه بندی کنید ولی مواظب باشید این کار را بیش از حد انجام ندهید و سعی کنید اگر نیاز نیست اصلا خود را تشنه نگه ندارید. حتما برای میزان آبی که همراه دارید و میزان زمانی که می‌خواهید در کمپ بمانید جدول زمان بندی تهیه کنید و طبق برنامه پیش بروید تا آب کم نیاید.

کمی نمک در غذاهای خود داشته باشید

خوردن میزان زیاد نمک انسان را تشنه می‌کند، اما در شرایطی که در کویر حضور داریم با عرق کردن، سدیم و پتاسیم بدن خود را از دست می‌دهیم، این امر احتباس آب در بدن را کاهش می‌دهد و مشکلات جدی برای شما ایجاد می‌کند. همچنین شما باید غذاهای غنی از پتاسیم مانند موز، زردآلو خشک و آجیل مصرف کنید؛ اما اگر در شرایطی هستید که آب بدنتان کاهش یافته، مصرف نمک می‌تواند عطش شما را بیشتر کند.

* گرمترین ساعت‌های روز

در طول روز باید در سایه اقامت کنید و از تابش آفتاب دور بمانید. در بیشتر بیابان‌ها و در فصل تابستان شرایط به طرز وحشتناکی سخت می‌شود. گرم‌ترین زمان در طول روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر است و بهتر است که در بین این زمان در چادر بمانید. اگر هم باید در شرایط اضطراری راه بروید در صورت امکان شب را برای این کار انتخاب کنید.

*پوشش مناسب داشته باشید

زمانی که پوست بدن در معرض آفتاب قرار بگیرد، همان قسمت شروع به عرق کردن می‌کند. برای همین باید از لباس آستین بلند و حتی شلوار و کلاه استفاده کنید. برخی به اشتباه تصور می‌کنند که پوشیدن لباس کمتر در کویر باعث خنک‌تر شدن می‌شود که این تصور غلطی است. البته به یاد داشته باشید که لباس شما باید سبک باشد.

*محیط کمپ تان را جوری انتخاب کنید که به حریم زندگی حیواناتی مثل مار، عقرب و … تجاوز نکنید تا از نیش آنها در امان باشید

مار، عنکبوت، عقرب، مارمولک ها و حشرات مختلف در قسمت های مختلف کویر وجود دارند. سعی کنید به حریم زندگی آنها تجاوز نکنید تا از خطر گزیدگی در امان باشید. در کنار توجه به این مسئله در مورد آنها تحقیق کنید و رفتار آنها را زیر نظر بگیرید تا بیشتر در موردشان بدانید.


لینک کوتاه مقاله
لینک کپی شد

مقالات تازه

ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

موارد استفاده و عوارض لورازپام

موارد استفاده و عوارض لورازپام

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

علل و درمان بیماری اندومتریوز

علل و درمان بیماری اندومتریوز

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

خطرات چربی شکمی

خطرات چربی شکمی

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

مطالب مرتبط

هولدینگ بازرگانی بلوط