معرفی انواع یخچال و فریزر آزمایشگاهی، یخچال و فریزر آزمایشگاهی چیست؟


یخچال و فریزر آزمایشگاهی (LABORATORY FRIDGES AND FREEZERS) یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است که در تمام آزمایشگاه های پژوهشی و صنعتی استفاده می شود. یخچال فریزر آزمایشگاهی جز دستگاه های سرمایشی و برودتی هستند که وظیفه نگهداری موارد آزمایش...


یخچال و فریزر آزمایشگاهی (LABORATORY FRIDGES AND FREEZERS) یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است که در تمام آزمایشگاه های پژوهشی و صنعتی استفاده می شود. یخچال فریزر آزمایشگاهی جز دستگاه های سرمایشی و برودتی هستند که وظیفه نگهداری موارد آزمایشگاهی در دمای خاصی را بر عهده دارند.

یخچال آزمایشگاهی یک محفظه ی کنترل شده عاری از هرگونه باکتری است که در آن دما با دقت نمایی بالا توسط یک فن سیرکولاسیون کنترل می شود که سبب تثبیت دما در تمام نقاط یخچال می شود.

با توجه به اهمیت یکنواختی دما در قسمت های مختلف یخچال و فریزر آزمایشگاهی ، باید اطمینان حاصل گردد که دمای طبقات مختلف و حتی فضای تعبیه شده در درب یخچال در محدوده قابل قبول هستند.

یخچال آزمایشگاهی چیست؟

از یخچال آزمایشگاهی برای خنک سازی نمونه ها یا نگهداری نمونه های آزمایشگاهی در شرایط دمایی خاص استفاده می شود.

یخچال های آزمایشگاهی عموما بازه ۲ تا ۱۰ درجه سانتی گراد را برای نمونه ها فراهم میکنند.

یخچال های آزمایشگاهی با یخچال های استاندارد که در خانه ها یا رستوران ها استفاده می شوند تفاوت دارند. زیرا باید کاملاً بهداشتی و کاملاً مطمئن باشند. یخچال آزمایشگاهی برای اینکه خطر آلودگی باکتریایی و انفجار مواد فرار را به حداقل برسانند ، باید دمای ثابت را حفظ کنند.

برای رسیدن به مقدار بالایی از دقت ، یخچال و فریزر آزمایشگاهی نیاز به گردش هوا دارند. به همین دلیل این دستگاه ها یک فن سیرکولاسیون برای حفظ دمای یکنواخت در همه زمان ها دارند. در هنگام باز شدن درب یخچال، فن دستگاه خاموش میشود و باعث جلوگیری از دمیدن هوای سرد یخچال آزمایشگاهی به بیرون میشود.

یخچال های آزمایشگاهی دارای محفظه های جداگانه ای برای جلوگیری از آلودگی متقاطع هستند و می توانند مواد خاص پزشکی مانند خون یا واکسن را در خود جای دهند.

فریزر آزمایشگاهی چیست ؟

فریزر آزمایشگاهی نوعی از فریزر ها هستند که برای استفاده در موارد پزشکی، آزمایشگاهی و صنعتی تخصصی تر شده اند. از این نوع فریزر ها در آزمایشگاه ها و بیمارستان ها جهت نگهداری مشتقات خون، احشام بدن و … استفاده می شود. همچنین در صنعت، بسیاری از تولید کنندگان قطعات، مطابق استاندارد های آزمایشی خود قطعات تولیدی را در این فریزر ها تست می کنند.

فریزر های آزمایشگاهی در محدود دمایی : منفی ۲۰ ، منفی ۴۰ و منفی ۷۰ درجه سانتی گراد ساخته میشوند.

فریزر آزمایشگاهی محفظه ی کنترل شده ی دمایی جهت نگهداری مواد آزمایشگاهی خاص که نیاز به مراقبت بیشتری جهت نگهداری دارند می باشد. این دستگاه دارای دیتالاگر آنلاین و مجهز به smart control می باشد و در صورت بروز هرگونه اتفاق کاربر را از طریق تلفن کننده یا SMS مطلع می سازد.

ویژگی های فریزر آزمایشگاهی :

بدون شک شما هم با این مورد روبرو شده اید که هنگام باز کردن درب فریزر خانه، هوای سرد با شدت نسبتا زیادی به بیرون از محیط فریزر می آید. اولین ویژگی این نوع فریزر این است که این نمونه از فریزرها با داشتن یک فن سیرکولاسیون، به هنگام باز شدن درب فریزر، فن خاموش میشود و از شدت خروج هوای سرد به بیرون از فریزر کاسته میشود. بدین ترتیب علاوه بر حفظ دمای ثابت درون محفظه فریزر، از هدر رفت انرژی نیز جلوگیری میشود.

یکی دیگر از ویژگی های اصلی فریزر آزمایشگاهی ، نحوه چرخش هوا درون محفظه داخلی میباشد. چرخش هوا درون فریزر به نحوی است که هوای سرد در تمام محفظه به صورت یکسان و در یک دما وجود دارد. دامنه دقت دمایی درون فریزر حدود ۰.۳ سانتی گراد میباشد. چنین ویژگی یکی از مهمترین عوامل تخصصی شدن این نوع فریزر ها می باشند زیرا مواد و تجهیزات مورد آزمایش باید در محیط نسبتا با ثباتی قرار گیرند. فریزر آزمایشگاهی هم این مورد را در دماهای منفی برای متخصصین فراهم میکند.

در اکثر آزمایشگاه های بالینی وجود فریزر ۲۰- درجه سانتی گراد برای نگه داری نمونه های ناپایدار همچون FFP ، کرایو ، دیسک های آنتی بیوتیکی بتا – لاکتام ، آنتی بادی های مونوکلونال و پلی کلونال و آنتی سرم ها کفایت می کند . با این حال در آزمایشگاه هایی که اقدام به انجام آزمایش های مولکولی می نمایند ، فریزر ۷۰- درجه سانتی گراد نیز مورد نیاز است.

راهنمای خرید یخچال و فریزر آزمایشگاهی

در خرید یخچال و فریزر آزمایشگاهی باید به موارد خاصی توجه داشته باشید تا بهترین تجربه خرید یخچال و فریزر ازمایشگاهی را به دست بیاورید.

این موارد به صورت زیر میباشند :

· قابلیت های دمایی

· طراحی

· رعایت استاندارد ها

یخچال های ازمایشگاهی معمولاً از ۲ درجه سانتیگراد تا ۱۰ درجه سانتیگراد کار می کنند ، اگرچه موارد استثنایی نیز وجود دارد.

فریزر های آزمایشگاهی نیز در محدود دمایی : منفی ۲۰ ، منفی ۴۰ و منفی ۷۰ درجه سانتی گراد ساخته میشوند.

در خرید یخچال و فریزر آزمایشگاهی بهتر است از یخچالی استفاده کنید که نیازهای دمایی را کاملاً برآورده کند . زیرا هرچه حجم بیشتر شود و دما کمتر شود موتور قدرت بیشتری نیز نیاز دارد.

تنظیمات کنترل یخچال فریزر ازمایشگاهی می تواند از یک ترموستات شماره گیری ساده (سرد ، سردتر ، سردترین) تا یک نمایشگر LED دیجیتال پیچیده باشد که امکان کنترل دقیق منطقی قابل برنامه ریزی را فراهم می کند.

یکی دیگر از ویژگی های مفیدی که در خرید یخچال فریزر آزمایشگاهی باید به آن دقت کرد، عملکرد یخ زدایی خودکار است. نبود این امکان باعث می شود که یخچال فریز شده و در ظرفیت بهینه کار نکند. در یک چرخه یخ زدایی خودکار ، کمپرسور از مسیر خارج می شود و فن برای از بین بردن یخ زدگی هوا به کار می افتد. یک فن داخلی هوا را در سراسر یخچال و فریزر گردش می دهد تا دما را یکنواخت نگه دارد.

یخچال و فریزر آزمایشگاهی چیست؟ ـ ویژگی، انواع و کاربرد آن

داروها، مواد شیمیایی و در کل بیشتر مواد آزمایشگاهی برای سالم ماندن و داشتن بهترین کارایی نیاز به نگهداری در یک جایگاه خنک دارند، به همین دلیل است که یخچال و فریزر آزمایشگاهی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نگهداری این مواد در یخچال ها و فریزرهای معمولی مشکلات متعددی از جمله آلوده شدن به باکتری ها و آلودگی های موجود در نمونه های خونی، آلودگی های بیولوژیکی، نشر و انتشار سموم زیستی و همچنین خطر انفجار و آتش سوزی را به هم راه دارد، که برای حل این مشکلات کاربران آزمایشگاه ها از یخچال و فریزرهای آزمایشگاهی استفاده می کنند. این یخچال ها در بیمارستان ها، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه های مختلف وجود دارند و در مدل های مختلفی از جمله مدل های کوچک، مدل های رومیزی و مدل نصب شده به صورت مستقل، تولید می شوند.

۱- یخچال و فریزر آزمایشگاهی چیست؟

تعدادی از نمونه های ناپایدار در آزمایشگاه ها وجود دارند که به تغییرات دما حساس بوده و باید در دمای خاصی نگهداری شوند، به همین دلیل وجود یخچال و فریزرهای آزمایشگاهی ضروری می باشد. فاسد شدن یکی از مواد آزمایشگاهی، موجب اختلال در آزمایشات شده و آن ها را با شکست مواجه می کند. از این رو رعایت استانداردها، نگهداری درست مواد و کنترل میزان دما که با وجود این یخچال ها میسر می شود، از ضروریات است. خرید و فروش این دستگاه نیز باید با نهایت دقت انجام شود و دستگاه بنابر نیاز مجموعه تحقیقاتی یا آزمایشگاه انتخاب شود، زیرا این یخچال و فریزرها در انواع گوناگونی که هر کدام برای مصارف متفاوتی کاربرد دارند، طراحی و تولید می شوند.

۲- ساختمان یخچال و فریزر آزمایشگاهی :

استیل ضد زنگ به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی و زدگی، مقاومت حرارتی پایین و سیقلی بودن سطح آن که کار نظافت را راحت تر می کند، در ساخت جدار داخلی یخچال های آزمایشگاهی استفاده می شود. کنترل دمای این یخچال ها به صورت دیجیتالی است و طبقات متعددی با اندازه های گوناگون دارند. این طبقات مستحکم ساخته می شوند تا ظروف آزمایشگاهی درونشان واژگون نشود. برای ایمنی بیشتر روی بعضی از فریزرهای آزمایشگاهی قفل تعبیه می شود. همچنین دیپ فریزرها دارای امکاناتی از جمله نمایشگر HMI، پردازنده های قوی قابل برنامه ریزی و محفظه از جنس استنلس استیل میرور هستند تا از هر نظر ایمن باشند. برخی از ویژگی های این دستگاه ها که مد نظر طراحان می باشد عبارتند از :

* محدوده دمایی مورد نظر کاربران

* تنظیم میزان دقت

* اندازه و کاربرد فضاها و طبقات دستگاه برای مصارف گوناگون

* کم صدا بودن

* راندمان بالای مصرف انرژی

* استفاده از صفحه نمایش LED و کنترلر برای دیدن میزان دما و ارقام آلارم

۳- ویژگی های مهم یخچال و فریزرهای آزمایشگاهی :

* سیستم پیامک هوشمند و تلفن کننده

* داشتن قابلیت استخراج اطلاعات دیتالاگر

* مجهز بودن به سیستم چرخش هوا که از تغییر دمای ناگهانی درون یخچال به محض باز شدن درب جلوگیری می کند.

* دیده شدن مواد درون یخچال بدون نیاز به باز شدن درب

* وجود سیستم هشدار دهنده که در صورت بروز مشکلی مثل خارج شدن دما از دامنه استاندارد کاربر را مطلع کند.

* ثبت وقایع و اطلاعات دمایی از طریق دیتا لاگر و سیستم هشداردهنده

* داشتن سیستم سیرکلاسیون هوا که دما را درون محفظه یکنواخت نگه می دارد.

۴- چگونگی کاربری یخچال و فریزرهای آزمایشگاهی :

یخچال و فریزر آزمایشگاهی باید در سردترین نقطه ساختمان به دور از تابش مستقیم نور خورشید و گرما، در سطحی افقی به صورتی قرار بگیرد که در اطراف آن فضای خالی مناسب برای جریان پیدا کردن هوا وجود داشته باشد. یکی از نکات مهم در این دستگاه ها که باید به آن توجه شود، کنترل دما است که باید بین ۲ تا ۸ درجه سانتی گراد باشد، البته برای ذخیره فراورده های خونی باید از یخچال های مخصوص بانک خون که دمایشان باید بین ۱تا ۶ درجه سانتی گراد است استفاده شود. کنترل دما می تواند از طریق دماسنج جیوه ای انجام شود و وجود یک آژیر هشداردهنده که در صورت خارج شدن دما از دامنه استاندارد، هشدار بدهد از ضروریات است. همچنین ظروف و کیت های داخل یخچال باید به نحوی قرار داده شوند که از یکدیگر و دیواره های جانبی یخچال فاصله کمی داشته باشند.

۵- نحوه نگهداری از یخچال فریزر آزمایشگاهی :

۱-۵- نحوه نگهداری مداوم یخچال و فریزر آزمایشگاهی :

* اگر آب در کف یخچال تجمع یابد باید آن را با محلول بیکربنات سدیم رقیق شستشو دهیم.

* اگر یخچال با مایعات بیولوژیک آلوده شود باید آن را با محلول وایتکس ۱۰ درصد ضد عفونی کنیم.

* سطح بیرونی یخچال باید به طور مداوم نظافت شود.

۲-۵- نگهداری ماهانه یخچال و فریزر آزمایشگاهی :

* وقتی ضخامت برفک یخچال بین ۶ تا ۱۰ میلی متر رسید باید ذوب شود.

* تعمیرات، عملیات نگهداری، نظافت، ذوب کردن برفک و دیگر فعالیت ها بهتر است همراه با تاریخ روی یخچال ثبت شوند.

* گرد و غبار روی لوله های سرد کننده پشتی یخچال تمیز شود.

* در صورت پاره شدن لاستیک دور درب یخچال، بهتر است سریعا نسبت به تعویض آن اقدام کنیم.

* اطلاعات مربوط به محتویات یخچال، نام علمی مواد، تاریخ آغاز ذخیره و نام کسی که آن را ذخیره کرده باید روی برچسبی که به ماده ذخیره شده چسبانده می شود، نوشته شود و موادی که برچسب ندارند و غیر استفاده هستند باید بعد از اتوکلاو شدن دور انداخته شوند.

نکته :

برای حذف برفک و یخ از یخچال یا فریزر به هیچ وجه نباید از اجسام تیز استفاده کنیم و باید اجازه دهیم یخ ها خود به خود آب شوند. همچنین بعد از بازیابی یخچال که حداقل ۲ ساعت بعد از پایان کار است، می توانیم ظروف و کیت های آزمایشگاهی را در جای خود درون یخچال قرار دهیم.

۶- انواع یخچال آزمایشگاهی :

۱-۶- یخچال خانگی (Domestic) :

در آزمایشگاه های مدارس معمولا برای ذخیره مواد و محلول های غیر قابل انفجار و اشتعال از یخچال های خانگی استفاده می کنند.

۲-۶- یخچال های امن آزمایشگاهی (Lab Safe) :

برای ذخیره و نگهداری مواد قابل اشتعال و انفجار از یخچال های امن آزمایشگاهی استفاده می کنند. این یخچال ها فاقد سیستم های سوئیچینگ داخلی که می توانند موجب جرقه شوند، هستند. کمپرسور و مدارهای دیگر این دستگاه برای جلوگیری از آتش سوزی معمولا بالای آن قرار می گیرد.

۳-۶- یخچال های ضد انفجار (Explosion Proof) :

در محل هایی که امکان انفجار و احتراق در خارج از محیط یخچال بالا است، از این یخچال ها استفاده می شود. موادی که در دمای کمتر از ۱۰۰ درجه فارنهایت آتش می گیرند درون این یخچال ها نگهداری می شوند همچنین می توان موادی که بخارات خطرناک و قابل اشتعال تولید می کنند را نیز درون این دستگاه نگهداری کرد.

۷- انواع یخچال فریزر آزمایشگاهی :

۱-۷- یخچال فریزر آزمایشگاهی کوچک :

این یخچال فریزرها برای استفاده در پیشخوان ها مثل زیر میزهای آزمایشگاهی مناسب هستند و دمای استاندارد آن ها بین ۴ تا ۱۰ درجه سلسیوس می باشد. دیواره و محیط داخلی این یخچال فریزرها معمولا مقاوم به خوردگی و زدگی می باشد.

۲-۷- یخچال فریزر آزمایشگاهی برای مصارف خاص :

موادی که فرار یا قابل اشتعال هستند و بافت های خاص یا مواد زیستی درون این نوع یخچال فریزرها نگهداری می شوند. بنابر مصارف گوناگون، یخچال ها و فریزرهای آزمایشگاهی توسط NFPA ، OSHA، برای نگهداری و ذخیره مواد تحقیقی بالینی استفاده می شوند.

۳-۷- یخچال فریزر فوق سرد آزمایشگاهی :

مواد زیستی مثل باکتری ها، ویروس ها، خون، نطفه و سلول های یوکاریوتی در مکان هایی مثل بیمارستان ها، بانک های خون، موسسه های تحقیقاتی، مراکز جلوگیری از اپیدمی و تجهیزات مهندسی زیست پزشکی درون این یخچال فریزرها نگهداری می شوند. صدای کم، داشتن صفحه نمایش LED ، راندمان بالای انرژی، گارانتی و شرایط فروش از جمله مواردی است که باید در خرید این دستگاه مورد توجه واقع شود.

۸- گزینه های طراحی یخچال و فریزر آزمایشگاهی :

خرید یخچال و فریزر آزمایشگاهی از بین مدل ها و اندازه های مختلف می تواند کار چالش برانگیزی باشد. نکته مشترک بین یخچال است این است که همه آن ها دارای سیستم سرد کننده قوی با قابلیت تنظیم دما در محدوده مشخص و از پیش تعیین شده ای هستند و دمای آن ها قابل تنظیم می باشد. وجود یک سیستم هشدار دهنده صوتی و بصری، در نتیجه بالا یا پایین شدن دما از محدوده مورد نظر از دیگر ویژگی های این یخچال ها است. این دستگاه ها در مدل های ایستاده که درهای محکم یا شیشه ای معمولی (یا دوجداره و سه جداره) دارند و مدل های کوچک تر مشاهده می شوند، که برای استفاده های عمومی استفاده می شوند.


لینک کوتاه مقاله
لینک کپی شد

مقالات تازه

ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

موارد استفاده و عوارض لورازپام

موارد استفاده و عوارض لورازپام

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

علل و درمان بیماری اندومتریوز

علل و درمان بیماری اندومتریوز

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

خطرات چربی شکمی

خطرات چربی شکمی

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

مطالب مرتبط

هولدینگ بازرگانی بلوط