بهترین راهکار برای مقابله با تنبلی


آیا نیاز به کمی تنبلی دارید؟ در این زمانه ی پر هیاهو شاید بسیاری از ما آرزو کنیم که کاش می توانستیم بعضی از روزها با فراغ خاطر از کارها و مسئولیت های متعددمان کناره گیری کرده و ساعاتی را به استراحت و بی خیالی بگذرانیم. با ا...


آیا نیاز به کمی تنبلی دارید؟ در این زمانه ی پر هیاهو شاید بسیاری از ما آرزو کنیم که کاش می توانستیم بعضی از روزها با فراغ خاطر از کارها و مسئولیت های متعددمان کناره گیری کرده و ساعاتی را به استراحت و بی خیالی بگذرانیم. با این که «تنبلی کردن» چندان مطلوب نیست، اما گاهی اوقات خیلی به آن نیاز داریم!

با این حال، اگر شما بیش از حد در انجام کارها، تنبلی یا اهمال کاری می کنید، این موضوع می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد که باید برای برخورد با آن اقدام کنید.

بی علاقگی به شغلی که دارید، فهرستی بلند بالا از کارهای دشوار و کسل کننده ای که باید انجام دهید و یا حتی وجود کسالت یا بیماری، از جمله عواملی هستند که باعث می شوند اشتیاق و انگیزه لازم را برای انجام مسئولیت هایتان از دست بدهید.

در این مقاله به راهکارهایی می پردازیم که با کمک آنها می توانید در امور و حرفه خود موثرتر و کارآمدتر عمل کنید.

چگونه می توان به تنبلی غلبه کرد؟

در حقیقت پاسخِ این سوال که «دقیقا چگونه می توان به تنبلی پایان داد؟»، آنقدرها هم که انتظار دارید ساده و شسته رُفته نیست.

شاید برخی افراد بیشتر از سایرین تنبلی کنند. اما گاهی اوقات، انجام بعضی کارها حتی برای زرنگ ترین و مسئولیت شناس ترین آدم ها نیز دشوار به نظر می رسد و آنها را به سوی تنبلی سوق می دهد.

در اینجا توصیه هایی وجود دارد که به شما کمک می کند بتوانید به احساس تنبلی خود فایق آیید و در انجام وظابف خود موثرتر عمل کنید.

1. اهدافی برای خود تعیین کنید که قابل کنترل و قابل دسترس باشند.

داشتن اهداف ایده آلی و غیر واقع گرایانه، باعث می شود که انرژی تان تحلیل رود و آخر سر کم بیاورید. این که بگوییم شخصی کم آورده و به پایان خط رسیده و انرژی کافی برای رسیدن به اهداف خود ندارد، یک تشخیص دقیق آزمایشگاهی نیست، اما قطعاً روانشناسان حرفه ای می توانند بر اساس نشانه ها و علائم خاص دریابند که شما واقعا انرژی کم آورده اید و دارید تنبلی می کنید.

اگر در شغل و حرفه خود کم بیاورید، این امر باعث احساس خستگی، فرسودگی و از دست دادن علاقه و انگیره در شما می شود و در نهایت به دنبال راهی برای فرار می گردید.

جهت مشاهده انواع تجهیزات تخصصی ریه کلیک کنید

بنابراین سعی کنید اهداف کوچک تر و قابل دسترس تری برای خود تعیین کنید تا شما را به نقطه ای برسانند که انتظار داشتید به آنجا برسید، بدون این که در این مسیر انرژی بیش از حد از دست دهید، درمانده شوید یا هدفتان را نیمه تمام رها کنید.

2. از خودتان انتظار کامل و بی نقص بودن نداشته باشید.

کمال گرایی (پرفکشنیسم) این روزها نسبت به گذشته در افراد بیشتری دیده می شود و چنان که می دانید، این مشکل به لحاظ روانی یک زنگ خطر محسوب می شود.

بنا به مطالعه ای که در سال 2017 بر روی عده ای از دانشجویان صورت گرفته است، کمال گرایی از سال 1989 تا 2016 رو به افزایش بوده است.

تحقیقات نشان می دهد که اکنون دانشجویان در محیطی زندگی می کنند که نسبت به گذشته رقابتی تر است، انتظارات غیر واقعی تری در جامعه وجود دارد و علاوه بر این، والدین نیز نسبت به نسل های گذشته مضطرب تر به نظر می رسند و روی فرزندان خود کنترل بیشتری دارند.

این کمال گرایی رو به فزونی، باعث شده که افراد نسبت به خود و یکدیگر دیدِ انتقادی تری داشته باشند و همین موضوع منجر به اضطراب و افسردگی آنان شده است.

3.  نگاه منفی به خود نداشته باشید و نسبت به قابلیت هایتان مثبت نگرتر باشید.

نگرش منفی نسبت به خود، باعث می شود که در تمام جنبه های زندگی، تلاش هایتان از مسیر خود خارج شوند. این که به خودتان بگویید که تو یک آدم تنبل یا بی مسئولیت هستی، مسلما نوعی نگرش منفی نسبت به خود است.

می توانید با تمرین جملات تاکیدی مثبت، درون نگری بدبینانه خود را از بین برده و صدای منفی درونتان را خاموش کنید. مثلا می توانید به جای این که بگویید «هیچ راهی وجود ندارد که بتوانم این کار را انجام بدهم»، بگویید «تمام تلاشم را می کنم تا این کار را انجام بدهم».

4. برای انجام هر کاری، ابتدا برنامه ریزی کنید.

اگر با برنامه ریزی پیش بروید، قطعا کارها را بهتر انجام خواهید داد. اما به یاد داشته باشید که نسبت به مدت زمان لازم، میزان تلاش لازم و دیگر عوامل مورد نیاز برای تحقق هدفتان، کاملا واقع گرا باشید. شما به کمک برنامه ریزی، می توانید جهت و مسیر خود را تعیین کنید و طی این مسیر اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید که کمکتان می کند از موانع نترسید و جا نزنید.

5. از قدرت و توانمندی های خود استفاده کنید.

جهت مشاهده انواع تجهیزات تخصصی دندانپزشکی کلیک کنید

ابتدا میزان توانمندی و قابلیت های خود را بسنجید و سپس برای انجام امور مختلف برنامه ریزی کنید. برای رسیدن به موفقیت هر چه بیشتر، ازتوانمندی خود در تمام جنبه ها و جوانب امور استفاده کنید. تحقیقات نشان داده اند که تمرکز بر روی توانایی ها و میزان قدرتمندی، احتمال و میزان موفقیت را افزایش می دهد و باعث می شود که کارامد تر عمل کنید، حس مثبت تری داشه باشید و به طور موثر درگیر انجام کار شوید.

6. به دستاوردهایتان توجه کنید.

توجه به دستاوردها، به شما انگیزی بیشتری می دهد تا ثابت قدم به مسیر خود ادامه دهید. در مسیر تحقق اهدافتان، تمام کارهایی را که با موفقیت انجام داده اید یادداشت نمایید؛ چه در منزل و چه درمحل کار. این روش برای بالا بردن اعتماد به نفستا و مثبت نگری تان بسیار موثر است و به شما انرژی بیشتری برای ادامه مسیر می دهد.

7.  از دیگران کمک بگیرید.

بسیاری از افراد گمان می کنند که کمک گرفتن از دیگران نشانه ضعف است. اما گاهی اوقات بدون کمک گرفتن از دیگران هم شانس شکست خود را افزایش می دهید. بر اساس نتیجه ی مطالعه ای که در سال 2018 صورت گرفته است، افرادی که در محیط کار به هیچ وجه از همکاران خود کمک نمی گیرند، از شغل خود نارضایتی بیشتری دارند و میزان موفقیتشان هم کمتر است. همچنین این افراد در نظر کارفرماهایشان نیز چندان مطلوب و کارامد نیستند.

بنابراین، مشارکت با دیگران در کارها باعث می شود که از افراد دیگر نیز ایده و انگیزه بگیرید و شانس موفقیت تان افزایش یابد.

8.  از گیجی و حواس پرتی اجتناب کنید.

همه ما زمانی که در حال انجام کاری هستیم که اشتیاق کافی نسبت به آن نداریم، ممکن است ناخوداگاه حواسمان را به کار دیگری پرت کنی، مثل چرخیدن در فضای مجازی یا هر کار دیگری.

برای اجتناب از این موضوع، باید تمام عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید. یعنی مکان ساکت و خلوتی برای کار کردن یا درس خواندن پیدا کنید.

9.  کارهای خسته کننده را به سرگرمی تبدیل کنید.

ما معمولا از انجام کارهای خسته کننده و حوصله سر بر اجتناب می کنیم و انجام آنها را تا می توانیم به تعویق می اندازیم. مثلا نظافت خانه و شستن حمام و توالت، کار لذت بخش و جذابی نیست، اما شما می توانید حین انجام این قبیل کارهای اجباری، موسیقی یا پادکست مورد علاقه تان را گوش کنید و یا از نرم افزارهایی استفاده کنید که حین انجام کار کالری هایی را که از دست می دهید محاسبه می کنند.

10. به خودتان پاداش بدهید.

جهت مشاهده انواع پمپ سرم کلیک کنید

به پایان رساندن کارها، خود نوعی پاداش است. اما گرفتن پاداش بیرونی نیز برای بعضی افراد به عنوان انگیزه عمل می کند. در این صورت می توانید، هنگام انجام کار به پاداشی فکر کنید که اگر آن کار را با موفقیت به پایان برسانید، دریافت خواهید کرد. مثلا گرفتن ترفیع در شغلی که دارید می تواند یک پاداش باشد. همچنین می توانید برای خودتان یک جایزه در نظر بگیرید و اگر پروژه ای را به نحو احسن به انجام رساندید، یک ممانی ترتیب دهید یا با دوستانتان برای شام بیرون بروید.

با تغییر سبک زندگی، به جنگ تنبلی بروید.

وقتی از پایان دادن به تنبلی صحبت می کنیم، ایجاد تغییرات سالم و مثبت می تواند بهترین رویکرد باشد.

1. مصرف پروتئین بالا

آیا واقعا مایل هستید که به احساس رخوت و تنبلی خود خاتمه دهید؟ مواد غذایی دارای پروتئین بالا (از جمله موارد زیر)، انرژی شما را افزایش داده و قند خونتان را ثابت نگه می دارند. در نتیجه کمتر احساس کسالت، خستگی و تنبلی خواهید داشت.

  • ماست یونانی
  • بادام
  • تخم مرغ
  • ماهی تونا

2. از خوراکی های چرب و شیرین اجتناب کنید.

میزان کارامد و ثمربخش بودن افراد با تغذیه آنان ارتباط مستقیم دارد. از خوردن مواد غذایی دیرهضم که قند خونتان را افزایش می دهند، جداً خودداری کنید. چرا که انرژی تان را تحلیل می برند. موارد زیر از این جمله اند:

  • مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین (دارای شکر فراوان)
  • کربو هیدرات های تصفیه شده مثل پاستا، ماکارونی یا نان های سفید
  • الکل
  • فست فود و غذاهای سرخ شده

3. ورزش کنید.

ورزش، علاوه بر فواید بی شمار دیگری که دارد، می تواند راه بسیار خوبی برای رهایی از تنبلی باشد. تنها چند دقیقه تمرین ورزشی، می تواند سطح انرژی شما را به میزان زیادی افزایش دهد، خلق و خویتان را بهبود بخشد، استرس، اضطراب و افسردگی تان را کاهش دهد که خود اضطراب و افسردگی چنان که می دانید باعث تحلیل انرژی و انگیزه می شود. حتی پیاده روی ساده یا دوچرخه سواری هم به شما نشاط بخشیده و احساس تنبلی را از بین می برد.

4. استراحت و خواب کافی داشته باشید.

برای این که شب ها خواب راحت تری داشته باشید، کارهای زیادی می توانید انجام دهید. مثلا قبل از خواب تلویزیون تماشا نکنید تا شب ها زودتر بخوابید و در طول شب بین هفت تا نُه ساعت خواب کامل داشته باشید. این باعث می شود که در طول روز سرحال باشید و نیاز به چرت زدن نداشته باشید.

5. استرس هایتان را کنترل کنید.

استرس انرژی شما را از بین می برد و باعث می شود هم به لحاظ روانی و هم از نظر جسمانی احساس خستگی و کسالت کنید. راهکارهایی برای مقابله با استرس وجود دارد که به شما در این زمینه کمک می کند. وقت گذراندن با عزیزانتان، دوش گرفتن یا بازی کردن با حیوان خانگی یا باغبانی کردن بعضی از این راهکارها هستند.

6. بیشتر آب بنوشید.

فواید نوشیدن آب بی شمار اند و بسیاری از این مزایا نیز به رفع تنبلی کمک می کنند. اگر آب مورد نیاز بدنتان حفظ شود، سطح انرژی تان افزایش می یابد و عملکرد مغزتان نیز بهبود می یابد. همچنین نوشیدن آب باعث می شود که عملکرد جسمی و فیزیکی تان نیز افزایش یابد. همچنین زمانی که احساس خواب آلودگی می کنید، نوشیدن چند جرعه آب می تواند چرتتان را بپراند.

7. سیگار را ترک کنید.

اکسیژن بیشتر و جریان خون بهتر،  باعث افزایش انرژی می شوند که همگی از مزایای ترک سیگار هستند. همچنین ترک سیگار سیستم ایمنی شما را نیز تقویت کرده و کیفیت روابط جنسی تان را بالا می برد و احتمال ابتلا به بسیاری ها را در شما از بین می برد.

ترک سیگار ممکن است کمی دشوار باشد. اما برای این اقدام می توانید از پزشک کمک بگیرید.

منبع: 17 راهکار موثر برای غلبه بر تنبلی


لینک کوتاه مقاله
لینک کپی شد

مقالات تازه

ابطال سند رسمی

ابطال سند رسمی

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

اعتراض ثالث اصلی و طاری چیست؟

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مسئولیت مالک نسبت به پرداخت بدهی های ملک

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

مروری بر وظایف مشاور حقوقی

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

نکاتی مهم در مورد آب های غنی شده

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به صورت مجلس تفکیکی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

دعوای الزام به تنظیم سند اعیانی چیست؟

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

موارد استفاده و عوارض اریترومایسین

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی اجاره چیست؟

موارد استفاده و عوارض لورازپام

موارد استفاده و عوارض لورازپام

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

با یوگا کمر درد خود را درمان کنید

علل و درمان بیماری اندومتریوز

علل و درمان بیماری اندومتریوز

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

بهترین مواد غذایی مناسب بارداری

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

کاهش وزن سریع با صبحانه مناسب

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

مشاوره وکیل حقوقی در چه زمینه هایی است؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

چه دعواهایی نیاز به دخالت وکیل دعاوی تجاری دارند؟

خطرات چربی شکمی

خطرات چربی شکمی

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

تشخیص انحراف چشم تا درمان آن

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

جرایم سایبری کدم‌اند و دلایل بروز آن ها

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

مراحل طرح شکایت از پزشک به کمک وکیل دعاوی پزشکی دارویی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

موارد مهم در خصوص انتخاب وکیل دعاوی بانکی

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

علل، علایم و درمان فتق دیسک بین مهره ای

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

راهکارهای مفید و موثر برای درمان سریع‌تر اسهال

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

خواص و مزایای مصرف امگا ۶

مطالب مرتبط

هولدینگ بازرگانی بلوط